Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bob Wilson'dan Marina Abramovic'in Yaşamı ve Ölümü

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bob Wilson'dan Marina Abramovic'in Yaşamı ve Ölümü

Bob Wilson'dan Marina Abramovic'in Yaşamı ve Ölümü

Marina Abramovic, Willem Dafoe ve Anthony Hegarthy The Life and Death of Marina Abramovic'te bir araya geliyor . Robert Wilson tarafından sahnelenen oyunun, Bob Wilson imzalı belgeseli İstanbul Film Festivali'nde.

Marina Abramovic, tiyatro dünyasının en önemli yönetmenlerinden Robert Wilson’dan kendi biyografisi üzerine bir oyun sahnelemesini ister. Her ne kadar, Abramovic, Bob Wilson’un yönetmenliğini yaptığı, oyunla aynı isme sahip filmde ‘Tiyatrodan nefret ediyorum. Performans sanatçısıysanız tiyatroyu sevemezsiniz, çünkü performansta her şey gerçektir’’ dese de, sahneye çıkmaktan kendisini alıkoyamaz.

Durum biraz karışık. Bir performans sanatçısının hayatı üzerine yazılan ve sahnelenen bir deneysel operanın kendisinden de değil, belgeselinden söz ediyoruz. Bob Wilson’s The life and death of Marina Abramovic: Robert Wilson tarafından sahnelenen, efsane performans sanatçısı Marina Abramovic’i, diğer bir efsane olan Willem Dafoe’yu ve dev müzisyen Anthony Hegarhty’yi bir araya getiren deneysel operanın belgeseli.

Bu deneysel opera, Marina Abramovic’in tiyatro dünyasının en önemli yönetmenlerinden Robert Wilson’dan kendi biyografisi üzerine bir oyun yazmasını ve sahnelemesini istemesi üzerine çıkar. Abramovic, Bob Wilson’un yönetmenliğini yaptığı, oyunla aynı ada sahip filmde ise ‘Tiyatrodan nefret ediyorum. Performans sanatçısıysanız tiyatroyu sevemezsiniz, performansta her şey gerçektir’’ der.

Belgeselden ve belgeselin konusu olan operadan notlar…

Abramovic, Robert Wilson’dan sadece hayatı değil aynı zamanda ölümü üzerine bir oyun sahnelemesini ister.

Sanatçı, öldüğünde dünyanın farklı kentlerinde farklı yerlerde mezarı olmasını, böylece kimsenin, sanatçının nerede yattığını bilmemesini ister.

Oyunda Abramovic’e benzer dokuz kişi, bir arada sahneye çıkarak sanatçının hayatından belli dönemleri ve durumları canlandırır.

Sanatçıyı değil ama sanatçının hayatını asıl canlandıran Willem Dafoe’dur. Abramovic ve Wilson, bir kadın yerine bir erkeğin olmasına karar vererek, cinsiyet rollerini hem müzikte hem oyunculukta değiştirirler.

Abramovic’in hayatında en önemli dönem çocukluğudur. Oyunun merkezinde çocukluğu vardır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulTiyatrooyun
Görüş Bildir