Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bölge Yeniden Isınıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bölge Yeniden Isınıyor

Bölge Yeniden Isınıyor

İsrail savaş uçakları dün Yahudi devleti topraklarını hedef alan füze saldırıları sonrası Gazze içerisindeki belli hedefleri vurdu.

Kendilerini Selefiler olarak adlandıran grubun üstlendiği Gazze’den fırlatılan füzelerin İsrail’in Sderot şehri yakınlarına düştüğü belirtiliyor. Karşılıklı saldırılar can kaybına neden olmazken, bölgede çatışmazlığın bozulmasından endişe ediliyor.

Adı ilk kez duyulan ‘Selefi’ örgüt tarafından yapılan yazılı açıklamada, füzelerin “İsrail hapishanelerinde Filistinli tutuklulara karşı işlenen suçlara tepki olarak” fırlatıldığı belirtildi. Aynı örgüt önceki akşam da İsrail’in güneyine bir füze fırlatmıştı.

Beş ay aradan sonra yeniden tırmanan gerginlik üzerine Hamas hükümeti “İsrail’in Filistin’e karşı işlediği suçların önüne geçilmesi ve imzalanan ateşkes anlaşmasına bağlı kalmasının sağlanması” için Mısır’dan devreye girmesini istedi. Hamas hükümeti, füze saldırılarını bahane ederek karşı saldırılarda bulunan İsrail’in cezaevlerindeki Filistinli tutuklulara yönelik işlediği suçları kapatma ve gündemi değiştirme amacı güttüğünü öne sürüyor.

Son olarak İsrail geçtiğimiz yıl kasım ayında Gazze’ye sekiz gün süren bir saldırı düzenlemiş, ABD ve Mısır’ın devreye girmesiyle ateşkes sağlanmıştı. Sağlanan ateşkese göre Gazze’ye yönelik İsrail ablukasının hafifletilmesi de öngörülmüştü. İsrail, Gazze’den fırlatılan füzelerden Hamas yönetimini sorumlu tutuyor ve sert şekilde karşılık veriyor. Gazze’deki Filistin güvenlik kaynakları, önceki gece İsrail savaş uçaklarının Gazze’nin doğusundaki Et-Tuffah Mahallesi ve Beyt Lahiya semtindeki boş iki araziye füze attığını bildirmişti.

Kanlı Mavi Marmara olayından dolayı Türkiye’den özür dileyen ve Gazze’ye yönelik ambargoyu kaldıracağına söz veren İsrail’in sözünü tutup tutmayacağının test edileceği bir dönemde gerçekleşen saldırıların Tel Aviv yönetimine bahane oluşturmasından endişe ediliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik uyguladığı ablukayı kaldırıp kaldırmadığını yerinde görmek amacıyla bu ay içinde Gazze’ye ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştu.

4.700 Filistinli mahkûm açlık grevinde

Filistinli mahkum Meysere Ebu Hamdiye’nin ölümünün ardından, İsrail hapishanelerindeki 4 bin 700 mahkum açlık grevine başladı. Filistin Esirler Yüksek Kurulu, Arap ve Müslüman ülkelerden mahkumlara yardım etmeleri çağrısında bulundu. İsrail hapishanelerindeki kötü muamelenin devam etmesi durumunda açlık grevinin devam edeceğini belirten yetkililer, daha önce benzer açlık grevlerinin 255 gün sürdüğünü hatırlattı. Batı Şeria’da da genel grev ve yas ilan edildi, bazı kentlerde esnaf kepenk kapattı. İsrail’de yayın yapan TV-10 kanalı ise hapishane yetkililerine dayandırdığı haberinde, bütün hapishanelerde mahkumların açlık grevini sona erdirdiğini iddia etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanFilistinGazzeİsrailMısırRecep Tayyip ErdoğanSavaşet
Görüş Bildir