Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bm Suriye Araştırma Komisyonundan Esed Rejimine Yeni "Savaş Suçu" Suçlaması

0PAYLAŞIM

Bm Suriye Araştırma Komisyonundan Esed Rejimine Yeni "Savaş Suçu" Suçlaması

CENEVRE Anadolu Ajansı - Birleşmiş Milletler BM Beynelmilel Bağımsız Suriye Araştırma Komiteyi, Beşşar Esed rejimi eforlarının Suriye'de 9'uncu senesine giren iç savaşta sivillere müteveccih cinayet, eziyet ve tecavüz gibi eylemlerini sürdürdüğünü belirterek, rejimin savaş kabahatleri ve insanlığa karşı kabahatler işlediğine dair mantıklı ispatlar olduğunu bildirdi.

Komisyonun, 11 Ocak-1 Temmuz yarıyılında Suriye'deki insan hakları vaziyetine ait hazırladığı 25 sayfalık raporu açıklandı.

Raporda, "Suriyelilerin her gün öldürülmeye devam edildiğinin" ve "ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldıklarının" altı çizildi.

Özellikle Esed rejiminin sivillere müteveccih hamlelerinin misalleriyle aktarıldığı raporda, rejim eforlarının eziyet, tecavüz ve cinayet gibi kabahatlere imza attığı kaydolundu.

"Güçle kaybetme, cinayet, eziyet, cinsel şiddet ve nezaretindeki vefatlar" gibi kabahatlerin Esed rejiminin artık bir "devlet siyaseti" haline geldiği vurgulanan raporda, rejimin insanlığa karşı kabahatler işlediğine dair mantıklı mazeretler olduğu bildirildi.

Ayrıca raporda, bu kabahatlerin kimilerinin savaş kabahati teşkil edebileceğine de işaret edildi.

  • YPG/PKK'ya tepki

Terör teşkilatı YPG/PKK'nın, Suriye'nin Haseke şehrinde işgal altında yakaladığı Koridor Kampı'ndaki beşeri drama da dikkat çekilen raporda, 12 yaşın altındaki takribî 35 bin çocuğun yasal haklarından yoksun vazgeçilerek "insanlık dışı" koşullarda yakalandığı ifade edildi.

Kurul, alakalı ülkeleri başta anneleriyle kamplarda yakalanan çocuklar olmak üzere kendi yurttaşlarını bir an evvel geri almaya çağırdı.

Raporda, ülkede derinleşen ekonomik kriz ve yaptırımların yanı gizeme yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının da Suriyelilerin geleceğe dönük umutlarını eksilttiği belirtildi.

Ülkede hayat şartlarının "içler acısı" olduğu vurgulanan raporda, gidişatın daha da makûslaştığı ihtarı yapıldı.

Ayrıca, rejim hakimiyetindeki bölgelerde sivillerin konutlarına dönmelerinin yasaklandığı ve mülkiyet hakları ile öbür sosyal ve ekonomik haklarını kullanmalarının maksatlı yasaklandığı kaydolundu.

Raporda, ülkede savaşan tüm tarafların savaş kabahatleri ve insanlığa karşı kabahatler işlediğinin altı çizildi. Suriye Ulusal Ordusunun da SMO olası savaş kabahatlerine karışmış olabileceği belirtildi.

Beynelmilel Bağımsız Suriye Araştırma Komiteyi Başkanı Brezilyalı Paulo Pinheiro, rapora ait yaptığı açıklamada, "Çatışmanın tüm taraflarını, özellikle sürdürülebilir bir sulha erişme mevzusunda önerilere kulak vermeye çağırıyorum. Neredeyse on yıldır bayanları, erkekleri, oğulları ve kızları gözetin çağrıları görmezden gelindi. Bu çatışmada pak el yok ama statüko da böyle devam edemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurul raporu, 538 bireyle yapılan röportaj, uydu görüntüleri ve öbür ispatlara direndirilerek hazırlandı.

Rapor, BM Cenevre Büroyu'nde devam eden BM İnsan Hakları Konseyinin 45'inci seansına sunulacak.

Kurul, 7 Temmuz'da açıkladığı raporda da Esed rejiminin İdlib ve etrafında sıhhat kuruluşları ve sivil unsurları vurarak savaş kabahati işlediğine dair mantıklı ispatlar olduğunu, Rusya Hava Güçlerinin de İdlib'de bilye bombası kullanarak ve sivil unsurlara rastgele hücumlar tertip ederek savaş kabahatleri teşkil eden eylemlerde bulunduğunu duyurmuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir