Bob Marley'nin Küçük Oğlu Damian Kaliforniya'da Bir Hapishaneyi Hint Keneviri Tarlasına Çeviriyor

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bob Marley'nin en küçük oğlu Damian Marley iş dünyası tarihinin belki de en ironik girişimine imza attı!

Detaylarını Billboard'dan derlediğimiz habere göre, Ocean Grown Extracts firmasıyla bir ortaklığa giren Damian, 7150 metrekarelik Kaliforniya Eyalet Hapishanesi arazisini hint keneviri tarlasına dönüştürüp tıbbi esrar yetiştirecek.

26 Eylül 2016'da Kaliforniya'nın Coalinga kentinde Clarement Gözetim Merkezi'nde kameraların karşına geçen Damian Marley bu yeni işletmenin öneminden bahsetti.

"Yıllar boyunca bir çok kişi kenevir için çok fazla fedakarlık yaptı ve hapise atıldı. Eğer bu yeni girişim insanlara yardımcı olursa ve tıbbi amaçla kullanılıp insanlara ilham verirse, bu bir başarı demektir." diye açıklıyor, 38 yaşındaki sanatçı.

Marley ve hali hazırda tıbbi esrar yetiştiricisi dev şirket Ocean Grown; eski hapishane bina ve arazisini 4.1 milyon dolar karşılığında eyaletten satın aldı.

Bu yeni işletme maddi olarak oldukça zor durumda olan Coalinga bölgesinde 100 kişilik iş imkanı tanıyacak ve bölgenin tarım ve yağ sektörüne katkıda bulunacak. 

Marley'nin yıllardır birlikte çalıştığı menajeri Dan Dalton girişimin başlamasının oldukça doğal olduğunu, Damian'ın Rastafarian dinine mensup olmasından ötürü, ayrıca ailesi ve arkadaşları sebebiyle hint kenevirine her zaman yakın oluşundan bahsetti.

Marley ve iş ortakları Kaliforniya eyaletinde Kasım ayında onaylanması beklenen 'hint kenevirinin rekreasyonel kullanımının yasal olması' kanununu da beklediklerini ifade ediyorlar.

ABD'nin bir çok eyaletinde hint kenevirinin medikal kullanımı serbest. Bazı eyaletlerde ise hint kenevirinin keyif amaçlı kullanıma da yasal olması için ciddi adımlar atılmakta.

Kaliforniya'da açılacak olan merkezde ise, 60 gün sonra kenevir yağı üretimine başlanacak. Ocak ayında ise ilk hasat alınmış olacak.

Ama diğer bir çok yatırımcı gibi Damian da kendini yalnızca bir eyaletle sınırlandırmıyor.

Damia Marley'nin ayrıca Kolorado Eyaletinde TruCannabis firmasıyla hint keneviri yetiştirme merkezinde de ortaklığı bulunuyor.

Denver şehrinin merkezinde bulunan 300 metrekarelik dispanser ve 7 dönümlük tarla da Damian'ın yeni ortaklığına ait.

Marley'nin bu yeni işletme girişimlerini eşsiz kılan şey ise hiç birinde herhangi bir ruhsatlandırma işlemi bulunmuyor, ki devlet zaten bunu ona geçmişte önermişti. Bunun yerine Damian, hali hazırda bu işleri yapan firmalara yatırımda bulunmayı tercih etti. Ocean Grown Extraxts de zaten menajeri Dan Dalton'un kardeşlerine ait.

Marley aynı zamanda müziğini ve işletmelerini birlikte tanıtabilmenin keyfini de çıkarıyor. 4. albümünün ismi Denver şehrindeki üretim yeriyle aynı olacak. Stoney Hill albümünün Ocak ayında çıkması bekleniyor.

Marley aynı zamanda müziğini ve işletmelerini birlikte tanıtabilmenin keyfini de çıkarıyor. 4. albümünün ismi Denver şehrindeki üretim yeriyle aynı olacak. Stoney Hill albümünün Ocak ayında çıkması bekleniyor.
Marley aynı zamanda müziğini ve işletmelerini birlikte tanıtabilmenin keyfini de çıkarıyor. 4. albümünün ismi Denver şehrindeki üretim yeriyle aynı olacak. Stoney Hill albümünün Ocak ayında çıkması bekleniyor.

Ocak ayında aynı zamanda diğer tesis olan Kaliforniya eyalet hapishanesinden de ilk hasadını almayı kutluyor olacak. 

Ayrıca burada uzman kimyagerler ile birlikte yetiştirdikleri Speak Life isimli yeni bir kenevir türünü de tanıtacak ve albümdeki şarkılardan birinin ismi de Speak Life olacak.

"Bu şekilde olacağını bilemezdim," diyor reggae sanatçısı ve Rasta savuncusu Damian Marley.

"Bu kesinlikle uzun zamandır olmasını umduğumuz bir şey, hatta ben doğmadan öncesinden beri. Peter Tosh'un 'Legalize It' gibi şarkıları vardı, bu bizim kültürümüzün uğrunda uzun zamandır uğraştığı bir şey. Bir gün yasal olacağı konusunda iyimserdim, ve işte o günler geldi." 

- Damian Marley

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
stas-kuzin

bu işe cia nediyor ....çünkü onlar avanta almadan satışı onaylamaz bi akşam bakmışsın damien mi marien mi g.tttünü tavana dikmiş. haha oglum dikkart et damien sooona t......rağı yemiyen

Gizli Kullanıcı

Yasak olmasi zaten cok sacma bu kenevirin. Faydali olmadigi, kullanilmadigi neredeyse hicbir alan yok ve icim olarak baktigimizda sigaradan daha az zararli. Hatta cayimiza attigimiz sekerden ve yemeklere kattigimiz yaglardan bile daha az zararli. Alkol ile zaten kiyaslanmaz bile zarar konusu ama gel gor ki ''YASAK''

simurgg

Vay be evlat gibi evlat! :D

gameister

Smoke everbody day

erlik

adam babasının izinde!! her anlamda :P

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriTercih
Görüş Bildir