Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bozdağ: 'Bu Gidişle AYM Kendisini Daha Çok Tartışılır Hale Getirecek'

 > 
15PAYLAŞIM

Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili kararına eleştirilerini sürdüren Adalet Bakan Bekir Bozdağ, "Anayasa Mahkemesi ilk derece mahkemesi değildir, temyiz mahkemesi hiç değildir, süper temyiz mahkemesi hiç ama hiç değildir. Yetki alanını genişletmeye böyle devam ederse Türkiye'de önümüzdeki yıllarda çok ciddi bir hukuksal sorunumuz, tartışmamız daha olacaktır" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının Meslek Öncesi ve Meslek İçi Eğitim Çalıştayı"na katıldı.

Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki gerekçeli kararına ilişkin, şunları söyledi:

"Anayasa 148/4: Anayasa Mahkemesi, Yargıtay gibi ilk derece mahkemesi gibi bireysel başvuruları inceleyemez, denetleyemez. Bu Yargıtay’ın yetkisini de gasptır.

Kuruluş ve yargılama usûlleri kanununun birinci taksiminde yerindelik denetiminin yapılamayacağı belirtiliyor. Kararda mahkeme kararı açıklamak için çırpınıyor adeta. Çaba, izah etmeye yetmemiş; hukuku ve Anayasa’yı nasıl çiğnediklerini gösteriyor.

Anayasa Mahkemesi başkanına ve karara imza atanlara soruyorum, bu karar bal gibi delil incelemesidir, bal gibi ilk derece mahkemesinin yerine geçip esas incelemesi yapmaktır. Anayasa, Anayasa Mahkememize böyle bir hakkı, vazifeyi vermemektedir."

AYM Kararının Gerekçesi Tamam: 'Somut Delil Yok' - onedio.com
AYM Kararının Gerekçesi Tamam: 'Somut Delil Yok' - onedio.com

'Anayasa Mahkemesi ilk derece mahkemesi değildir, temyiz mahkemesi hiç değildir, süper temyiz mahkemesi hiç ama hiç değildir'

Anayasa Mahkemesi'nin ilk derece mahkemesi olmadığına işaret eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Anayasa Mahkemesi ilk derece mahkemesi değildir, temyiz mahkemesi hiç değildir, süper temyiz mahkemesi hiç ama hiç değildir. Yetki alanını genişletmeye böyle devam ederse Türkiye'de önümüzdeki yıllarda çok ciddi bir hukuksal sorunumuz, tartışmamız daha olacaktır. Türkiye'yi böylesine gereksiz tartışmalara kimsenin itmemesi gerekmektedir."

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir