Boğaziçi Hukuk'un Yeni Dekanı: 'Babamın Oğlu Gelse Liyakatten Ödün Vermem'

 > 
5PAYLAŞIM

Boğaziçi Üniversitesi'ne yeni açılan Hukuk Fakültesi'nin Dekanı Prof. Selami Kuran, hiç kimsenin yaşam tarzı, siyasi görüşü ve inancıyla ilgilenmediğini belirterek  "Babamın oğlu gelse liyakat ve adaletten ödün vermem” dedi. 

Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan protestoların devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi'ne kısa süre önce İletişim ve Hukuk Fakültesi açılmış, Hukuk Fakültesi dekanlığına da Prof. Selami Kuran getirilmişti.

"Aklımda dekanlık yoktu"

Prof.  Kuran, Milliyet'ten Mert İnan'a konuştu. Aklında dekanlık düşüncesi olmadığını belirten Prof. Kuran, hedeflerini şöyle anlattı:

"YÖK başkanı Yekta bey arayıp görüşmek istediğini söyledi. Yüz yüze görüştük. Akademik olarak beni takip ettiklerini söylediler. Ben de Türkiye’deki Hukuk Fakültesi’ne giren birçok öğrencinin ticaret veya ceza hukukuna yoğunlaşıp, mezun olunca avukatlığa yöneldiklerini ancak dünyanın çok farklı bir yöne gittiğini belirterek, uzman yetkin hukukçulara ihtiyacımız olduğunu belirttim. Boğaziçi’nde uluslararası hukuk, deniz hukuku, AB hukuku, bilişim, enerji, insan hakları hukuku gibi tematik alanları önceleyen ve öğrencileri bu vizyona kanalize edecek bir eğitim anlayışımız olacak. Türkiye’nin en zeki, algısı açık, sorgulayan öğrencileri donanımlı hukukçu olmalı. Fakültede asgari 60, azami 100 öğrencinin eğitim alacağı bir yapı oluşturacağız. Türk Hukuku’nu Türkçe, diğer alanlarda İngilizce öğretim yapacağız. Yüzde 100 İngilizce hukuk eğitimi sömürge ülkelerinde olur. Türkiye’de hukuk fakültesi alanında bir numara olmayı hedefliyoruz."

"Hakkı teslim ederim"

Akademisyenlerin atama ve yükselme kriterlerine uygun olarak görevlendirileceğini ifade eden Prof. Kuran, "Beni bilen bilir. Hiç kimsenin yaşam tarzı, siyasi görüşü, inancıyla ilgilenmem. Tek kriterim herkesin işini yapması, liyakat ve adalettir. Boğaziçi Hukuk Fakültesi’ne babamın oğlu gelse liyakat ve adaletten ödün vermem. Hakkı teslim ederim. Tekrar ediyorum; babamın oğlu veya yakınım bile olsa liyakat ve adaletten vazgeçmem" dedi.

"Barışçıl eylem insan hakkı"

Prof. Kuran, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolara ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi: 

"Aklı selimle hareket etmediğimiz, barışçıl şekilde ifade özgürlüğünü kullanmadığımız takdirde demokratik toplumsal yaşam sürdürülemez. Empati kurmanın önemine inanıyorum. Herkesin aklı selim içinde, barışçıl ve demokratik sınırlarda itiraz ve ifade özgürlüğünü kullanması insan hakkıdır. Ancak bunun dışına çıkmanıza da hiçbir ülkede müsaade edilmez."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir