Esad'a Daha Fazla Baskı Çağrısı

 > -

BM: Suriye Barış Planına Uymuyor

BM: Suriye Barış Planına Uymuyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Güvenlik Konseyi’ndeki toplantının ardından yaptığı açıklamada, Suriye hükümetinin barış planına uymadığını söyledi.
Suriye’de ciddi bir iç savaş tehlikesi olduğunu ve durumun taşma noktasından kırılma noktasına gidebileceğini belirten Ban, BM Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın barış planının hala “odak merkezi” olduğunu ifade etti.BM Genel Sekteterinin açıklamaları Suriye’de 78 kişinin öldürüldüğüne dair haberlerin ardından geldi.
Muhalif gruplar Kubeyr köyündeki ölümlerden hükümet yanlısı güçleri sorumlu tutarken, hükümet ‘terörist’ olarak nitelediği silahlı muhalif grupları sorumlu tuttu.
Olaydan birkaç saat sonra köye gitmeye çalışan BM gözlemcilerine ateş açıldı ancak yaralanan olmadı.
BBC'nin BM Genel Merkezi’ndeki muhabiri Barbara Plett'e açıklama yapan bir diplomat, Ban'ın askeri devriye aracının yakınına ağır silahlarla ateş edildiğini ve en az bir araca zırh delici mermi isabet ettiğini söylediğini aktardı.
BM’nin Suriye’de 297 silahsız gözlemcisi bulunuyor. Gözlemciler, Birleşmiş Milletler-Arap Birliği ortak temsilcisi Kofi Annan’ın, Nisan ayı ortasında alınan ateşkes kararını da içeren barış planının uygulandığını teyit etmek üzere görev yapıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Esad'a Daha Fazla Baskı Çağrısı

Esad'a Daha Fazla Baskı Çağrısı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadBirleşmiş MilletlerSavaşSuriye
Görüş Bildir