BM Kadın Birimi 2012 Siyasette Kadın Haritasını Açıkladı

-

Türk Siyasetinde Kadının Yeri Endişe Verici

Türk Siyasetinde Kadının Yeri Endişe Verici

AA - BM Kadın Birimi (UN Women) ve Parlamentolararası Birlik (Inter-Parliamantary Union-IPU) tarafından hazırlanan "2012 Siyasette Kadın Haritası"nda, kadınların mecliste en çok temsil edildiği bölgelerin ortalamalarına bakıldığında en başta yüzde 42 ile İskandinav ülkeler geliyor. İskandinav ülkelerini yüzde 22,6 oranıyla Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri takip ediyor.
Kadının mecliste temsil oranında başı çeken ülkeler sırasıyla Ruanda (yüzde 56,3) Andorra (yüzde 50), Küba (yüzde 45,2), Şeysel Adaları (yüzde 43,8), Finlandiya (yüzde 42,5), Güney Afrika (42,3), Hollanda (yüzde 40,7) ve Nikaragua (yüzde 40,2) oldu.
Listeye göre dünyada sadece 8 ülkede kadın devlet başkanı ve 17 ülkede de kadın başbakan bulunuyor. Bu ülkeler içinde Arjantin, Brezilya, Kosta Rika, Liberya ve İsviçre'de hem devlet başkanı hem de başbakan kadın.
Listede Suudi Arabistan ve Katar ile kimi Pasifik ülkelerinin oluşturduğu 7 ülkenin meclislerinde ise hiç kadının olmadığı görülüyor.
BM'de düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan listeye göre Türkiye, yüzde 14,2 ile kadınların mecliste temsil edilme oranında 88. sırada geliyor. Kadınların kabinede temsil edilme ...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ArjantinBaşbakanBirleşmiş MilletlerBrezilyaİsviçreKatarSuudi Arabistan
Görüş Bildir