Bozuk Köy Yolunu Patates Ekerek Protesto Ettiler

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bozuk Köy Yolunu Patates Ekerek Protesto Ettiler

Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı 15 köyün sakinleri, tarla görünümü kazanmış köy yolunu ilginç bir eylemle protesto etti. 2 yıldır kış sonrasında köy yollarının onarılmaması nedeniyle ulaşımda problem yaşadıklarını vurgulayan köylüler, tepki için yola patates ve mısır ekti.

Mutki'ye bağlı; Yanıkçakır, Yazıcık ve diğer köy yolları başta olmak üzere 15 köye ulaşımı sağlayan grup köy yolunun uzun süredir onarılmadığını, bu yüzden çetin geçen kışın ardından köy yollarının tehlike arz ettiğini belirten Yanıkçakır Köyü Muhtarı Nafiz Yıldırak, yetkililere tepki amacıyla son çare olarak yol olarak kullanamadıklarını yola mısır ve patates ekmeye karar verdiklerini söyledi.

Araçların yollarda çoğu kez mahsur kaldığını ve bu yüzdende sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Muhtar Yıldırak, mahsur kalan araçlara ise ancak traktörler yardımıyla kurtarabildiklerini belirtti.

'YOLDA KALIRIZ' ENDİŞESİYLE HASTANEYE GİDEMİYORLAR

Köylere ulaşımın sağlandığı yaklaşık 40 kilometrelik grup köy yolunun toprak olan büyük bölümünün özellikle yağmurlu günlerde adeta çamur deryasına döndüğünü anlatan Yıldırak, “Bozuk yolda yağmurla birlikte toprak zemin yumuşamasıyla zaman zaman köy minibüsleri çamura saplanıp kalıyor. Araçlar saplandığı yerden vatandaşların uzun uğraşları sonucu kurtarılarak yoluna devam edebiliyor. Yetkililerden bir an önce yollarına çözüm bulmalarını istiyoruz. Bu yoldan birçok köyün ulaşımı sağlanıyor. Ancak yolun hali adeta bir patates tarlası gibi. Yetkililerin gelip burada halimizi görmelerini istiyoruz. Adeta çamur deryasını andıran ve ulaşımın güçlükle sağlanabildiği yolun bir an önce asfaltlanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Bir hastaları olduğu zaman bile 'yolda kalırız' endişesi ile hastaneye gitmeye korktuklarını iddia eden sakinlerinden Mehmet Bozkurt ise yolun bozuk olmasından dolayı arabalarının da sürekli arıza yaptığını dile getirdi.

Köylülerden Yakup Kara da, yolun bozuk olmasından dolayı çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını anlattı. Alın teri ile aldıkları araçların kısa zamanda hurdaya döndüğünü belirten Kara binlerce insanın faydalandığı grup yolunun bir an önce yapılmasını istediklerini ifade etti.

(Bitlis/CİHAN)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BitlisMısır
Görüş Bildir