Böhmermann Kararı Almanya’yı İkiye Böldü: 'Tahammül Edilemez Bir Secde Selamı'

-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘belaltı’ şiir yazan Alman komedyen Jan Böhmermann’a soruşturma açılmasına onay veren Almanya Başbakanı Angela Merkel’e muhalefet tepki gösterdi. SPD Federal Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann konuyla ilgili 'Modern demokrasiyle uyumlu değil' açıklamasını yaparken, Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht ise kararı ‘tahammül edilemez bir secde selamı’ diye niteledi.

Böhmerman’ın televizyon programında Erdoğan’a ithafen okuduğu ‘belaltı’ şiir Türkiye’yle Almanya arasında diplomatik krize neden olmuştu. Hem hükümet hem de Erdoğan komedyenin ‘hakaret edildiği’ gerekçesiyle cezalandırılmasını istemişti. Merkel ve Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Böhmermann da ekranlara geçici olarak ara verdiğini açıkladı.

Alman Komedyen Böhmermann'dan Ekranlara Ara - onedio.com
Alman Komedyen Böhmermann'dan Ekranlara Ara - onedio.com

Deutsche Welle’de yer alan habere göre Merkel’in açıklamasını değerlendiren Sosyal Demokrat Partili (SPD) Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, “Zor bir karardı. Her iki seçeneğin de iyi nedenleri bulunuyordu. SPD idaresindeki bakanlıklar titiz inceleme ve istişareler sonucunda dava açılması yetkisi verilmesine karşı oy kullandı” diye konuştu.

SPD’li Adalet Bakanı Heio Maas, yabancı devlet başkanlarına hakaret konusundaki özel düzenlemenin çağdaş olmadığını ve günümüz hukukunda yeri bulunmadığını söyledi.

Sosyal Demokrat Parti: Modern demokrasiyle uyumlu değil

SPD Federal Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann da hükümetin kararını yanlış bulduğunu belirtti: “Kararı yanlış buluyorum. Hicve ‘yabancı devlet başkanına hakaret’ suçundan cezai takibat, modern demokrasiyle uyumlu değildir.”

Yeşiller: Hoş bir his bırakmıyor

Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir, Merkel’in zor durumda olduğunu savunarak karardan memnun olmadığını dile getirdi: “Burada özel bir muamele olması hoş bir his bırakmıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı‘na normal hukuk yolu da zaten açık olacaktı.”

Sol Parti: Tahammül edilemez bir secde selamı

Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht ise kararı ‘tahammül edilemez bir secde selamı’ diye niteledi: “Merkel, Türk despotu Erdoğan önünde diz çöküyor ve Almanya’daki basın özgürlüğünü feda ediyor.”

Sol Parti Genel Sekreteri Matthias Höhn de mizahi bir dille 2018’den itibaren hicve yeniden izin çıkacağını söyleyerek “Tüm ülkelerden despotlar, elinizi çabuk tutun” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir