Görüş Bildir

Boğaz'da Tekne Faciası

Anasayfa > Gündem

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz çıkışı Rumeli açıklarında bir tekne battı. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Rumeli Feneri açıklarındaki tekne faciasıyla ilgili yaptığı yeni açıklamada can kaybının 21 olduğunu açıkladı. 

Kaçak göçmenleri taşıdığı belirtilen 12 metre uzunluğundaki 'Torun' isimli tekne, Rumeli Feneri'nin 3 mil açıklarında alabora oldu. Teknede çoğu Afgan ve Suriye uyruklu 43 kişinin bulunduğu öğrenildi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü verilerine göre, teknede, 12'si çocuk, 7'si kadın toplam 42 kaçak ve bir kaptan bulunuyordu. 

Sahil Güvenlik'ten yeni açıklama

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Rumeli feneri açıklarındaki tekne faciasıyla ilgili yeni açıklama yaptı. Yeni açıklamada ölü sayısı 21, kurtarılan kişilerin sayısının ise 6 olduğu açıklandı.

Yeni açıklamada, 'İstanbul Boğazı çıkışı 3 mil kuzeyinde içerisinde bir grup göçmenin bulunduğu bir teknenin battığı ihbarının alınmasını müteakip görevli 1 Arama Kurtarma Gemisi, 8 Sahil Güvenlik Botu, 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ve 1 Sahil Güvenlik Uçağı tarafından başlatılan arama kurtarma faaliyetinde, 6 kişi sağ olarak kurtarılmış, 21 şahsın cansız bedeni denizden alınmıştır. Arama faaliyetlerine halen devam edilmektedir' denildi.

Sabah saatlerinde yapılan açıklamada ise 24 kişinin öldüğünü 7 kişinin de sağ kurtarıldığı açıklanmıştı.

Tekne faciasında can verenlerin çoğu çocuk

İstanbul Boğazı'nda bu sabah saatlerinde yaşanan tekne faciasının detayları belli olmaya başladıkça manzaranın korkunçluğu büyüyor. Mültecileri taşıyan 40 kişilik teknenin batmasının ardından sadece bir kişinin kurtulduğu ve hayatını kaybedenlerin çoğunun çocuk olduğu belirtiliyor.

Yardım çalışmalarına katılan kaptanlar denizden topladıkları cesetlerin çoğunun çocuk olduğunu açıkladı.

'Burada dehşeti yaşıyoruz'

Kurtarma çalışmalarına katılan Kaptan Ali Saruhan faciayı şu sözlerle anlattı:

'Balıkçılar da kurtarma çalışmalarına katılıyor. Telsizlerden anonslar yapılıyor. Ölenlerin çoğu çocuklar. Rüzgar çok kötü etkiliyor. Tekne küçük bir tekne bildiğiniz sandal. İçine 40 kişi koymuşlar. Dehşeti görüyoruz. Denizde çocuk cesetleri görüyoruz. Çocuklardan birinin cenazesi gemimizde, sanırım Afrika kökenli. Burada dehşet yaşanıyor'

Görgü tanığı olay sonrasını anlattı 

Görgü tanığı Adem Kan, '1 kişiyi yarı baygın bulduk, hastaneye yetiştirilmeye çalışılıyor. İçlerinde 2 tane çocuk var sanırım. Küçük bir tekne. 30 kişiyi alabilecek bir tekne değil. Göçmen teknesi. Batık bir şekilde, sürükleniyor tekne. Tekne Rumeli tarafında olduğu için Bulgaristan'a gittiğini tahmin ediyoruz. Bu havada çıkıp insanlara kıyım yapıyorlar' dedi.

Olay yerinden gelişmeleri aktaran CNN TÜRK muhabiri Göksel Göksu da şunları söyledi; 'Teknenin sürüklendiği bilgisi var ama çelişkili bilgiler geliyor. Teknede yaklaşık 40 kişi olduğu ve Bulgaristan'a gittiği yönünde bilgiler var. Diğer bir bilgi de aşırı yük nedeniyle battığı şeklinde. Balıkçılar da kurtarma çalışmalarına katılıyor'

Ölenlerin cenazeleri kıyıya getirildi

Sarıyer Rumeli Feneri açıklarında içinde kaçak göçmenlerin bulunduğu bir teknenin batması sonrası yaşamını yitirenlerden bazılarının cesedi Sarıyer'deki Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı limanına getirildi. Buraya gelen savcı ve jandarma olay yeri inceleme ekiplerinin incelemeleri sürüyor.

Kazanın ardından olay yerine hareket eden Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'na ait arama kurtarma gemilerinden biri saat 11.45 sıralarında limana geri döndü. Gemideki personelin tamamının maske taktığı görülürken, geminin yanaştığı yere savcı, jandarma olay yeri inceleme, sağlık ve Sarıyer Belediyesi'ne ait ekipler geldi. Savcı ve beraberindekiler gemiye girerek incelemeye başladı.

Öte yandan Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı limanına İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait 4 cenaze aracının da geldiği görüldü.

'Kötü hava koşullarıyla batmış olamaz'

Denizde sığınmacıları ilk gören ve onları kurtaranlardan balıkçı Emrehan Kolcu, Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada, havanın iyi olduğunu, teknenin kötü hava koşulları sebebiyle batmış olamayacağını ve kamaranın parçalanmış olduğunu da belirtti. Balıkçı, Torun isimli teknenin kaçak yolcu taşıdığı için ışıklarını yakmamış olabileceğini ve bu sebeple de başka bir gemi ile çarpışmış olabileceğini söyledi.

Balıkçılar ölen ve sağ kurtarılanların üzerinde can yeleği olduğunu ve ölenler büyük ihtimalle boğularak değil soğuktan hayatını kaybettiğini savunuyor.

CNN Türk, DHA ve Al Jazeera

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...

İşte olay yerinden ilk görüntüler

Twitter'daki yorumlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Archer

Allah yardım etsin..