Bekir Bozdağ: 'Öcalan'a Af Yok'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Af da yok, statü de

Af da yok, statü de

Bozdağ'dan, "Kürtlere statü, Öcalan'a af" diyen BDP'ye yanıt: Öcalan'a af yok, siyasete giremeyecek. Kürtler eşittir, statü diye bir şey olmaz.

Barış için gözlerin çevrildiği kritik tarih Nevruz, yani 21 Mart. Abdullah Öcalan’ın PKK ’ya çağrı yapacağı söylenen Nevruz’u BDP de ‘Kürtlere statü, Öcalan’a özgürlük’ temasıyla kutlayacağını açıkladı. BDP’nin ‘statü ve af’ söylemi hükümetin tepkisini çekiyor ve iyi niyetli bir girişim olarak görülmüyor. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, süreci baltalama girişimi olarak gördüğü bu açıklamaya “Herkes eşit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Öcalan’a af çıkarılması da söz konusu değil” yanıtını verdi.

Baltalama isteği

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yangında ölen sekiz vatandaşın cenazesini almak için gittiği Almanya yolunda Radikal’in sorularını cevaplandırdı.

Bozdağ, ‘af ve statü’ taleplerinin süreci baltalama girişimi olduğu düşüncesinde. Bozdağ, “Abdullah Öcalan’a af çıkarılması ve Öcalan’ın siyasete atılması söz konusu değil. Bunu defalarca ifade ettik. Bunlar süreci baltalamak isteyenlerin gündeme getirdiği şeyler. Bunu konuşarak milletimizi sürecin arkasına çekmek istiyorlar. Kesinlikle af yok. Statü söyleminin de gerçekliği yok. Bu ülkede herkes eşit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bizim söylediklerimiz bizi bağlar. Başkalarının söyledikleri sürecin halk desteğini azaltmak için.”

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ‘çözüm süreci’nin olumlu devam ettiğini ve böyle bir ortamda fazla konuşmanın doğru olmadığını düşünüyor.

‘Hükümetin ajandası var’

Hükümetin bu konuda bir ajandası olup olmadığı sorusuna, “Hükümetin ajandası var ama konuşmamız uygun değil. Sürecin ortaya çıkan sonuçları esas kamuoyunu etkileyecektir” karşılığını veren Bozdağ, takvimin nasıl işleyeceğini ise şöyle anlattı:

“Başbakanımızın söylediği esastır. Terör örgütü mensuplarının silahlarını bırakıp yurtdışına çıkmaları milattır. Onun dışında falan gün şu olacak şeklinde bir takvimlendirmeyi doğru görmüyorum. Çözüm sürecinde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.”

Bekir Bozdağ, ‘çözüm süreci’nin arkasında büyük halk desteği olduğunu vurgularken, “Halkın inandığı bir sürecin durdurulması çok zor” sözleriyle umudunu ortaya koydu. Halk desteğini azaltmak isteyenlerin İmralı tutanaklarını sızdırdığını kaydeden Bozdağ, şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAlmanyaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağİmralıTerör
Görüş Bildir