Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bozkır: ‘Türkiye'ye İade Edilecek Göçmen Sayısı Milyonları Bulmaz’

 > 
23PAYLAŞIM

AB ile geri kabul anlaşması olması durumunda Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısının milyonları bulmayacağını ifade eden AB Bakanı Volkan Bozkır, "Yüz binler ya da milyonlar değil, binler belki on bin rakamının telaffuz edilmesi doğru olur" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Türkiye'nin mültecilerin geri kabul konusunda sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri kapsamadığını ifade eden Bozkır, söz konusu mültecilerin boşaltılmasının ardından belli bir tarihten sonrakileri kapsayacağını söyledi.

'Mülteci alımı BMMYK sistemi içinde değerlendirilecek'

AB'nin, Türkiye'den yasal yollarla mülteci alma işlemi sırasında "10 mühendis, 7 doktor seçeyim" şeklinde bir tabloyu kabul etmediklerine dikkati çeken Bozkır, seçimi BM Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendireceklerini kaydetti.

'On bin rakamının telaffuzu doğru olur'

Bozkır, AB ile geri kabul anlaşması olması durumunda Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısı hakkında yüz binler ya da milyonlar değil, binler belki on bin rakamının telaffuz edilmesinin doğru olacağını bildirdi.

'Esas akım Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak'

Vizeler kalktıktan sonra Türkiye'nin Avrupa vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalabileceğine dikkati çeken Bozkır, şöyle konuştu:

"Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeli bir vize haline gelse belki biz Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız. Çünkü esas akım Türkiye'den Avrupa'ya doğru değil, Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak.

Bozkır, AB ile vize muafiyeti için Türkiye'nin yerine getirmesi gereken şartlar hakkında ise, "1 Mayıs tarihi itibarı ile bütün yükümlülüklerimizi yerine getirmiş olacağız" ifadesini kullandı.

'Muhalefetle iş birliği halinde veyahut da iş birliği olmadan gerçekleştireceğiz'

AB ile vize serbestisi için gereken yasaların meclisten geçmesi için muhalefet partilerine destek çağrısında bulunan Bozkır, şunları kaydetti:

"Bunun çok tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Milletimize karşı bir armağan olduğunu düşünüyoruz. O yüzden bunu muhalefetle iş birliği halinde veyahut da iş birliği olmadan gerçekleştireceğiz."

'Çeşitli formüller üzerinde çalışıyoruz'

Bozkır, Suriyeliler için AB'den gelecek 3 milyar avroluk desteğin nasıl kullanılacağına ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

"Paranın tamamının gönderilip burada AB Daimi Temsilciliği gözetiminde harcanması yahut Dünya Bankası aracağılıyla gönderilip o şekilde kullanılması gibi formüller var. Çeşitli formüller üzerinde çalışıyoruz. Sorun olacağını düşünmüyorum."

Görsel: BBC Türkçe

'Kötü bir başlangıç doğru bir yaklaşımla cevaplandırıldı'

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) ırkçı bir parlamenterin Türkiye'ye hakaret etmesini kınayan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem AP Başkanı Martin Schulz'un tutumu, hem anında tepki gösteren parlamenterlerin tutumu hem de kendini bilmez kişi salondan çıkarılırken bütün parlamentonun alınan kararı ortak bir şekilde alkışlaması bence kötü bir başlangıcın çok doğru bir yaklaşımla cevaplandırılmış olduğunu göstermektedir. Her ülkede böyle ipini koparmış ahlaksızlar olabilir."

'Merkel övgüyü hak ediyor'

Kötü muameleyle, duvarlar ve teller örerek düzensiz göçle mücadele edilemeyeceğini doğru teşhis eden ve en iyi bilen insanlardan birinin Almanya Başbakanı Angela Merkel olduğuna işaret eden Bozkır, bu yönüyle Merkel'in övgüyü hak ettiğini söyledi.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir