Boston Saldırganı Amatör Bir 'Yalnız Kurt' mu?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Boston Saldırganı Amatör Bir 'Yalnız Kurt' mu?

Boston'da 3 kişinin canına mal olan bombalı saldırıya ilişkin ayrıntılar giderek belirginleşirken, ABD basınında, 'fail'in organize bir terör örgütü üyesi değil de 'mutfak tipi' bombayla saldırıya geçen daha 'bireysel' bir 'yalnız kurt' olabileceği yorumları sıklaşıyor.

Boston kentinde geleneksel maratonun finiş noktasına düzenlenen ve 3 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bombalı saldırıya ilişkin teknik ayrıntılar giderek daha çok belirginleşirken ABD basınında saldırganın organize bir terör örgütü üyesi değil de ‘mutfak tipi’ bombayla saldırıya geçen daha ‘bireysel’ bir tedhişçi, bir tür ‘yalnız kurt’ olabileceği yönündeki tahmin ve yorumlar sıklaşıyor.

FBI’DAN ‘İLK BULGULAR’

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın yürüttüğü soruşturma sırasında tespit edilen ve basına dağıtılan görüntülerde, içine bir düdüklü tencere yerleştirilmiş siyah bir sırt çantası görülüyor.

FBI Özel Ajanı Richard DesLauriers, düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgide, patlayıcının düdüklü tencere içine metal parçaları ve çiviler doldurularak yapıldığını söyledi.

DesLauriers, soruşturmanın henüz ilk aşamalarında olduğunu ve saldırıyı üstlenen olmadığını bu yüzden olası failler konusunda her türlü ihtimali değerlendirdiklerini söyledi.

SİYAH SIRT ÇANTALARIYLA BIRAKILDI

ABD’de adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, saldırganların bomba yapmak için 6 litrelik düdüklü tencere kullandıklarını söyledi. Patlayıcı madde doldurulan düdüklü tencerelerin, daha sonra içlerinde metal parçaları ve çivi bulunan siyah, spor çantaların içine yerleştirildikleri ortaya çıktı. Saldırının ardından 176 yaralının kentteki hastanelere kaldırıldığı, 17 kişinin durumunun ağır olduğu açıklanmış, yaralananların vücutlarından çivi ve metal parçaları çıkarıldığı belirtilmişti.

FBI tarafından Temmuz 2010'da yayımlanan bir rapora göre, bu tür bombalar, genellikle Afganistan, Hindistan, Nepal ve Pakistan'da kullanılıyor. Mayıs 200'da New York'taki Times Meydanı'na bırakılan 3 patlayıcıdan biri de düdüklü tencereye konulmuştu.

Ancak Times Meydanı'ndaki saldırı girişimini üstlenen Taliban, Boston'daki saldırıyla hiçbir bağlantısının olmadığını açıkladı.

‘YALNIZ KURT’ ENDİŞESİ

Bu arada Amerikan basını, geçmişte de tek başına ‘düdüklü tencere’ tipi bomba üretmeye çalışan isimleri hatırlatarak, Boston saldırısının da bir ‘yalnız kurt’ işi olabileceğini gündeme getiriyor.

“Yalnız Kurt”ların, El Kaide’nin yayınladığı, “Annenizin mutfağında nasıl bomba üretirsiniz” isimli, basit bomba üretme tekniklerini anlatan broşürden etkilendiği tahmin ediliyor.

CNN, isim vermediği yetkililere dayandırdığı haberinde, bombayı üreten ve patlatan kişinin yalnız olabileceğini belirterek, bu nitelemeyi kullandı.

Haberde, patlayıcının El Kaide’nin sempatizanlarına önerdiği yöntemle üretildiği belirtildi. Amerika’daki aşırı sağcıların da benzer bir bomba üretebileceğine dikkat çekilen haberde, CNN’e bilgi veren yetkililer, bombanın basit patlayıcıların bir karışımı olabileceğini aktarırken, potasyom klorat ve şeker karışımı içerebileceğini belirttiler.

Patlama anındaki duman, düdüklü tencere içindeki patlayıcı hakkında ipuçları veriyor. Sarımsı duman, karbon, organik yakıt ve şeker içerdiği olasılığını gündeme getirdi. Askeri alanda kullanılan güçlü patlayıcılar genelde gri ve siyah duman çıkarıyor.

CNN’deki haberde, bir yetkilinin düdüklü tencere bombasının ülkedeki aşığı sağcı grupların da tipik saldırı araçlarından olduğunu ifade ettiği belirtildi.

1996 yılında Atlanta olimpiyatlarındaki bir olayda Erich Rudolf isimli saldırgan, Boston’daki mekanizmaya benzer ateşleyicisi olan bir boru bomba kullanmıştı.

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı bilgilere göre, Amerika’da iki kez benzer yöntemle üretilmiş bomba bulundu. “Yalnız Kurt” tarzı saldırılarda, 2010 yılında, Pakistan kökenli Amerikan vatandaşı Faisal Shahzad, düdüklü tencere kullanarak bir saldırı yapmaya kalktı.

2011 yılında Jose Pimentel isimli bir saldırgan da El Kaide tarafından yayınlanan broşürden esinlenerek bomba üretmeye çalışırken yakalanmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriHindistanTerörşeker
Görüş Bildir