Türkiye Neden Yalnız Kaldı?

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

BM Mülteciler Yüksek Komiseri: Türkiye’ye Minnettarız

BM Mülteciler Yüksek Komiseri: Türkiye’ye Minnettarız

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) dönem başkanlığını yapan Fransa’nın çağrısı ile organize edilen “Suriyeli mülteciler” konulu toplantı için New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye saati ile 22:00’de başlayacak olan toplantı öncesinde BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Bugünkü toplantıda Suriye içinde BM kararı ile güvenli bölge oluşturulmasını isteyecek olan Davutoğlu’na Türkiye’nin Suriyeli mültecilere verdiği destek ve insani yardımlardan dolayı minnettar olduklarını belirten Guterres, “Türkiye, son yıllarda Somali ve Suriye başta olmak üzere mültecilere en büyük destek veren ülkeler arasında yar aldı. Bu bizi çok memnun ediyor.” diye konuştu.

BM Genel Merkezi’nde yapılacak ve Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler ile Suriye’ye komşu olan Türkiye, Lübnan ve Ürdün’ün dışişleri bakanlarının da hazır bulunacağı toplantı öncesinde görüş alışverişinde de bulunan Davutoğlu ve Guterres, Suriye’den kaçıp Türkiye ve Ürdün’e sığınan mültecilerin durumu ile birlikte sayılarının 265 bini geçen mülteciler ve Suriye içindeki 2.5 milyon yardıma muhtaç halk için Suriye sınırları dahilinde uçuşa yasak güvenli bir bölge oluşturulması ve mültecilerin bulundukları ülke ekonomilerine getirdiği endişeleri konuştular.

Bu görüşme sonrasında “ABD Barış Enstitusü”nde Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un verdiği yemekte İngiltere Dışişleri Bakanı William Hauge ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi büyükelçi Susan Rice ile bir araya gelerek Güvenlik konseyi toplantısı öncesinde görüş alışverişinde bulundular.

Fransa’nın çağrısıyla organize edilen toplantı, Suriye’deki çatışma ve şiddet ortamında yaşanan can kayıplarının ve sivil halk üzerindeki olumsuz etkilerinin dünya kamuoyuna taşınması ve yardımların artırılması açısından büyük önem taşıyor. Suriye’nin müttefikleri Rusya ve Çin’in karşı tutumunu devam ettireceği ve Türkiye’nin isteği doğrultusunda herhangi ortak bir bildiri çıkması beklenmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu: "Suriyelilere 300 Milyon Dolar Harcadık!"

Davutoğlu: "Suriyelilere 300 Milyon Dolar Harcadık!"

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde dudak uçuklatan o rakamı açıkladı!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler'in Suriye toplantısında konuşuyor.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Suriye'de bir nesil yok ediliyor ve ne kadar oturup izleyeceğiz.

Bu toplantı sorunun çözümüne çare olmayacak.

BM Suriye halkına gerekli güvenliği sağlayamıyor. Sığınmacılar için sürekli kamp inşaa ediyoruz. Şu an 17 bin Suriyeli okullarda ağırlanıyor.

Suriyeli sığınmacılar için yaptığımız masraf 300 milyon doları bulmuş durumda.

Türkiye'nin Suriyeliler için yaptığı yardımlar Batı'yı rehavete itiyor.

BM insani felaket karşısında kamplar oluşturmalı.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu'dan BM'de Sert Sözler

Davutoğlu'dan BM'de Sert Sözler

BM Güvenlik Konseyi'ne hitap eden Davutoğlu, "Faaliyete geçmezsek suça ortak olacağız" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dönem başkanlığını yapan Fransa'nın daveti üzerine Suriyeli mülteciler ile ilgili toplantıya katıldı.

Burada yaptığı konuşmada "Suriye'de dökülen kana son vermek için gerekli kararlılık gösterilememiştir" diyen Davutoğlu, Suriye'deki çatışmaların insani boyutuna dikkat çekti ve "acil eylem" çağrısı yaptı.

Güvenlik Konseyi'ne de eleştiriler yönelten Davutoğlu, "Konsey buradaki insanlık dramına bir son veremeyecek. Buradan sağlam bir karar tasarısı çıkmayacak. Burada temsil edilen tüm üyeler dışişleri bakanı düzeyinde değil. Suriye'de her şey gözümüzün önünde oluyor. Rejim halkına karşı uçaklar, ağır silahlar kullanıyor. Artık daha fazla ne kadar seyredeceğiz. Faaliyete geçmezsek biz de suça ortak olacağız. Vicdanımız bu duruma hareketsiz kalarak rahat edecek mi?" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu'ndan 5 maddelik yeni plan önerisi

Davutoğlu'ndan 5 maddelik yeni plan önerisi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “BM kurumlarının Suriye konusunda beklentilerimizin gerisinde hareket ettiğine şahit olmaktan üzüntü duyuyorum” dedi.

