Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BM: 'Suriye ile İlgili 'Derin Kaygı' Duyuyoruz'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bm Güvenlik Konseyi Acil Olarak Toplanacak

Bm Güvenlik Konseyi Acil Olarak Toplanacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine bugün saat 15.00'te (TSİ 22.00) acil olarak toplanacak.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Eduardo del Buey, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın bugün Şam yakınlarında kimyasal silah kullanıldığı raporları nedeniyle "şoke olduğu"nu söyledi. Ban'ın, kimler tarafından ve hangi şart altında olursa olsun kimyasal silah kullanmanın uluslararası insancıl hukukun ihlali olduğunu vurguladığını belirten Buey, Güvenlik Konseyi'nin konuyu görüşmek üzere bugün saat 15.00'te (TSİ 22.00) toplanacağını açıkladı.

BM heyetinin daha önceki iddiaları araştırmak için halen Suriye'de bulunduğunu kaydeden Buey, Suriye hükümeti ile varılan anlaşma uyarınca tarafların diğer iddialar ve bu iddiaların gerçekleştiği bölgeleri de değerlendirdiğini belirtti.

BM heyetinin iddiaların güncel durumunu yakından takip ettiğini ve BM Genel Sekreteri'nin misyona yüklediği göreve tam bağlı olduklarını ifade eden Buey, "Profesör Sellström, son iddialar da dahil olmak üzere, kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin tüm konuları Suriye hükümeti ile müzakere ediyor" dedi.

Genel Sekreter Ban'ın, BM üyesi birçok ülke ile Arap Birliği ve AB'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin ifade ettikleri kaygıların farkında olduğunu dile getiren Buey, "Genel Sekreter, üye ülkeler tarafından gündeme getirilen iddiaların en ince ayrıntısına kadar soruşturulmasına olan bağlılığını yinelemektedir" diye konuştu.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜNDEN AÇIKLAMA

Haberin Tamamı İçin:

Kimyasal Katliam! Bm'den Acil Toplanma Kararı!

Beşşar Esed güçlerinin Şam’ın Doğu Guta bölgesine düzenlediği ve kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilen saldırıda, ölü sayısını 1300 kişi olarak açıklandı.

SRCG’nin Devrim Komuta Konseyi’nden alınan bilgiye göre, Doğu Guta bölgesinde 6 noktaya saldırı düzenlendi. Kimyasal silahın da kullanıldığı öne sürülen saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 1300 kişi öldü. Bölgedeki aktivistler yoğun saldırılar nedeniyle 3 bin 600 kişinin yaralandığını bildirdi.

Yaralıların bölgedeki bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığı ifade edildi. Rejim güçlerinin Meliyha, Cobar, Muaddamiye, Eş Şam ve Dareyya’ya ağır silahlarla saldırdığını belirten SRCG, saldırıların kentin farklı bölgelerinde sürdüğünü belirtti. SRGC ile Yerel Koordinasyon Komitesi ve bölgedeki aktivistler, saldırılarda kimsayal silah kullanıldığını öne sürdü.

BM’DEN ACİL TOPLANMA KARARI..

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine bugün saat 15.00’te (TSİ 22.00) acil olarak toplanacak.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Eduardo del Buey, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban’ın bugün Şam yakınlarında kimyasal silah kullanıldığı raporları nedeniyle "şoke olduğu"nu söyledi. Ban’ın, kimler tarafından ve hangi şart altında olursa olsun kimyasal silah kullanmanın uluslararası insancıl hukukun ihlali olduğunu vurguladığını belirten Buey, Güvenlik Konseyi’nin konuyu görüşmek üzere bugün saat 15.00’te (TSİ 22.00) toplanacağını açıkladı.

BM heyetinin daha önceki iddiaları araştırmak için halen Suriye’de bulunduğunu kaydeden Buey, Suriye hükümeti ile varılan anlaşma uyarınca tarafların diğer iddialar ve bu iddiaların gerçekleştiği bölgeleri de değerlendirdiğini belirtti.

BM heyetinin iddiaların güncel durumunu yakından takip ettiğini ve BM Genel Sekreteri’nin misyona yüklediği göreve tam bağlı olduklarını ifade eden Buey, "Profesör Sellström, son iddialar da dahil olmak üzere, kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin tüm konuları Suriye hükümeti ile müzakere ediyor" dedi.

