BM Gözlemci Heyeti Suriye'de

-

Suriye Krizinde Son Durum

Suriye Krizinde Son Durum

Hürriyet, BBC Türkçe ve Ajanslar - BM ve Arap Birliği'nin Esad yönetimine tanıdığı süre bugün 06:00 itibariyle doldu. Altı maddelik Annan Planı'nın uygulanması ve Suriye Ordusu'nun şehirlerden çekilmesi ardından 12 Nisan Perşembe sabahı karşılıklı ateşkes ilan edilmesi öngörülmüştü. Hürriyet'in haberine göre "Reuters Haber Ajansı'na konuşan diplomatlar, Suriye rejimine verilen sürenin bugün gece yarısına kadar uzatılabileceğini ifade etti". Başbakan Erdoğan'ın Çin ziyareti sırasında yapmış olduğu açıklamada, Kilis'te dün meydana gelen olayları sınır ihlali olarak nitelendirmesinden sonra bir başka gelişme Dışişleri Bakanı Davutoğlu Çin ziyaretini yarıda kesip Türkiye'ye dönme kararı alması oldu. CNN Türk ekranlarından verilen son bilgiye göre Kofi Annan'ın Hatay'daki mülteci kamplarını ziyaret etmek üzere Türkiye'ye geldi ve 15:00 sularında bir basın açıklaması yapması bekleniyor. Diğer taraftan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bugün Suriye'nin başlıca müttefiklerinden Rusya'yı ziyaret etti. Muallim'im yaptığı son açıklamaya göre Şam yönetimi Annan planını uygulamaya başladı ve ordu kentlerden çekilmeye başladı. Muallim, ayrıca ateşkes sürecinin uluslarar...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Krizinde Son Durum: Annan Hatay'da

Suriye Krizinde Son Durum: Annan Hatay'da

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Krizi Derinleşiyor

Suriye Krizi Derinleşiyor

Habertürk Gazetesi yazarı Amberin Zaman, Suriye krizi hakkında yazmış.
"Suriye'deki vahşete Türkiye elbette kayıtsız kalamaz. Esad ile ilişkileri dondurmak, ekonomik yaptırımlar uygulamak, mültecileri bağrımıza basmak ve muhalefetle diyaloğa girmek bunların hepsi doğru ve gerekli adımlardı. Ama başta ABD olmak üzere rejimi devirecek güce sahip müttefiklerimiz müdahaleye soğuk baktığı sürece Türkiye tek başına bundan öte ne yapabilir? Bu işi en ufak tehdit karşısında Amerika'nın eteklerine sığınan Suudilerde veya Katar'la mı çözeceğiz? Hem son kertede karşımızda sadece Suriye değil başmüttefiki İran var. Ve İran'la da aramız hızla açılıyor. Batı ve İsrail açısından Suriye kri...

Haberin Tamamı İçin:

Annan: Barış planı hâlâ geçerli

Annan: Barış planı hâlâ geçerli

Birleşmiş Mileltler ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, bazı kentlerde çatışmaların devam etmesine karşın barış planının hâlâ "canlı" olduğunu söyledi.
Plan uyarınca Suriye ordusunun yerleşim merkezlerinden çekilmesi için tanınan süre Salı günü dolarken Annan, Şam Yönetimi ve isyancıları şiddete son vermeye çağırdı
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, bazı birliklerin geri çekildiğini söyledi.
Eylemci gruplar, bugünkü çatışmalarda 18 kişinin öldüğünü bildirdi.
Beşar Esad yönetimine karşı direnişin merkezi haline gelen Humus kentinde, topçu saldırısı sonucu en az 14 kişinin öldüğü bildiriliyor.
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Hama'da dört kişinin öldüğünü duyurdu.
Halep ve Dera'dan da çatışma haberleri geliyor.
'Geç değil'Türkiye'de Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları ziyaret eden Annan, barış planını hayata geçirmek için hâlâ geç olmadığını söyledi.
Kofi Annan, "Sanırım planın başarısızlığa uğradığını söylemek için henüz çok erken. Plan hâlâ masada ve uygulamak için çaba harcıyoruz. Bu BM Güvenlik Konseyi'nin onayladığı bir plan. Suriye hükümetinin onayladığı bir plan. Ve açıklamalarından anladığımız kadarıyla muhalefetin de hükümetin askeri birlikleri çekmesi halinde uymaya hazır olduğu bir plan. Bu nedenle plan hâlâ canlı." dedi.
Annan'ın planı, Salı gününe kadar Suriye birliklerinin yerleşim merkezlerinden çekilmesini öngörüyordu. Planda ateşkesin Perşembe sabahı başlaması isteniyor

Haberin Tamamı İçin:

Suriye İçin Süre Bitti Savaş Kapıda!

