Boston'da Bombayı Kim, Neden Patlattı?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Boston'da Bombayı Kim, Neden Patlattı?

ABD’yi sarsan Boston saldırısının ardından Başkan Barack Obama’nın yaptığı açıklamada herhangi bir grubu işaret etmemesi ve ‘terör’ ifadesini kullanmaması, ‘olağan şüpheli’ gözüyle bakılan El Kaide gibi örgütlerin saldırının arkasında olduğu ihtimalini zayıflatırken, gözleri ABD içerisinde ‘radikal vatanseverlere’ çevirdi. Resmi büyütmek için tıklayın...

2009’daki İç Güvenlik Raporu’nda şiddet eylemi düzenleyebilecekleri uyarısı yapılan ‘komplocu kafa yapısına sahip’ bu gruplar için saldırının düzenlendiği 15 Nisan gününün sembolik anlamı olması da şüpheleri artırıyor. Hükümet karşıtı Çay Partisi’ne yakın bu gruplar, eyalet bazında örgütlenerek ABD’nin ‘Kuva-yi Milliye’ ruhunu temsil iddiasını taşıyor. ABD’nin Bağımsızlık Savaşı’nı milis kuvvetler ile kazandığı gerçeğiyle bazı eyaletlerde silahlı kamplar düzenliyorlar. Ülkede 2008’de 170 civarında olan radikal grupların sayısı 2012’de en yüksek seviyeye çıkarak 1364’e yükseldi.

Uzmanlar ABD’de son günlerde tartışma konusu olan bireysel silahlanmayı kısıtlayan yasa düzenlemesinin radikal sağcıların tepkisini çektiğini ifade ediyor. Ankara Strateji Enstitüsü’nden Mehmet Akif Okur, 1994’te Bill Clinton’ın düzenlediği benzer bir yasaya tepki olarak 1995’in 15 Nisan’ında Oklahoma saldırısının olduğunu hatırlatıyor. 2009’da Çay Partisi yine 15 Nisan’da 750 yerleşim yerinde 500 bin kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenlemişti. ABD Başkanı’nın terör ifadesini kullanmamasını da değerlendiren Okur, “Obama’nın böyle bir olaya ‘terör’ demesi silahlanmayı azaltma siyasetinde elini zayıflatırdı. Ayrıca Libya’daki elçilik baskını gibi hukuki bağlayıcılığı da olurdu. Kongre’de soruşturma açılırdı.” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaTerörçay
Görüş Bildir