Genel Sekreter Ban’ın, BM üyesi birçok ülke ile Arap Birliği ve AB’nin Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin ifade ettikleri kaygıların farkında olduğunu dile getiren Buey, "Genel Sekreter, üye ülkeler tarafından gündeme getirilen iddiaların en ince ayrıntısına kadar soruşturulmasına olan bağlılığını yinelemektedir" diye konuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BM: 'Suriye İle İlgili 'Derin Kaygı' Duyuyoruz'

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialar nedeniyle yaptığı acil toplantının sonunda üye ülkelerin gelişmelerle ilgili "derin kaygı duyduğu" vurgulandı. Konsey tarafından bir kınama ya da bildiri ise yayınlanmadı.

Şam yakınlarında hükümet güçleri tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine New York'ta BM Genel Merkezi'nde acil toplantı yapan Güvenlik Konseyi'nin, iki saatten fazla süren görüşme sonunda iddialar üzerinde atılacak adımları tartıştıkları öğrenildi. Basına ortak bir açıklama metni dahi sunamayan Konsey'in bazı üyelerinin itirazları üzerine bunu yapamadığı aktarıldı.

Güvenlik Konseyi'nin Ağustos ayı dönem başkanlığını yürüten Arjantin'in BM Daimi Temsilcisi Cristina Perceval, üye ülkelerin çağrısı üzerine danışma formatında acil toplandıklarını söyledi. Perceval, "Konsey üyelerinin kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin büyük kaygı içinde olduğunu söyleyebilirim" dedi. Perceval'in de Ban'ın önceden yapmış olduğu açıklamalara paralel sözler sarf ettiği görüldü. Perceval, kimyasal silah kullanımının kim tarafından ve hangi şartlar altında olursa olsun uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğinin altını çizdi. Perceval, "BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkeler, bölgedeki düşmanca tutumun sona erdirilmesi ve ateşkes sağlanması için güçlü çağrı yapmakta" dedi.

Genel Sekreter Ban Ki-mun'un, olayın aydınlatılması için detaylı inceleme yapılacağı garantisi vermesinden de memnuniyet duyulduğunu belirten Perceval, Konsey üyelerinin olayın kurbanlarına taziyelerini sunarken olay bölgesine acil insani yardımın ulaştırılmasının öneminin altını çizdi. Perceval, gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan ise kaçındı.

BAN'IN YARDIMCISI: SORUŞTURMA İÇİN GÜVENLİK ŞART

Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları için yaptığı acil toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yardımcısı Büyükelçi Jan Eliasson, Konsey'e üye 15 ülkeyi gelişmelerle ilgili bilgilendirdi. Eliasson, bilgilendirme sonunda gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Ban'ın son olayda kimyasal silah kullanıldığı yolundaki iddiaların araştırılmasını istediğini söyledi. Büyükelçi, Suriye'de kimyasal silah kullanımına yönelik iddiaları araştırmakla görevli BM heyetinin olduğunu hatırlattı. Eliasson, Suriye hükümetinin Şam kırsalında yaşanılan son olayla ilgili BM heyetine araştırma izni vermesini umduklarını dile getirdi.

Bölgeye güvenlik nedeniyle ulaşmanın mümkün olmadığını belirten Eliassson, BM heyetinin gidebilmesi için taraflar arasında güvenliğin sağlanacağına dair güvence verilmesinin şart olduğunu kaydetti. İddiaların çok ciddiye alınması gerektiğini belirten Büyükelçi, kimyasal silah kullanımının bölgede çok olumsuz gelişmelere yol açabileceği konusunda uyardı. Eliasson, BM olarak Suriye hükümeti ile görüşmelerin sürdürüldüğü ve herkesin bu konunun ne kadar önemli olduğunu da anlamalarını umduklarını kaydetti.

ACİL SORUŞTURMA İÇİN BAN'A BASKI YAPILIYOR

Fransa ile İngiltere, Genel Sekreter'e gönderdiği mektupta Şam yakınlarında yaşandığı belirtilen kimyasal saldırının bir an önce araştırımasını talep etti. Bu arada Konsey'e üye Batılı ülkeler ile Avusturalya'nın da dahil olduğu bir grubun Genel Sekreter Ban'a mektup göndererek kimyasal silah kullanıldığı iddialarını acil olarak soruşturulmasını talep ettiği öğrenildi. Konsey'in 15 üyesinin yarısından fazlasının Ban'a gönderilen mektuba imza attığı hatta içlerinde BM diplomatlarının da olduğu öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ArjantinAvrupa BirliğiBeşer EsadBirleşmiş MilletlerDiyetFransaİngiltereSuriyeolay
Görüş Bildir