İşte Türkiye'nin 5 maddelik talebi:

"Bütün koşullar göz önüne alındığında, Suriye’deki insanlık krizine karşı Birleşmiş Milletler tarafından uygulanmasını önerdiğimiz şu pratik adımlar var:

1. Güvenlik Konseyi komşu ülkelerdeki sığınma kamplarını ziyaret etmeli

2. Güvenlik Konseyi’nin şehir merkezlerine yapılan havadan bombardımanı sonlandırmak için birleşik hareket etmesi

3. Odak noktası Suriye içinde yerlerinden ve evlerinden edilen insanlar olmalı

4. Bütün bu adımlara rağmen Suriyeliler hala güvenlikleri için kaçmak zorunda kalırlarsa, o zaman Suriyeli mülteciler uluslar arası alanda kabul edilmeli ve özümsenmeli

5. Mülteci konusuyla ilgilenmek için BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve komşu ülkelerden oluşan ortak bir komite kurulmalı."

Konseyin daimi üyelerinden ABD, Rusya ve Çin’in dışişleri bakanlarının katılmadığı toplantıda konuşan Davutoğlu BMGK’dan Suriye içinde mülteci kampları oluşturulmasına destek vermesini talep etti.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu'dan BM'ye: 'Sistem İşlemiyor'

Davutoğlu'dan BM'ye: 'Sistem İşlemiyor'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sadece 2 Ülkeden Yardım Sözü Geldi...

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunda, tampon ya da güvenli bölge seçeneğine dair somut bir karar çıkmadı. Suriye için "tüm seçenekler masada diyen İngiltere ve Fransa ise mültecilere ek yardım sözü verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague Suriye için "tüm seçenekler masada" dedi.

Fransız mevkidaşıyla birlikte Suriye'de "güvenli bölge" seçeneğinin gözden geçirildiğini söyledi. Ancak bu tarz bir seçeneğin askeri müdahaleyi gerekli kılacağının altını çizdi.

BM Güvenlik Konseyi'nin toplantısına daimi üyelerden Amerika, Rusya ve Çin'in dişişleri bakanları katılmadı.

Sadece 5 ülkenin dışişleri bakanı düzeyinde yerini aldığı oturumdan, güvenli ya da tampon bölgeye dair bir karar da çıkmadı.

Konseyde daha çok gıda ve insani yardıma ihtiyaç duyan 2.5 milyon Suriyeli için yardım ve bağış ön plandaydı.

İngiltere ve Fransa oturum sonrası suriyeli mültecilere ek yardım yapacaklarını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin 27,5 milyon sterline ek olarak 3 milyon sterlin daha yardımda bulunacağını söyledi.

Fransa da, mevcut 20 milyon euroya ek olarak 5 milyon euro yardım sözü verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BM Güvenlik Konseyi'ndeki düşük temsil ne anlama geliyor?

Analistler, Türkiye'nin büyük önem atfettiği BM Güvenlik Konseyi toplantısına 15 üye ülkeden sadece beşinin dışişleri bakanı düzeyinde katılmasını yorumladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu konudaki sitemini değerlendiren uzmanlar, Türkiye'nin Suriye içinde mülteci kampı kurulması çağrısını ilk kez uluslararası bir platformda dile getirme fırsatı bulduğu toplantıya ABD, Rusya ve Çin dahil 10 ülkenin daimi temsilci düzeyinde katılmasının, Ankara'ya karşı bir tavır olarak algılanmaması gerektiğini belirtti.

Ancak uzmanlara göre, bu durum, Batılı ülkelerin askeri müdahaleye soğuk baktığının açık bir göstergesi.

İşte uzmanların New York'taki Güvenlik Konseyi toplantısına ilişkin görüşleri:

Murat Bilhan (Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi eski Başkanı, emekli Büyükelçi)

Düşük düzeyli katılımı Türkiye'ye karşı bir hareket olarak görmemek gerekir. Bu durum, dünkü toplantıya önem verilmediğini gösteriyor. Sonuç çıkmayacak bir toplantı olarak algılandığını ortaya koyuyor. Nitekim beklentiler doğrultusunda, havanda su dövülen bir toplantı da oldu.

Buna karşın Türkiye'nin sitemde bulunması da doğal. Çünkü Türkiye şu ana kadar Suriye'deki olaylardan en büyük zararı gören ülke oldu. Hem sınırdaki insani kriz açısından hem de terör-güvenlik boyutu açısından. Şikayetçi olması doğal.

Bu olay Türkiye'nin sorunu olarak görülüyor ve kimse Türkiye'ye el vermek istemiyor. Olayın askeri yönleri olduğu için kimse elini taşın altına koymak istemiyor.

Yalım Eralp (Emekli Büyükelçi, CNN TÜRK dış politika danışmanı)

Türkiye'nin yalnızlaştırıldığı anlamını çıkarmak yanlış olur. Türkiye'nin tampon bölge talebinin kabul görmeyeceği aşikârdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBirleşmiş MilletlerÇinDiyetFransaİngiltereLübnanRusyaSuriyeTerörolay
Görüş Bildir