Özel Taburlar '0' Noktasında

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bordo Berelilerden PKK Kamplarına Operasyon

Bordo Berelilerden PKK Kamplarına Operasyon

NTV'nin haberine göre, Bordo bereliler sınırı aşarak PKK kamplarına nokta operasyon gerçekleştirdi.

Uzun bir süre sonra Kuzey Irak'a kara harekatı geçekleştirildi. Sınırın diğer tarafına giren bordo bereliler, 5 km içeriye girdi ve nokta operasyonu gerçekleştirdi.

F-16'LAR KANDİL'İ BOMBALADI

Diyarbakır’da bulunan 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nden önceki gece 22.30’da peş peşe kalkan savaş uçakları Kandil Dağı çevresinde bulunan bazı terörist hedefleri bombaladı. PKK’nın yönetim merkezi ve eğitim kamplarının da bulunduğu Kandil Dağı’ndaki terör yuvalarına düzenlenen operasyona, Diyarbakır’dan 6 savaş uçağının katıldığı belirtildi.

KOMANDOLARDAN OPERASYON

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde Çoban Dağı bölgesinde 2 Kasım’da 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı, Özel Kuvvetler ve komando birlikleri tarafından bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik hava destekli operasyon başlatıldı. 6 Kasım 2012 tarihinde saat 14.30 sularında 3 terörist öldürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Bordo Bereliler'den PKK'ya Nokta Operasyon

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bordo Berelilerden PKK Kamplarına Nokta Operasyonu

NTV'nin haberine göre, Bordo bereliler sınırı aşarak PKK kamplarına nokta operasyon gerçekleştirdi. İki tabur sınırı geçti. Irak sınırından 5 kilometre içeri giren tabur operasyondan sonra Türkiye'ye geri döndü.

GENELKURMAY Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı birlikler, sınır boyunda Irak topraklarında kış üslenmesi yapan PKK’ya yönelik sınır ötesine ’uçar birlik’ harekatı gerçekleştirdi. Önceden belirlenen noktalarda 2 gün süren operasyonda görevini tamamlayan birlikler yurda döndü.

Terör örgütü PKK’nın, Kuzey Irak’taki Kandil’den sonra en büyük kampı olan Zap Kampı başta olmak üzere önceden belirlenen sınırdan 5- 10 kilometre Irak topraklarındaki hedeflere, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı 2 tabur, nokta operasyonları gerçekleştirildi. TBMM’nin hükümete verdiği sınır ötesi harekat yetkisi kapsamında gerçekleştirilen harekat öncesi tüm istihbarat bilgileri değerlendirildi ve kapsamlı hazırlık yapıldı.

CASA UÇAKLARI VE HELİKOPTERLER KULLANILDI

Ankara’dan 2 Kasım günü, her biri 44 kişilik CASA nakliye uçaklarıyla Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’na indirilen bordo bereliler, operasyon hazırlıklarının ardından helikopterlerle sınır ötesine gönderildi.

Irak topraklarında belirlenen hedeflere indirilen birlikler, Zap Kampı ile Kavaklı Kampı başta olmak üzere sınırımıza yakın bölgelerde kış üslenmesi yapılan terör yuvalarına yıldırım baskınlar yaptı.

UÇAKLAR BOMBALADI

Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üssü’nden kalkan F- 16 savaş uçakları, bordo berelilerin operasyonuna havadan destek verdi.

Uçar birlikler indirilmeden önce bombardımanla alan temizliği yapan savaş uçakları, operasyon sırasında da teröristlerin kaçış noktalarını ve PKK kamplarını ateş altına aldı.

Bordo berelilerin Kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik nokta operasyonlarında görevini tamamlayan birlikler yine helikopterlerle bulundukları noktalardan alınıp emniyetli şekilde üslerine dönerken, bazı birlikler de nokta operasyonlarını bugün de yer yer sürdürdü.

Yetkililer, bordo berelilerin sınır ötesi ’uçar birlik’ harekatının devam ettiğini belirterek, PKK’ya verdirilen zayiatla ilgili şimdilik bir açıklama yapmadı.

Haberin Tamamı İçin:

Özel Taburlar '0' Noktasında

Türk Silahlı Kuvvetleri , Irak ve İran sınırına yakın bölgeleri PKK ’dan temizleme amacıyla yürüttüğü operasyonlarda önemli ilerleme sağlarken, dün Hakkâri’deki özel kuvvet taburları, Kazan Vadisi, Kavaklı ve PKK’nın boşalttığı alanlarda ‘temizlik’ yaptı. PKK’nın üs bölgeleri ele geçirilerek mağara ve depolarda bulunan malzemeler imha edildi. Çok sayıda mühimmat ile gıda ve günlük yaşam malzemesi ele geçiren birlikler, 4 gündür sınırın sıfır noktasına uzanan bölgede operasyonu sürdürüyor. PKK’nın bölgeden çekildiği ve bu nedenle son 24 saatte herhangi bir çatışma yaşanmadığı rapor edilirken, Irak’a geçen PKK’lılara karşı da hava operasyonu yapıldı. Kara birliklerinin Irak’a girdiği doğrulanmazken, hem Kuzey Irak’taki PKK kampları hem de Kandil yakınlarındaki bazı üs bölgeleri, dün İHA’lardan alınan istihbarat doğrultusunda hedef alındı.

Org. Özel Diyarbakır ’da

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDiyarbakırHakkariIrakİranSavaşŞırnakTerörTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir