Görüş Bildir

BM Genel Sekreteri'nden Filistin İtirafı: 'Utanıyorum'

Anasayfa > Gündem

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin'de çözüm konusunda ilerleme kaydedilmemesinden ötürü utandığını söyledi.

Görev süresi bu yıl sonunda bitecek olan Ban, halka açık son konuşmasını Londra’da, BM Genel Kurulu’nun 1946’da ilk toplantısını gerçekleştirdiği Central Hall Westminister’da yaptı.

Düşünce kuruluşu Chatham House ile İngiltere Birleşmiş Milletler Derneği’nin düzenlediği toplantıda Ban, konuşmasına dün Londra’da yapılan Suriye Donörler Konferansı’nı överek başladı.

"Daha önce bu kadar para toplanmamıştı"

"Daha önce bu kadar para toplanmamıştı"

Ban, dün konferansta da kullandığı “Uluslararası toplum bugüne dek tek bir günde, bir tek kriz için hiç bu kadar para toplamamıştı” ifadesini yineledi.

"BM'nin yeniden yapılandırılması gerekiyor"

"BM'nin yeniden yapılandırılması gerekiyor"

Toplantıda kendisine sosyal medya üzerinden yöneltilen soruları da yanıtlayan Ban, BM Güvenlik Konseyi’nin yapısıyla ilgili bir soru üzerine, 5’i sürekli 15 üyeli kurulun dünyadaki diğer önemli ülkeleri de temsil edecek şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğine inandığını ancak bu değişikliğin nasıl yapılacağına BM üyesi ülkelerin karar verebileceğini söyledi.

Filistin ile ilgili bir soru üzerine de Ban, 'Dünya liderlerinin, ben dahil, bu sorunun çözümünde ilerleme sağlayamamış olmasından dolayı zaman zaman kendimi suçlu hissediyorum, utanıyorum” yanıtını verdi. Ban, bölgedeki çatışmanın sona ermesinin İsrail ile Filistin yöneticilerinin tutumlarına bağlı olduğunu kaydetti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
11
8
4
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Ne kadar da duygulandım (!) 2007'den bu yana görevde olan bir insan 9 yıldır neredeydi? Aslında suç kurumda... Siyonizme hizmet eden bir kurumun başına ancak... Devamını Gör

Mrs Dalloway

2006da mıydı çok da net hatırlamıyorum, israilin gerçekleştirdiği bir katliam sonrasında çıt seslerini çıkarıp "napıyon sen" diye bile diyemeyen bir kuruluş ... Devamını Gör

Mrs Dalloway

bi boka yarasaydın da az müdahale etseydin madem. bunlara da anca show yap diyesin. bünyesinde neredeyse 200 tane üye var, daha şöyle aşırı mühim bi olayda ... Devamını Gör