Bozdağ: Olayları Çıkaranlar Cumhuriyet Mitinglerinde Başgösterenlerdir

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bozdağ: Olayları Çıkaranlar Cumhuriyet Mitinglerinde Başgösterenlerdir

Bozdağ: Olayları Çıkaranlar Cumhuriyet Mitinglerinde Başgösterenlerdir

Gezi olayları ve eylemler Alevi Sorunu'nu yeniden gündeme taşıdı. Gazeteci Ömer Şahin'in TRT Türk'deki Görüş Farkı programına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Alevilerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Alevilerin yaşadığı sorunların temelinde CHP olduğunu iddia eden Bozdağ,tek parti dönemi, CHP iktidarı ve SHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemlerde Alevilerin hiçbir sorununa el atılmadığını savundu. Bozdağ, “Bugüne kadar CHP Alevi kardeşlerimizle ilgili Dedelik,çelebilik gibi Alevi sıfatlarını yasaklamaktan, cem evlerini kapatmaktan, üzerlerine bomba yağdırmaktan başka ne yaptı?” diye sordu.

ALEVİ SORUNU’NUN KAYNAĞI DEVRİM YASASI

Alevilerin yaşadığın sorunların başında “Devrim Kanunları” arasında bulunan tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin düzenleme olduğunu söyleyen Bekir Bozdağ, “Bütün dergahlar,mekanlar bu kanunla yasaklandı,kaldırıldı.

edelik,çelebilik,efendilik,seyitlik,babalık gibi alevi-bektaşi geleneği içinde kullanılan sıfatlar yasaklandı. Sıkıntıların kaynağı budur. Bunları koyan da CHP’dir” dedi. Bozdağ, daha önce bu konuyu gündeme getirdiğini ancak CHP’nin bunu tartışmaya bile açmadığını ,”siz tarikatları açmak istiyorsunuz” gerekçesiyle karşı çıktıklarını söyledi. CHP’nin bunu tartışmaya bile yanaşmadığını kaydetti.

AK Parti döneminde Alevilere dönük önemli adımlar atıldığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Alevilerin ilk kez kendileri döneminde resmi muhatap alındığını, Madımak’ın müze yapıldığını ve okul müfredatında değişikliğe gidildiğini hatırlattı.

YAVUZ SELİM İSMİ DEĞİŞECEK Mİ?

İstanbul’a yapılan 3’ncü köprüye verilen “Yavuz Sultan Selim” isminin değiştirilip değiştirilmeyeceği sorusuna cevap veren Bozdağ, böyle bir gündemleri olmadığını söyledi. Bozdağ, “Yavuz Sultan Selim, önemli tarihte önemli bir komutan, başarıları var. Seveni var sevmeyeni var, eleştireni var eleştirmeyeni var. Biz bu ismi köprüye verirken, Alevi kardeşlerimizi incitmek için, tarihteki birtakım hadiselerden dolayı verilmiş bir isim değildir. Alevi kardeşlerimizin memnun olacağı Alevi büyüklerinin isimleri, herkes tarafından saygı duyulan değerli kişilerin isimlerin değişik projelerde elbette kullanılabilir” diye konuştu.

GEZİ EYLEMCİLERİNE AĞIR SUÇLAMA: 68’LİLERDEN FARKLI BİR TEK ESPRİLERİ VAR MI?

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Gezi Parkı eylemine katılanların 2007 yılında Cumhuriyet mitinglerine katılanlarla aynı olduğunu söyledi. “ O fotoğraf karesi içinde kim varsa bugün de aynı kişiler eylemde” diyen Bozdağ, şunları söyledi:” Bu olayları yapanlar Cumhuriyet Mitinglerinde fotoğrafın içinde olanların aynısı. O zaman ‘Ordu Göreve’ diye çağırıyorlardı, o zaman darbe yapmak için uğraşıyorlardı,bunu beceremediler. Şimdi bu sefer meydandaki 90’lı çocuklar bunlar genç, cümbüş var, eğlence var,bunlar çok farklı, esprileri var diyerek buradakileri kutsayan yeni bir yapı ortaya koyan, bunlar apolitik ne CHP’li ne TGB’li bunlar başka şey havası verdiler. Oradakilerin neredeyse yüzde 98’i CHP, BDP , İP’li çıktı. Meydandakiler tam politik kişiler. 68 Kuşağı’nın, 78 Kuşağı’nın sol jargonunu alıp kullanıyorlar. Bu fikirleri kullanan kişiler, yeni ve farklı olur mu?Bana biri söylesin, kullandıkları yeni bir slogan ,söylem,fikir var mı? Bunları 68, 78’liler kullanmadı desinler. Yaratıcılık bu değil. Şu anda 68 kuşağı dede yaşında. Onlar yapamadıklarını çocuklarına yaptırmaya çalışıyorlar”

BOZDAĞ’DAN AĞIR ELEŞTİRİ: TAŞERONLAR, UŞAKLAR…

Gezi Eylemlerinin “halk hareketi” olmadığını söyleyen ve arkasında iç ve dış güçler olduğunu iddia eden Bozdağ, şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağCumhuriyet Halk PartisiDarbeGezi ParkıİstanbulTRT
Görüş Bildir