Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bombacı 'Abi' Sehven Serbest

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bombacı 'Abi' Sehven Serbest

Bombacı 'Abi' Sehven Serbest

DHKP/C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden Hüseyin Fevzi Tekin'in 2004 yılında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı belirlendi. Geçtiğimiz günlerde Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bomba Ecevit Şanlı'ya patlayıcı eğitimi verdiği bilinen 'bomba uzmanı' Tekin, polisin elinden ilginç bir şekilde kurtuldu. Örgüte yönelik 2004'te yapılan geniş kapsamlı operasyonda gözaltına alınan isimlerden biri olan Tekin, 'aranma emri' ve 'suç kaydı' olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı. Tekin salıverildikten hemen sonra geçmiş yıllarda işlediği suçlar nedeniyle kesinleşmiş mahkumiyet kararının olduğu anlaşıldı ancak bu sırada Tekin yurtdışına kaçmayı başardı.

YAKALANDI İADE EDİLMEDİ

DHKP/C içerisinde 'gölge lider' olarak bilinen Hüseyin Fevzi Tekin, kaçak yollardan Yunanistan'a gittikten sonra hakkında Türk İnterpolü tarafından kırmızı bülten çıkarıldı. Selanik'te bulunan bir hücre evinde örgütün Avrupa sorumlusu Gülaferit Ünsal ile birlikte yakalandı. Türkiye'nin iade edilmesini istediği Tekin, Yunanistan'dan siyasi iltica talebinde bulundu. Talebi kabul edilen Tekin, Yunanistan adli makamları tarafından tekrar serbest bırakıldı. Tekin'in en son, DHKP/C'nin kurucu lideri Dursun Karataş'ın da uzun dönem yaşadığı Hollanda'da görüldüğü belirtilirken, burada canlı bombalara eğitim verdiği istihbarat raporlarına yansıdı.

PATLAYICI EĞİTİMİ VERDİ

DHKP/C'li Tekin'in 1993 yılında silah ve mühimmatla yakalanarak cezaevine konulduğu 1996'daki ölüm orucu eylemlerine katıldığı, 1998 yılında ise tahliye edildiği öğrenildi. 1999'da yine mühimmatla yakalanarak Kandıra Cezaevi'ne gönderilen, burada da ölüm orucu eylemlerini örgütleyen, ardından 2000 yılında şartlı olarak salıverilen Tekin'in örgüt içindeki kod adının 'Abi' olduğu öğrenildi. Tekin'in özellikle bomba yapımında uzman olduğu belirtiliyor.

Ergenekon'la da anıldı

DHKP-C'nin gölge lideri olduğu iddia edilen Hüseyin Fevzi Tekin'in ismi Ergenekon davasına da karışmıştı. Dava dosyasına giren istihbarat raporlarında Tekin'in Ergenekon yapılanmasında yönetici olduğu vurgulanıyor. Tekin'in Ergenekon davasının tutuklu sanığı Veli Küçük'le de irtibatlı olduğu iddia ediliyor.

Hollanda terör üssü

Hollanda'nın adeta DHKP-C'lilerin eğitim ve üslenme merkezi haline geldiği ifade ediliyor. Örgütün kurucu lideri Dursun Karataş uzun bir süre bu ülkede ikamet etti. Hollanda'da kanser tedavisi gören Karataş yine bu ülkede öldü. Ayrıca Sabancı suikastının tetikçisi Fahriye Erdal'ın da Hollanda'da yaşadığı ortaya çıkmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraErgenekonKanserÖlüm OrucuTerörYunanistantahliye
Görüş Bildir