Suriye İçin Süre Bitti Savaş Kapıda!

Suriye yönetiminin verdiği taahhütlerini yerine getirmediğini belirten Amerikalı Büyükelçi Rice'dan önemli açıklama.
BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, Suriye yönetiminin verdiği taahhütlerini yerine getirmediğini belirterek, bu konuda atılacak adımın, "Esed rejimi üzerinde topluca baskıyı artırmak" olduğunu söyledi.
Rice, BMGK'nın Suriye konulu basına kapalı toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.
BMGK üyelerinin, BM-Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan'ın kendilerine gönderdiği mektubu ele aldığını söyleyen Rice, "BMGK üyeleri bu kapsamda Suriye konusunda Annan'a destek veren 21 Mart ve 5 Nisan'daki başkanlık açıklamalarının tamamen uygulanması gerektiğini yinelediklerini belirttiler" dedi.
Rice, BMGK üyelerinin Annan'ın mektubunda yer alan iki konuya özellikle önem verdiklerinin altını çizerek şunları söyledi:
"Suriye liderliği, şimdi izlediği yolda temel bir değişiklik yapma fırsatını kullanmalı ve önümüzdeki 48 saat içinde, 12 Nisan'da silahlı şiddetin durması amacıyla 6 maddelik planın 2. maddesini tam olarak uygulamalıdır. Ayrıca Suriye ordusunun tüm ülkedeki faaliyetlerinde tartışmasız, gözle görülür ve acilen bir değişiklik olması gerekmektedir. Konsey üyeleri, Sayın Annan'ın da belirttiği gibi Suriye'deki muhalif güçlerin de 6 maddelik plana uyacaklarına dair taahhütlerini yerine getirmelerini istemektedir.
İkinci nokta da tüm tarafların 12 Nisan mühletine uymalarıdır. Bu kapsamda Konsey'in, Suriye yönetiminin acil yükümlülüklerini yerine getirmesi noktasında ciddi endişeleri bulunmaktadır. Sayın Annan'ın dediği gibi şiddetin durdurulması ilk ama önemli bir adımdır ve yeni koşullar öne sürülerek geciktirilmemelidir, şiddet şimdi son bulmalıdır."

Haberin Tamamı İçin:

Şam Operasyonları Durduracağını Açıkladı

Şam Operasyonları Durduracağını Açıkladı

Ntvmsnbc ve AA - Suriye devlet televizyonunun duyurduğu açıklamada, "Ordumuz terörist grupların işlediği suçlara karşı verdiği başarılı mücadeleyi kazanarak, tüm bölgelerde güvenliği yeniden tesis etti. Bu başarı sonrası ordu yarın sabah itibariyle operasyonlarını durdurmaya karar verdi" denildi. BM'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan ise BM'ye yaptığı açıklamada, Şam yönetiminin yarın sabah tüm askeri operasyonlarına son vereceği konusunda kendisini bilgilendirdiğini ifade etti. Bu konuda yazılı taahhüt aldığını açıklayan An...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'ye Verilen Süre Doldu

Suriye'ye Verilen Süre Doldu

Suriye'de şiddetin bitmesi için Annan'ın verdiği süre doldu.
Suriye'de Beşşar Esad yönetimine şiddeti durdurması ve silahları susturması için Annan planı uyarınca verilen süre saat 6'da doldu.
Suriye Savunma Bakanlığı dün, sürenin dolmasıyla birlikte ordunun operasyonları durduracağını açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Ateşkese Rağmen

Ateşkese Rağmen

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın hazırladığı plan gereğince bugün saat 06.00'da yürürlüğe giren ateşkesin her iki tarafça da ihlal edildiği haberleri geliyor.
Suriye Devlet televizyonu, öğleden sonra geçtiği bir haberde yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patladığını, patlamada bir subayın öldüğünü bildirdi. Patlamanın, sabah 8'de Halep yakınlarında gerçekleştiği ve subayları taşıyan bir otobüsü...

Haberin Tamamı İçin:

Şam: 'Ateşkese Uyuyoruz, Muhalifler de Uysun'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ateşkesin İlk Gününde Suriye Sınırından Çatışma Haberi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sıfır Noktasında 1 Saatlik Çatışma

ANNAN Planı’nın ön gördüğü ateşkes Türkiye sınırının neredeyse sıfır noktasında ihlal edildi.
Hatay’ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki bölgede Suriyeli askerlerle muhalifler arasında dün sabah 1 saat süren çatışma meydana geldi. Sabah saat 07.30 sıralarında Harapçöz köyünden sınıra gelen yaklaşık 200 kişilik bir grup, Türkiye’ye geçmek istedi. Dört tank desteğindeki Suriyeli askerler, grubun Türkiye’ye geçmesine engel oldu. Bunun üzerine askerlerle grup arasında çatışma çıktı.
Yaklaşık 1 saat süren çatışmanın ardından Suriyeli grubun bazıları köylerine dönerken, bazıları da dağlara doğru kaçtı...

