Basında Cilvegözü Patlaması: Birbirini Doğrulayanlar ve Birbiriyle Çelişenler

 > -

Bombacı Taksiye Binip Gitti | Radikal

Bombacı Taksiye Binip Gitti | Radikal

Suriye sınırında bombalı aracı patlatanlar güvenlik kamerasına yansırken Radikal, üç bombacıdan birini taşıyan taksiciye ulaştı: Reyhanlı'ya bıraktım.

Hatay Cilvegözü’nde 14 kişinin öldüğü patlama, saniye saniye güvenlik kameralarına yansırken görüntülere savcılık tarafından gizlilik kararı getirildi. Gümrük kapısındaki bir görevli savcılığa çağrılarak görüntüler izletildi. Görevli, kamera kayıtlarında gördüklerini Radikal ’e anlattı. Kayıtlara göre, bomba yüklü araçta biri kadın üç kişi Suriye tarafından geldi. Araçta bir süre şoför mahallinde oyalanan kişilerden yolcu koltuğundaki erkek ile arka tarafta oturan bir kadın Suriye yönüne geri döndü. Sürücü ise Türkiye ’ye geçip bir taksiye binerek Reyhanlı’ya gitti. Bombacılardan eşkâli güvenlik kameralarından tespit edilen kişi şimdi Türkiye’de aranıyor.

Ara bölgede

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki ilk göze çarpan, kuyruk oluşturan yüzlerce TIR. Tamamı Türkiye’den Suriye’ye gönderilen yardım malzemeleriyle dolu. Kapı bir vadinin ortasında yer alıyor. Etrafındaki tepelere çıkıldığında patlama yerinde yapılan incelemeleri görmek mümkün.

Sınır kapısı ilk kontrol noktasından itibaren kapatılmış, görevlilerden başka kimse içeriye alınmıyor. Kapının dışında, TIR şoförleri, gazeteciler ve esnaf var. Türkiye tarafındaki sınır kapısının ilk kontrol noktasının ardından yaklaşık 1 kilometre boyunca 3-4 ayrı noktada araçlar kontrol ediliyor. Ardından Türk bayrağının altındaki son gişelere gelinip buradan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkılıyor. Bombalı araç işte tam bu Türkiye’den Suriye’ye çıkıştaki son demir kapının yaklaşık 20 metre uzağında patlamış.

Görüntüleri anlattı

Patlamanın tüm detayları son çıkış noktasındaki güvenlik kameralarına yansıdı. Ancak savcılık görüntülere gizlilik kararı getirdi. Güvenlik güçleri kamera kayıtlarını inceledikten sonra, patlamanın yaşandığı yerde bilgi sahibi olan herkesin ifadesine başvurdu. Savcılığın, görüntüleri izleterek ifadesine başvurduğu otopark görevlilerinden biri Radikal’e şunları anlattı:

“Savcılık olayın ardından gece 3’te beni aradı. Bir sivil ekip evden beni alarak gümrükteki güvenlik kameralarının olduğu yere götürdü. Savcı da oradaydı. Bana görüntüleri izlettiler. Görüntülerdeki kişileri tanıyıp tanımadığımı sordular. Görüntülere göre araç Suriye istikametinden sınır kapısına doğru geldi. Taş blokların başladığı yerden ters istikamete girdi. Yan tarafa geçip taş blokların oraya aracı bıraktı. Yanından TIR’lar geçebiliyordu. Yolcu koltuğunda oturan erkek, şoför tarafındaki erkeğin yanına gitti. Yaklaşık 2 dakika şoför mahallinde bir şeyler yaptılar. Görüntülerden ne yaptıkları tam olarak anlaşılmıyordu. Sonra arka tarafta bir kadın oturuyordu. Kapalı bir kadındı. Yolcu koltuğundaki erkekle birlikte araçtan inerek Suriye tarafına geri döndü. Onlar uzaklaşırken sürücü de Türkiye tarafına geçti.”

Sürücü erkeğin pasaport kontrol noktasındaki yakın çekim görüntülerinin kendisine gösterilip ‘tanıyıp tanımadığı’ sorulduğunu anlatan görevli, sonrasını da şöyle anlattı:

“Yakından fotoğrafları vardı. Ama tanımadığımı söyledim. Sonra Türkiye tarafından çıktıktan sonra bir taksiye bindi. Burada Suriye’den gelenleri merkeze götürmek için sivil araçlar bekler. Bu kişi bir taksiye bindi. Uzaklaştı. Üç araç vardı. Üç şoförü de bulmuşlar. Onlardan T. A. aracına o kişiyi aldığını söylemiş.”

