Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bosna-Hersek'te Olaylı Seçim

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bosna-Hersek'te Olaylı Seçim

Bosna-Hersek'te Olaylı Seçim

Bosna-Hersek'te vatandaşlar, yeni belediye başkanları ve meclis üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Srebrenitsa'da ikametgahları olmayan Sırplar burada oy kullanmak isteyince tansiyon yükseldi.

Toplam 3 milyon 144 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, yerel seçimler için 5 bin 100 noktada oy kullanma işlemi başladı.

Seçimlerde, yerel yönetimler için ülkede faaliyet gösteren 84 parti ve 59 siyasi koalisyondan yaklaşık 30 bin aday yarışıyor.

Yerel seçimlerin 4 yılda bir yapıldığı Bosna-Hersek'te seçmenler, Bosna Hersek Federasyonu'nda 78 ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde 58 olmak üzere 2 otonom yapıda toplam 136 belediye başkanı ve belediye meclis üyelerini belirlemek için oy kullanıyor.

Yerel seçimin odak noktasında, Temmuz 1995'te soykırımın yaşandığı Srebrenitsa'da belediye başkanlığını Boşnak ve Sırp adaydan hangisinin kazanacağı yer alıyor.

SREBRENİTSA'DA OLAY ÇIKTI

Bosna Hersek'teki yerel seçimlerin en önemli merkezlerinden biri Srebrenitsa'da sabah saatlerinde sakin bir şekilde başlayan oy kullanma işlemlerinde öğleden sonra çeşitli sorunlar yaşanmaya başladı.

Srebrenitsa'da yaşamayan ve ikametgahları olmadığı halde Sırbistan'dan ve çeşitli bölgelerden Srebrenitsa'ya gelen Sırplar, kent merkezindeki oy kullanma noktalarından biri olan Kültür Evi'nde oy kullanmak istedi.

Seçim komisyonu üyelerinin yasa gereği kendilerinden ikametgah belgesi ibraz etmelerini istediği Sırplar, görevlilerle tartışmaya başladı. Tartışmamın büyümesi üzerine uluslararası seçim komisyonu gözlemcilerinin de talebi üzerine kent merkezindeki 5 seçim bölgesinden biri olan söz konusu Kültür Evi'ndeki oy kullanma işlemi durduruldu.

Bunun üzerine Sırpların adayı Vesna Koçeviç yasak olmasına rağmen oy kullanma işleminin yapıldığı merkeze girerek yetkililerle tartıştı. Seçimleri takip eden Seçim Komisyonu yetkilileri, bu olayı şikayet ettiklerini ve bu şikayetlerin değerlendirildiğini kaydetti.

Bu arada, Srebrenitsa seçimleri için tek aday üzerine birleşen Boşnaklar'ın seçimlere organizeli bir şekilde geldikleri görüldü.

Yaklaşık 3 ay önce Srebrenitsa seçimleri için kampanya başlatan Boşnakların bu çalışmaları sonuç verdi.

Kampanya kapsamında ikametgahlarını Srebenitsa'ya aldıran Boşnaklar bugün oy kullanma işleminin başlaması ile ülkenin çeşitli yerlerinden ve yurt dışından Srebrenitsa'ya gelerek oy kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

olay
Görüş Bildir