Haberin Tamamı İçin:

‘Savaşa Girecek Olsak ABD Bile Arkamızda Değil'

CHP Milletvekili, deneyimli diplomat Osman Korutürk hükümetin Suriye politikası hakkında Vatan'a verdiği röportajda “Hükümetin Suriye politikası çok riskli. Tampon bölge çatışma getirir. Suriye ile savaşa Çin, Rusya ve İran karşı. ABD artık bu bölgede savaşa girmek istemiyor. Başkalarına bu savaşı yaptırmak istiyor ve ‘Başkaları arasında biz de varız’ deniliyor. Dış potikada yumuşak güç olmaktan çıkarsak, İran’la baş etmemiz mümkün değil” dedi. Korutürk, Suriye ile savaşa girme ihtimali var mı? sorusuna "Hükümetin Suriye politikasını kolay anlamak mümkün değil. Türkiye’nin normal dış politikalarında da şimdiye kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadık. Görüntü şu: Biz saldırmak için hamle ediyoruz, elimizi kolumuzu tutuyorlar. Yoksa bıraksalar birden dalıvereceğiz. Oysa bizim bölgedeki rolümüz bu değil. Rolümüz istikrar oluşturmak, anlaşmazlıkları yatıştırmak ve o istikrarın üzerine de yumuşak güç kullanarak bir hakimiyet sağlamak. Geleneksel ağırlığımız budur. Bu bilinçsiz, mahçup, çekingen veya Dışişleri Bakanı’nın iddia ettiği gibi ‘Bekle ve gör’ şeklinde etkisiz bir politika değildir. Çok etkilidir. Türkiye bölgenin ağırlıklı bir ülkesi ve bazı vasıfları var. Büyük ve güçlü bir ülke. Kendisini liderliğe oynayan diğer büyük bölge ülkelerinden ayıran vasfı istikrar içinde çalışabilen bir ülke olması. Ama belli pozisyonlarımızı bir anda tersine çevirmek, biriyle gayet iyiyken birden çok kötü olmak, yumuşak bir ilişki sürdürürken birden saldırmak gibi beklenmeyen davranışlarımız bölgede hiç olmamıştır" şeklinde cevap ...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Ordusu İki Mahalleyi Bombaladı

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, bugün ateşkesin ciddi manada ihlal edildiğini belirterek, Suriye ordusunun Humus'ta iki mahalleyi bombardımana tuttuğunu duyurdu.
Muhalif aktivistlerin sosyal paylaşım sitelerine yüklediği görüntüler de, örgütün açıklamalarını doğruluyor.
Aktivistler, muhaliflerin kontrolü altında bulunan Humus'un Curet el Şaya ve Karabis mahallelerine yönelik saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Sınırında Çatışma

Suriye'de BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın planı çerçevesinde ilan edilen ateşkesin 4'üncü gününde sınırın sıfır noktasındaki Türk köyüne 500 metre mesafede çatışmalar yaşandı
Suriye'nin Harapjoz köyüne Beşar Esad'a bağlı askerler tanklarla ve zırhlı araçlarla girerken, muhalif Özgür Suriye Ord...

Haberin Tamamı İçin:

Şam'da Çok Şiddetli Patlama Meydan Geldi

Patlamanın kentin Kabun mahallesinde olduğu ve şehrin tüm bölgelerinde duyulduğu belirtildi.
Resmi yetkililerden patlamaya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Haberin Tamamı İçin:

BM Gözlemci Heyeti Suriye'de

BBC Türkçe - Birleşmiş Milletler gözlemcileri Şam'a vardı. BM barış gücü sözcüsü Kieran Dwyer, ateşkesi denetlemekle görevli altı gözlemcinin bugün göreve başlayacağını bildirdi. İlk grupta yer alan altı gözlemciyi önümüzdeki günlerde diğer gruplar izleyecek. Güvenlik Konseyi, ilk aşamada Suriye'ye 30 gözlemcinin gönderilmesine onay vermişti. Suriye resmi haber ajansı Sana, Şam'ın gözlemcileri ağırlamaktan memnunluk duyduğunu belirterek, heyetin "silahlı terör çetelerinin' işlediği suçlara tanıklık etmesinin umulduğunu bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerÇinCumhuriyet Halk PartisiHatayİngiltereİranİsrailKatarKilisRusyaSavaşSuriyeTerörhumus
Görüş Bildir