Haberin Tamamı İçin:

Kırmızı Montlu Aranıyor | Sabah

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki bomba yüklü arabayı park eden 3 kişi belirlendi. Şüphelilerden 2'si Suriye'ye geçerken, kırmızı montlu olan Türkiye'ye geçiş yaptı. Polis bombacıların kimlik tespiti için çalışma başlattı Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Suriye sınırındaki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 14 kişinin öldüğü bombalı saldırınındetayları ortaya çıkmaya başladı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Patlamanın panelvanda olduğu bilgisinin doğru olmadığını belirten Güler, saat 14.14'te Suriye'den gelen gri renkli aracın sınır kapısına 21 metre kala tampon bölgede park ettikten sonra 23 dakika beklediğini bildirdi. Güler, araçtan inen 3 şüpheli bulunduğunu ifade ederek, "Görüştükleri, aradıkları, onları yönlendirebilecekler... Hepsi araştırılıyor. Araçtan inen üç kişiden biri kadın ikisi Suriye, biri Türkiye'ye giriyor. Türkiye'ye girenin kimlik tespitine çalışıyoruz" dedi. Güler, "Saldırının Suriyeli muhaliflere yönelik bir saldırı mı yoksa bir terör eylemi olarak mı planlanmış" sorusuna "Tabii ki bir terör eylemi" yanıtını verdi.

BOMBACILAR KAMERADA

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, aracı park edenlerden biri olan ve patlamadan önce Türkiye giren şüphelinin kırmızı mont giydiği belirlendi. Bu şüphelinin yakalanması halinde saldırının sırrının çözülebileceği belirtildi. Terör ve istihbarat birimleri 3 şüpheli şahsın kimlik tespiti için çalışmalarını hızlandırdı. Kamera kayıtlarındaki şahsın görüntüleri özel programlarla netleştirildi. Şahısların Türkiye'deki terör örgütlerinden olabileceği ihtimaliyle, güvenlik birimlerindeki istihbarat notlarında yer alan isimlerle eşkal karşılaştırması yapıldı. Suriyeli olma ihtimalini de değerlendiren polis, şüphelilerin fotoğraflarını, Türkiye'deki kamplarda barınan kişilere de gösterecek. Bu arada saldırıda kullanılan bomba miktarının 35-50 kilogram arasında olduğu öğrenildi. Güvenlik kaynakları da patlamanın sınırda olması nedeniyle şüphelilerin telefon kullandığı ihtimalini masaya yatırdı. Şüphelilerin olay öncesi irtibatlarını belirleme adına bölgedeki telefon HTS kayıtları da incelemeye alındı.

TÜRKİYE'YE KAYITLI DEĞİL

Ekiplerin incelediği bir başka unsur otomobilin model markası oldu. Saldırıdan sonra patlatılan aracın Türkiye mi yoksa başka bir ülkeye mi ait olduğu da araştırıldı. Aracın şasi numarası etrafa dağılan parçalar arasından bulundu. Yapılan inceleme sonrasında şasi numarası aracın Türkiye'ye kayıtlı olmadığını gösterdi. Görüntülerdeki ilk incelemelerde otomobilin İran veya Rus malı olduğu iddia edildi. Araçtaki plaka üzerinden de otomobilin daha önce Türkiye'ye giriş çıkış yapıp yapmadığının araştırıldığı ifade edildi. İçişleri Bakanlığı eşgüdümünde emniyet ve jandarmaya bağlı terör, istihbarat ve kriminal birimleri arasında özel ekip oluşturuldu. Aracın sadece motor aksamının sağlam kaldığı belirtildi. Aracın parçalarının swapları bombanın niteliğinin belirlenmesi amacıyla Adana Bölge Kiriminal Laboratuvarı'na gönderildi. Kriminal birimlerin aracın parçalarında ayrıca parmak izi incelemesi yapacağı öğrenildi.

