Görüş Bildir

Borcu Yapılandırılmayan Çiftçi Banka Şubesinde Kendini Yaktı

Anasayfa > Gündem

Nevşehir’in Derinkuyu İlçesinde patates üreticisi olduğu öğrenilen A.Ş., iddiaya göre kredi borcunun yapılandırılmaması üzerine Ziraat Bankası içerisinde kendini yakarak intihar girişiminde bulundu. Vücudunda yanıklar oluşan A.Ş. hastanede tedaviye alındı.

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük kasabasında yaşayan patates üreticisi A.Ş. iddiaya göre, bugün sabah saatlerinde Ziraat Bankası Derinkuyu Şubesi’ne gelerek bankaya olan borcunun yapılandırılmasını istedi. 

Kredi yapılandırma talebi banka görevlilerince reddedilen A.Ş. yanında getirdiği benzin bidonunu üzerine dökerek kendini ateşe verdi.

Hastaneye kaldırıldı 🎥

Bankada bulunan güvenlik personelinin müdahale ederek yangını söndürmesi ve yetkililere haber vermesi üzerine, şubeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Vücudunda yanıklar oluşan A.Ş. Nevşehir’e sevk edilerek tedaviye alındı.

"AKP iktidarının çiftçiyi getirdiği durum bu"

"AKP iktidarının çiftçiyi getirdiği durum bu"

Konu ile ilgili ANKA’ya konuşan CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, patates üreticilerinin daha önceki siyasi iktidarlar döneminde sulamada kullanılan elektrik faturalarının ertelendiğini ancak özelleştirme sonrasında ise elektrik dağıtım işini alan MEDAŞ'ın üreticilerden geçmişe dönük borçlarını ödemesini istediğini anlattı. 

Gülmez, patates üreticilerinin yaşadığı sorunları şu sözlerle aktardı:

“Ekonomik durumu iyi olan üreticiler borcunu ödedi, olmayanlar ödeyemedi. Ödeyemeyenlerin tarlalarına elektrik idaresi ipotek koydu. Nevşehir bölgesindeki çoğu çiftçimizin tarlaları şu anda ipotekli. Bu tarlalar ne satılabiliyor ne de devredilebiliyor.  Bir de bu yıl patates fiyatları taban olarak 45 kuruşa gidiyor tarladan, tavan olarak da 70 kuruşa satılabiliyor. Maliyeti 90 kuruş; tabii ki üretici bunun altından kalkamıyor, borçlarını ödeyemiyor ve sürekli olarak borçlanıyor. Borçlar gelecek yıla devroluyor, tabii faiz biniyor, faizin faizi biniyor derken üreticilerin borcu kartopu gibi büyüyor. Neticede üretici çareyi kendini yakmakta buluyor. AKP iktidarının çiftçiyi getirdiği durum bu.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
228
98
33
13
7
5
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kzlt

Zarar eden simit sarayını yüksek meblağa almaya çalışan, kulüplerin borçlarını ödeyip vadeleyen, avm ve müteahhit kurtaran, çiftçiye yardım için ülkedeki tar... Devamını Gör

ventolin

Meclis'in önüne yazar kasa atanları, tüp-yağ kuyruklarını 20 yıl konuşup siyasetlerine alet ettiler. Bunları konuşanlar kendini yakana ses çıkarmadıkları gib... Devamını Gör

A.Kemal Eke

Milletin efendisinin düştüğü durum ne yazık ki bu..