Görüş Bildir

Boynukalın'ın Laiklik Karşıtı Açıklamalarına Savcılıktan Takipsizlik Kararı

Anasayfa > Gündem

Ayasofya Eski Baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’ın, “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini islamdı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” sözüne ilişkin başlatılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi.

www.cumhuriyet.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yeni Anayasa” için harekete geçtikleri yönündeki açıklamasının ardından, o dönem Ayasofya Camisi’nin baş imam Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, sosyal medya hesabından, Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez, değiştirilmesi dahi teklif edilemez temel ilkelerinden biri olan laikliğin anayasadan çıkarılması yönünde çağrı yapmıştı.

catlakzemin.com

Boynukalın’ın paylaşımına ilişkin başlatılan soruşturmada, Savcılık, 8 Haziran’da “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.  İfade özgürlüğüne ilişkin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bazı kararlarına atıf yapan savcı, “Paylaşımlarda yer alan düşünce açıklamalarının T.C. Anayasa’sınca teminat altına alınmış olan ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırları kapsamında yer aldığını” savundu.

Kararda, Boynukalın’ın paylaşımlarının kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike oluşturabilecek nitelikte olmadığı, bu hayliyle halkın kin ve düşmanlığa tahrik suçunun unsurlarının oluşmadığı iddia edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48
27
12
5
4
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?