'5 DAKİKA ÖNCE O ARABAYA YASLANDIM'

Haberin Tamamı İçin:

Üç Kişi Geldiler, Biri Çarşaflı | Zaman

Hatay’daki saldırıyı Suriye’den gelen üç kişinin gerçekleştirdiği tespit edildi. Görüntü kayıtlarına göre Suriye plakalı beyaz araç, uzaktan kumanda ile patlatıldıktan sonra teröristlerden ikisi Suriye tarafına, biri de Türkiye’ye kaçtı. Polis, sınırdan giriş yapan teröristin etrafındaki çemberi daraltırken, bölgede yeni bir saldırıya karşı önlemler artırıldı.

Türkiye ile Suriye arasındaki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda önceki gün düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. İlk incelemelerde saldırıyı Suriye’den gelen üç kişinin gerçekleştirdiği belirlendi. Görüntü kayıtları ve delillere göre Suriye plakalı beyaz panelvan minibüs, saldırganlar tarafından park edildikten 20 dakika sonra cep telefonu düzenekli uzaktan kumanda ile patlatıldı. Suriyeli muhaliflerin geçiş yaptığı zaman diliminde meydana gelen saldırıda 40 kilogram fabrikasyon plastik patlayıcının (A-4 ve C4) kullanıldığı belirtiliyor. Patlamadan sonra iki kişi Suriye tarafına kaçarken, bir terörist sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı. Yeni bir saldırı düzenleyebileceği ihbarı alınan bombacı için bölgede teyakkuza geçildi. Polis, teröristi yakalamak için çemberi daraltırken Kilis, Gaziantep ve Hatay’da ilgili birimler uyarıldı.

Zanlıların görüntülerinin çıktısını alan istihbarat birimleri, bu kişileri belirlemek için bölgede bulunan Suriyeli sığınmacılarla irtibata geçti. Bunun yanı sıra Türkiye’ye geçen bombacı için Kilis, Gaziantep, Hatay ve civarında yeni bombalı saldırı yapabileceği ihbarıyla uyarı yazısı geçildiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre; saldırının ardından olay yerine ilk olarak Hatay İl Jandarma Alay Komutanlığı’na bağlı Olay Yeri İnceleme ve Kriminal Şube’de görevli ekipler sevk edildi. Yapılan ilk incelemelerde, saldırının uzaktan kumandalı düzenek sistemi ile yapıldığı kesinlik kazandı. Ekipler ayrıca saldırıda kullanılan aracın Suriye plakalı olduğunu ve patlamanın etkisiyle motor kısmı hariç aracın tamamen dağıldığını tespit etti. Saldırıda kullanılan bombanın da kesinlikle plastik bir fabrikasyon ürünü olduğu hazırlanan rapora not düşüldü. Buna göre Jandarma Kriminal ekipleri, patlayıcı türünün A4 ve C4 olduğu üzerinde duruyor. Bundan dolayı da saldırının arkasında bir devlet parmağı olduğu kaydediliyor. Saldırının arkasında Suriye istihbarat teşkilatı El Muhaberat’ın olduğu üzerinde duruluyor. Muhaberat’ın, Suri-ye’de PKK’nın uzantısı olan Demokratik Birlik Partisi’nin PYD ya da terör örgütü mensuplarını bu saldırıda kullanmış olabileceği kaydediliyor.

İstihbarat birimleri, sınır kapısında bulunan bütün güvenlik kameralarını gün boyunca incelemeye aldı. Yapılan incelemelerde zanlıların, sınıra patlamadan 20 dakika önce geldikleri belirlendi. Araçtan üç kişi inerken bunlardan birinin siyah çarşaflı olduğu görüntülere yansıdı. Bu kişinin sınır kapısından Türkiye tarafına giriş yaptığı belirlenirken diğer iki kişinin ise hızla olay yerinden uzaklaştığı ortaya çıktı. Bu kişilerin olay yerinden ayrılmasının ardından da patlama meydana geliyor. Bunun yanı sıra çarşaflı olduğu tespit edilen kişinin hareketlerini de yakından takip eden istihbarat ve terör birimleri, bu kişinin de erkek olduğu kanısına vardı. Şüphelinin sınır kapısından ayrılmasının ardından yol güzergâhında bulunan bütün MOBESE ve güvenlik kameraları da inceleme altına alındı.

