ABD, Boston Bombacısının İzini Buldu

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Boston Saldırısının Ayrıntıları Belli Oldu

ABD’li güvenlik birimlerinin yürüttüğü araştırmalar, Boston saldırısının bir dizi ayrıntısını ortaya çıkardı. Saldırının failleri konusunda iki ihtimal üzerinde duruluyor.

Boston Maratonu’ndaki bombalı saldırıların ardından yapılan soruşturmalarda henüz failin kim ya da kimler olabileceğine dair bir bulgu elde edilmedi. Ancak iki bomba patlatıldığı kesinleşti. Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, soruşturmalar iki ihtimal üzerinde yoğunlaşıyor.

Saldırıya ilişkin dehşet verici detaylar, Amerikalılara 11 Eylül saldırılarını anımsattı. Boston'daki saldırıların en ince noktasına kadar planlandığı, ancak bombaların aynı özenle hazırlanmadığı görülüyor. Uzmanlara göre, bu saldırının radikal İslamcıların bir eylemi olması ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Saldırının zamanlaması ipucu olabilir mi?

Soruşturmayı yürüten çevreler, zamanlaması itibariyle saldırının Amerika’da devleti reddeden aşırı grupların eylemi olabileceğini düşünüyor. ABD’nin kuzeydoğusundaki eyaletlerde Amerikan Bağımsızlık Savaşı her yıl nisan ayının üçüncü pazartesi günü “Vatanseverler Günü” adıyla anılıyor. Boston’daki maraton da bu etkinliklerin en önemli parçası. Ayrıca Amerikalı vatandaşlar 15 Nisan’a kadar vergi beyannamesi vermek zorunda. Bu da aşırı grupların tepkisini çeken bir konu.

Dünyanın en eski maratonu olan Boston maratonu bu yıl 117’nci kez düzenlendi. 27 bin kişinin katıldığı, yaklaşık yarım milyon kişinin izlediği maraton, bitiş çizgisine yakın bir yerde eş zamanlı iki bombanın patlaması ile kana bulandı. Saldırı sonucu üç kişi hayatını kaybetti, 170’ten fazla kişi yaralandı.

ABD 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana bombalı saldırıların hedefi olmamıştı. 12 yıl önce meydana gelen saldırıların açtığı yaralar yeni yeni iyileşmeye başlamışken, Boston’daki patlamalar korkuyu yeniden su yüzüne çıkarttı. Yetkililer bu nedenle saldırının hemen ardından ‘terör’ kelimesini kullanmaktan kaçındı. Ancak sonunda Başkan Obama saldırıyı terör eylemi olarak nitelendirdi.

Obama: ‘Hesap verecekler'

Dünyanın dört bir yanından ABD’ye taziye dilekleri ve dayanışma mesajları iletildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, açıklamasında, “Bu anlamsız şiddet, dünyanın her yanından insanları adalet ve uyum içinde bir araya getirmesiyle bilinen bir etkinlikte vuku bulduğu için daha da korkunç bir hâl alıyor” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, saldırıların ardından yaptığı açıklamada, “Bu saldırıları kimin ve ne amaçla düzenlediğini bulacağız” şeklinde konuştu. Obama, sorumluların adalet önünde hesap vereceğini söyledi.

Boston'da meydana gelen elim olayın ardından Londra ve Berlin gibi büyük kentlerde düzenlenecek maratonlarda da güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Bu yıl 29 Eylül’de düzenlenecek Berlin maratonunun organizatörleri, “Diğer organizatörlerle sıkı bir işbirliği içindeyiz ve güvenlik için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

ABD, Boston Bombacısının İzini Buldu

Boston’da hafta başı yaşanan bombalı saldırının ardından ABD, şimdi de Beyaz Saray ve Amerikan Senatosu’nu hedef alan zehirli mektup saldırısının şokunu yaşıyor. Olay 2001’deki 11 Eylül saldırılarının kopyası gibi. İkiz Kuleler ve Pentagon’a düzenlenen saldırılardan bir hafta sonra o zaman da Senato’ya şarbonlu mektuplar gönderilmiş ve biyoterörist ataklar sonrası beş kişi ölmüştü.

ABD Gizli Servisi'nin sözcüsü Edwin Donovan bu akşam saatlerinde, dün Beyaz Saray'ın dışındaki posta merkezine "şüpheli madde" içeren bir mektup geldiğini belirtti. FBI, yapılan ilk incelemelerde söz konusu maddenin risin olduğu sonucuna varıldığını açıkladı.

Her iki mektubun da 8 Nisan tarihinde aynı kişi tarafından, ABD’nin muhafazakâr güney eyaletlerinden Tennesse’nin en büyük şehri Memphis’ten gönderildiği bildirildi. Associated Press tarafından ele geçirilen FBI istihbarat raporuna göre, "Ben KC ve bu mesajı onaylıyorum" diye imzalanan mektuplarda, "Bir yanlışı görüp de bunu ifşa etmemek, devam etmesi için ona sessiz bir ortak olmak demektir" yazıyordu.

ŞÜPHELİ BİR KİŞİ SORGULANDI

Gizli Servis Sözcüsü Donovan'ın açıklamalarının geldiği dakikalarda, Senato binasının bazı bölümleri de şüpheli zarflar nedeniyle boşaltıldı.

CNN'in haberine göre, polis Senato binası yakınlarında yakaladığı sırt çantalı bir kişinin ifadesini aldı. Çantasından kapalı zarflar çıkan ancak akli dengesinin yerinde olmadığı tahmin edilen bu kişinin, dün gönderilen şüpheli mektuplarla ilgilisi olmadığı tahmin ediliyor.

Gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenleyen Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, risin içerikli zarfların, Boston saldırısıyla ilgisi olup olmadığının FBI tarafından araştırıldığını söyledi.

FBI'dan yapılan açıklamada ise "Mektuplarla ilgili incelemeler sürüyor. Yeni mektuplar da alınabilir. Ancak şu ana kadar Boston saldırısıyla bir bağlantıya rastlanmadı" denildi.

İKİ MEKTUP DAHA

Wicker’dan sonra iki senatörün ofisinde daha zehirli mektup bulundu. Bu senatörlerden birinin yine Cumhuriyetçi olan ve yine muhafazakâr güney eyaletlerinden Alabama’dan Richard Shelby olduğu öğrenildi.

Michigan Senatörü Carl Levin de ofisine ulaşan şüpheli mektubu açmadığını ancak yetkililere haber verdiğini açıkladı.

Gizli Servis, olayla ilgili yayınladığı açıklamada, mektupların aydınlatılması için Kongre polisi ile çok yakın çalıştıklarını bildirdi. Senato binalarına girişlerde kontroller en üst düzeye taşındı ve ziyaretçiler ayakkabılarına kadar aranmaya başlandı. Öte yandan Başkan Obama’nın bugün Boston’a bir ziyaret düzenleyeceği açıklandı.

BOSTON SALDIRISIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞME

Emniyet kaynaklarının Reuters'a verdiği bilgiye göre ise, FBI bir süpermarketteki kamera görüntülerinden Boston bombacısını tespit ettiğine inanıyor. Aynı kaynaklar, resmi açıklamanın ilerleyen saatlerde yapılacağını belirtti.

CNN, görüntülerde patlamalardan önce olay yerine bir çanta bıraktığı görülen bir kişinin tutuklandığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBirleşmiş MilletlerPolisTerördiziolayvergi
Görüş Bildir