Bosnalı Hırvat Liderlere Ceza Yağdı

 > -

Bosnalı Hırvat Liderlere Ceza Yağdı

Bosnalı Hırvat Liderlere Ceza Yağdı

Yugoslavya'nın dağılmasının ardından çıkan savaşlarda Bosnalı Hırvat güçlere liderlik eden 6 kişi, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle mahkûm oldu.

BM şemsiyesi altında kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi sanıkların, Hırvat etnik kimliğine dayalı bir devlet kurmak için, Bosnalı Müslümanları ve Hırvat olmayan diğer kesimlerden kişileri katlettiği kararına vardı.

Kendisini Bosna'daki Hırvatların lideri ilan eden Jadranko Prliç, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer sanıkların aldığı hapis cezaları ise şöyle: Bruno Stojiç, 'Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin eski Savunma Bakanı: 20 yıl Slobodan Praljak, eski milis lideri: 20 yıl Milivoj Petkoviç, eski milis lideri: 20 yıl Valentin Koriç, Bosna Hırvat askeri polisinin eski komutanı: 16 yıl Berislav Pusiç, eski hapishane müdürü: 10 yıl

Mahkûmların kararı temyiz etmesi bekleniyor.

BBC'nin Lahey'deki muhabiri Anna Holligan, Bosnalı Hırvat liderlerin yargılandığı davanın, eski Yugoslavya için kurulan mahkemede 2006'dan beri görüldüğünü hatırlatıyor.

Kararda, 1993-94 döneminde Bosnalı Müslümanlara yönelik katliam, işkence ve tecavüz olaylarının "birkaç disiplinsiz askerin" işi olmadığı vurgulanıyor.

Camilerin havaya uçurulduğu, özellikle Mostar'da Müslümanların gece yarısı evlerinden çıkarıldığı olayların arkasında, Bosna-Hersek'te kurulacak bir Hırvat devletinin daha sonra Hırvatistan'a katılması ve "Büyük Hırvatistan'ın" kurulması hırsı yatıyordu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerHırvatistanSavaşTecavüz
Görüş Bildir