ÇALINTI ARAÇLARA KARŞI İLLER UYARILDI

Saldırının hemen ardından teyakkuza geçen istihbarat birimleri, sınır hattında bulunan Hatay, Şanlıurfa, Kilis ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma birimlerini muhtemel saldırılara karşı uyardı. Özellikle çalıntı araçlarla benzer saldırıların gerçekleştirilebileceği uyarısında bulunan ekipler, ilgili birimlerin şüpheli araç ve şahısları yakından takip etmesini istedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bomba İdlip Sürecine | Yeni Şafak

Suriye'ye gönderilen meyve ve sebzelerin evrakını hazırlamak için sınır kapısına giden 29 yaşındaki çiftçi Ali Sille'nin cenazesinde ailesi gözyaşlarına boğuldu.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 14 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının hedefinde Şam rejimine karşı izlenecek yol haritasında uzlaşmaya varan muhalif heyetin bulunduğu öğrenildi. Esed'e karşı isyan bayrağı açan muhaliflerin kontrolünde olan İdlib'e yakın bir bölgede bir araya gelen muhalif grup liderleri, Beşşar Esed'e karşı bundan sonra nasıl hareket edileceği konusunda uzlaşmaya vardı. Suriye'nin daha büyük bir felakete sürüklenmemesi için Esed rejimiyle görüşme kararı alan muhalif liderlerin, bomba yüklü araçla katledilmek istendiği öne sürüldü. Muhalif liderlerin öldürülmesi suretiyle ülkenin tıpkı Afganistan gibi yıllarca sürecek bir iç savaşın içine itilmek istendiği bildirildi.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE BOMBA

İki yılı aşkın süredir devam eden iç savaşın sona ermesi için barış görüşmeleri başlayacakken, süreci baltalamaya yönelik yapılan saldırının rejim güçleri ve yabancı istihbaratın ortak çalışması olduğu belirtildi. Barış umutlarını söndüren patlamanın hedefinde ise başkanlığını Muaz El-Hatip'in yaptığı Suriye Devrimi Muhalefet Güçleri Koalisyonu'nun gerçekleştirmeyi planladığı barış görüşmelerinin yattığı öğrenildi. Hatay'ın Altınözü ilçesinde bulunan Apaydın kampındaki bazı muhalif generallerin de söz konusu barış görüşmelerine katıldıkları ve dönüş yolunda oldukları bilgisine ulaşıldı.

YARDIMLARIN DURMASI İÇİN

Bombalı saldırının bir diğer hedefinin de kısa süre önce barış görüşmelerinden dönen üst düzey muhalif yetkililerin olduğu anlaşıldı. Patlamadan önce başka bir sınır kapısından Suriye'ye geçerek görüşmelerini gerçekleştiren yetkililer arasında, Suriyeli muhalif aktivist ve Suriye Ulusal Konseyi Eski Genel Başkanı George Sabra'nın yanı sıra, eski konsey başkanlarından Kürt asıllı Abdülbasit Seyda, Faruk Tayfur, Abdülehad Satifo, Ahmed Ramazan, Salim El Musallat, Cemal El Verd, Beşşar El Hareki, Yasin El Neccar ve Muhammed Sermini'nin yer aldığı belirtildi. Baltalanmak istenen görüşmelerin yanı sıra muhaliflere gelen yardımların arttığı ve bunun önüne geçilmek istendiği belirtildi.

Görüşmeler iptal edildi

Suriye Ulusal Konseyi üyeleri barış görüşmeleri için tek vücut olmayı planlamıştı. İblid'te Özgür Suriye Ordusu'nun Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Selim İdris'le görüşüp barış arayışını başlatma konusunda uzlaşan konsey üyeleri ardından Türkiye'ye geçerek mülteci kamplarında kalan muhalif isimlerle görüştü. Ardından tekrar Suriye'ye geçmeye hazırlanan konsey üyeleri Cilvegözü yakınlarına geldiğinde patlama haberini aldı. Sınıra yarım saatlik mesafede mola veren konsey üyeleri ölümden kılpayı kurtuldu. Saldırının ardından Suriye'de yapılması planlanan temasları iptal edildi. ettikleri belirtildi. .

