Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bm Genel Sekreteri Guterres, "7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı"Nın Açılışında Konuştu:

0PAYLAŞIM

Bm Genel Sekreteri Guterres, "7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı"Nın Açılışında Konuştu:

ANKARA Anadolu Ajansı - Birleşmiş Milletler BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınıyla küresel çabaya ait, "Dünyanın toplanması ve ortak düşmanımız olan virüse odaklanması gerekiyor." dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye'nin konut sahipliğinde bu sene video konferans usulüyle tertip edilen "7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı"nın açılışında konuştu.

Guterres, konferansa katılanları selamlayarak başladığı konuşmasında, faalliğe konut sahipliği yaptığı için Türkiye'ye minnettar olduğunu dile getirdi.

Bu senelerde sanal buluşmaların, Kovid-19 salgının ortasında asıllaştığına işaret eden Guterres, "Bu arada, bir polarizasyon ve parçalanma salgınıyla da karşı karşıyayız." değerlendirmesinde bulundu.

Guterres, Kovid-19 salgınına karşı küresel çaba ait, "Dünyanın toplanması ve ortak düşmanımız olan virüse odaklanması gerekiyor. Bu sebeple politik süreçlere ve sulha olan dayanağı yoğunlaştırmamıza takviyeci olacak küresel bir mütarekeye müracaat ettim." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgınıyla başlayan yeni klasikte işlerin değişik biçimde yapılması zorunluluğuna işaret eden Guterres, "Ancak teknolojinin eforundan en iyi biçimde faydalanarak çatışma tarafları ve öbürleriyle ilişki kurmak, sulh süreçlerinin içericiliğini artırmak, bayanların, mahallî toplulukların ve gençlerin hayati derecede ehemmiyetli seslerini ve katılımını sağlamak için yenilikçi yollar bulabiliriz." dedi.

Guterres, bu yeni yolları şekillendirme vaadi için teşekkürlerini ileterek, "Reel ve sürdürülebilir sulhu sağlamak için bizimle beraber çalışmaya devam edin." ifadesini kullandı.

7. İstanbul Arabuluculuk Konferansı, beynelmilel teşkilatlardan üst seviye temsilciler ile ara buluculuk alanında dünyaca tanınmış adları bir araya getirecek.

Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana sulh alanında çalışan insanların karşılaştığı denemelerin ele alınacağı konferansta, salgının çatışma zindelerini nasıl etkileyeceği ayrıntılı tartışılacak.

Üç ana oturumdan oluşan konferansta, çatışma bölgelerindeki mevcut gidişat, salgın sonrası yarıyılda çatışma ve sulh enerjikleri ile dijitalleşmeyle sulh inşası arasındaki ilişki de ele alınacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir