Bodrum'da SİT Alanına RES!

-

Bodrum'da Kentsel SİT Alanı olan tarihi Sandıma köyü ile Gümüşlük köyü sınırları içerisinde kurulması planlanan Rüzgar Elektrik Santrali için, 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi. Bölge halkı 'ÇED gerekli değildir' kararının iptal edilmesi için Muğla İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Rüzgar Elektrik Üretim Limited Şirketi, 1 Şubat 2012 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) Muğla’nın Bodrum İlçesine bağlı Karakuzu ve Geriş mevkiinde Kentsel SİT Alanı olan tarihi Sandıma köyü ile Gümüşlük köyü sınırları içerisinde Rüzgar Elektrik Santrali kurulması için lisans aldı.

Radikal gazetesinden İdris Emen'in haberine göre, bölgede kurulması planlanan 12 adet rüzgar türbini için Muğla Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. 3 Ocak 2014 tarihinde 12 olan rüzgar türbini sayısı 13’e çıkartıldı. 

Taş evleriyle Kentsel SİT Alanı statüsünde olan Sandıma köyüne 392 metre uzaklıkta, tarihi Gümüşlük köyüne ise 287 metre uzakta kurulması planlan RES türbinlerinin bölgenin tarihi ve ekolojik yapısına zarar vereceğini savunan bölge halkı Muğla İdare Mahkemesi’ne başvurarak ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptal edilmesini istedi. Dava dilekçelerinde bölge halkı itirazlarından bazıları şöyle dile getiriliyor.  

  • Türbin direklerine 159.44 metreye kadar yakın olan okul, sağlık tesisi, otel, ibadet yeri, vb. hassas yerleşim ve kullanım alanları vardır.

  • Turistik dinlenme tesislerine çok yakın durumda inşa edilecek olan RES türbinlerinin gürültü değerleri, yönetmeliklerinde belirtilen sınır değerlerini bir hayli fazlası ile aşacaktır.

  • Yüksek çevresel, kültürel, tarihi değerler olumsuz etkilenecektir.

  • Yapılacak olan ve mevcut çevre kullanım şekillerine aykırı sanayi ölçeğinde yollar, türbinleri dikebilmek için oluşturulacak platformlar, arazinin topoğrafyasının son derece dik ve engebeli olması nedeni ile zorunlu olan hafriyat, dolgu, stabilizasyon çalışmaları ve püskürtme beton kaplı şevler doğal çevreyi kabul edilemeyecek derecede tahrip edecek, neden olunacak erozyon, kayma ve kaya düşmesi hareketleri alt kotlardaki yerleşim alanlarında can ve mal kaybına yol açacaktır. Doğanın içine bu şekilde bir saldırı , geri dönülemeyecek bir tahribata neden olacaktır.

  • Proje sonucunda bölgenin turizm faaliyeti açısından çok değerli mera ve hazine alanları yok edilecek, turizm amaçlı yatırımlar amaçlarına uygun surette kullanılamayacak, bu durum geçimini büyük ölçüde turizmden sağlayan bölge halkı için telafisi imkansız zararların ve ekonomik çöküntünün doğmasına yol açacaktır.

İdris Emen | Radikal

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BodrumMuğla
Görüş Bildir