BM Hakkani'yi Kara Listeye Aldı

-

Bm Hakkani'yi Kara Listeye Aldı

Bm Hakkani'yi Kara Listeye Aldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Taliban yaptırım komitesi, Afganistan'da gerçekleştirilen saldırılardan sorumlu tutulan Pakistan merkezli Hakkani örgütünü kara listeye aldı.

Pek çok intihar eylemini tasarlayan örgüt üyesi Abdul Rauf Zakir de yaptırım listesine eklendi.

Yaptırımlar dahilinde mal varlıkları dondurulurken, seyahat yasağı ve silah ambargosu da uygulanacak.

Amerika Birleşik Devletleri de geçmişte Hakkani'yi 'terör örgütü' listesine dahil edip yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

BM'den yapılan açıklamada, aralarında 2008 yılında Kabil'deki bir otelde 8 kişinin öldürülmesi ve 2011 yılında Kabil Intercontinental Oteli'nde 11 sivil Afganistanlı ve 2 Afganistanlı polisin öldürülmesinin de bulunduğu pek çok saldırıdan bu örgütün sorumlu olduğunu belirtildi.

Hakkani örgütü ayrıca 2011 yılının Eylül ayında Kabil'de bulunan ABD Büyükelçiliği ve Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) komutanlığına saldırmış; 19 saat süren olayda altısı çocuk 16 Afganistanlı ölmüştü.

BM, Hakkani örgütünün adam kaçırma olaylarında da payı olduğunu; Taliban ve başka militan gruplarla da işbirliği yaptığını açıkladı.

BM, Abdul Rauf Zakir'in Kabil, Tahar, Kunduz ve Baglan vilayetlerindeki eylemlerden ve militanların eğitilmesinden sorumlu olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerİntiharTerör
Görüş Bildir