Kamera görüntüleri netleştirildi

Patlama sonrası olayı çözmek için oluşturulan Terörle Mücadele ve İstihbarat birimlerinden oluşan ekipler, bombalı aracı patlama bölgesine bırakan 3 şüphelinin görüntüsünü kamera kayıtlarından özel bir programla programlarla netleştirdi. Şahısların Türkiye'deki terör örgütlerinden olabileceği ihtimaliyle bu alanda eşkal karşılaştırılması yapıldı. Şahısların fotoğrafları muhalif gruplara da dağıtıldı. Ekiplerin incelediği bir başka detayın ise otomobilin menşei oldu. İlk incelemelerde otomobilin İran yapımı Samand marka bir araç olduğu ifade edildi. Ancak aracın üzerinde Suriye plakasının olması nedeniyle soruşturmanın bu aşamada tıkanabileceği ifade edildi.

Kriminal incelemeye özel ekip

İçişleri Bakanlığı koordinesinde emniyet ve jandarmaya bağlı terör, istihbarat ve kriminal birimleri arasında patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında özel ekip oluşturuldu. Kriminal birimleri patlamanın gerçekleştiği otomobilin ve bombanın parçalarını büyük bir titizlikle toplayarak incelemeye aldı. Ancak çok yüksek miktarda bomba kullanıldığı için aracın sadece motor aksamının sağlam kaldığı otomobilin yüzlerce parçaya ayrıldığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Cilvegözü'nde Birbirini Doğrulayanlar Ve Birbiriyle Çelişenler | Milliyet

Sabah

“Bombacılar 3 kişiydi. Bunlardan Kırmızı montlu olanı, Türkiye’ye kaçtı”

Habertürk

“Biri kadın 3 kişi Suriye’den geldi. Bunlardan, 2’si döndü. Kırmızı kazaklı, siyah montlu olan Antakya’ya taksiyle gitti. 2 saat sonra, Yayladağ’dan Suriye’ye geçti”

Milliyet

CHP Hatay milletvekili Refik Eryılmaz, araçta birinin bulunduğunu, bunun da bileğinde Özgür Suriye Ordusu bilekliği olan kişi olabileceğini iddia etti. CHP’li Hurşit Güneş ise kamera kayıtlarının kendilerinden saklandığını söyledi”

Zaman

“Üç kişi, biri Türkiye’ye, 2’si Suriye’ye kaçtı. Fabrikasyon bomba, cep telefonu düzeneğiyle uzaktan Suriye muhalefetinin geçiş yaptığı** zaman diliminde patlatıldı”

Akşam

“Hedef Sabra ve ekibiydi. Kırmızı montlu bombacı, **40 kilo patlayıcıyı, TÜRKİYE’de tüpe bağlamış”

Vatan

“400 kiloluk TNT*’nin hedefi Suriye Ulusal Konseyi başkanı Sabra idi. Yarım saatlik gecikmeyle kurtuldu”

Yenişafak

“Hedef Şam’la görüşme kararı alan SUK başkan ve üyeleriydi. Saldırıdan kılpayı kurtulan liderler Suriye görüşmelerini iptal etti”

Cumhuriyet

Suriye’li Bakan, ‘yumuşama ve diyalog sürecinde bu bir provokasyon’ dedi. CHP’li vekiller, ‘kamera kayıtlarının kendilerinden gizlendiğini’ öne sürdü”

Radikal

Aracın Türkiye’ye girerken tespit edilen bir görüntüsünü yayınlayıp, “Görüntü, ‘asıl hedef, aracı Türkiye’de patlatmak mıydı?’ sorusunu gündeme getirdi”

Aydınlık

“Patlayan aracın, **Türkiye’den Suriye’ye giden araç şeridinde park halinde olduğu gözüküyor”

Birgün

“Cilvegözü, diyalog istemeyenlerin işi”

Yenimesaj

En ayrıntılı bilgi ve sorular Yenimesaj’da...

“Cilvegözü’nde bit yeniği... Çok sayıda soru işareti var:

1. Türkiye’de özellikle de **Gaziantep’te isyancılar çok sayıda bomba imalathanesi kurdu. Bu bombalar Suriye’ye nakledilirken mi, patlama gerçekleşti?

2. Patlamanın gerçekleştiği minibüs Suriye’ye insani yardım malzemeleri taşıyan araçların arasında yer alıyordu. **Yoksa bu minibüsle isyancılara bomba yardımı mı yapılıyordu!?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiDiyetGenelkurmay BaşkanıHatayİdlibİranKilisMuammer GülerPolisReyhanlıŞanlıurfaSuriyeTerörcep telefonumeyveolay
Görüş Bildir