Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler'den Hamas'a Kınama

 > 
329PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Hamas'ın roket saldırılarını kınadıklarını açıkladı. Ban Ki-Moon, "Filistin'in saldırıları durdurmalarını ve İsrail'i tanımalarını istiyorum" dedi. Gazze'de 100'ü çocuk, 583 Filistinli hayatını kaybederken binlerce kişi de yaralandı. Filistin'in İsrail'e yaptığı saldırılarda ise 27 kişi hayatını kaybetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, “Hamas'ın roket saldırılarını kınıyoruz, son verilmeli. Her iki taraf da acılar yaşıyor. Benim iki tarafa da çağrım var; Bu savaşı durdurun ve konuşmaya başlayın. Ben tamamiyle İsrail'in kendini savunma hakkını doğru buluyorum. Filistin'in saldırıları durdurmalarını ve İsrail'i tanımalarını istiyorum” dedi.

Ban Ki-Moon'dan sonra konuşan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, “Uluslararası toplumlar bilmelidir ki, bu saldırıların sorumlusu Hamas'tır. Hamas ateşkes teklifimizi defalarca reddetti” dedi. Netanyahu, “Hamas, El-Kaide gibidir ve buna göre değerlendirilmelidir” diye ekledi.

Ban, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'la ortak basın toplantısı düzenleyen Ban, "Ateşkes yapılması, sivillerin ve haklarının korunması için baskı yapılması gerektiğini düşünüyorum. Savaşın devam etmesi halinde ölenlerin sayısı artacak" dedi.

Katar'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yoğun görüşmeler yürüttüklerini ifade eden Ban, "İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Katar yetkilileriyle de görüşeceğiz. Şiddet döneminin sona ermesinin ve Filistin halkının da diğer halklar gibi yaşamasının vakti geldi. Ateşkes yapılması sonrasında sorunun kökenine inilmesi gerekiyor. Filistin halkı siyasi ve ekonomik istikrar içinde yaşamalı, ulaşım ve seyahatlara izin verilmeli" diye konuştu.

Ban, "Gazze'de öldürülen çocukları görmek kalbimi kanatıyor. Durum tahmin edilenden daha kötü. Ramallah'tan BM Güvenlik Konseyi'ne durumu bildirdim. Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da tanık olduğu etkili bir olayı anlattı. Ölenlerin isimlerini tek tek okudu. Öldürülen masumlar için hüzün duydum" ifadesini kullandı.

"Yerleşimcilerin şiddeti, endişe kaynağımızdır"

Milli mutabakat hükümetindeki bakanları sorumluluk almaya çağıran Ban, "Az önce Gazze'deki bakanları dinledim. Buradaki durum zor. Bu şartlarda hükümet çalışmalarını sürdüren Başbakan Hamdallah'ı tebrik ediyorum" diye konuştu.

Yerleşim birimi inşasına değinen Ban, "Yerleşimcilerin şiddeti, endişe kaynağımızdır. Yerleşim birimi inşası, siyasi çözüm gerçekleştirmemizi zorlaştırıyor. Yerleşim birimleri, uluslararası kanunlara aykırıdır" dedi.

Öte yandan Filistin Başbakanı Hamdallah, "İşgalci İsrail hükümeti, Gazze'ye düşmanca saldırılarına devam ediyor. Halkımızın özgürce ve onurlu bir şekilde yaşamaya, kendi geleceğini inşa etmeye hakkı var. Ancak işgalci İsrail, bize karşı tehditlerine devam ediyor" yorumunda bulundu. İsrail'in Filistinlileri öldürdüğünü, gözaltına aldığını, tutukladığını, Filistin topraklarında askeri kontrol noktaları kurduğunu dile getiren Hamdallah, Filistin halkının himaye edilmesini talep etti. Hamdallah, İsrail'in savaş suçlarını soruşturmak üzere uluslararası bir kurul oluşturulmasını, suçlularının uluslararası adalete sevk edilmesini istedi. Görevini yerine getirme konusunda uluslararası çevrelerce Filistin hükümetine destek olunmasını talep eden Hamdallah, Gazze'de İsrail'in saldırılarında zarar görenlere yardım edilmesi çağrısında bulundu.

Ban'ın Gazze ziyareti kabul edilmedi

Öte yandan, Hamas'ın Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı açıklamada, Hamas'ın teklifi üzerine Gazze Şeridi'ni ziyaret etmeyi kabul eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un bu isteğinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu tarafından reddedildiğini bildirdi.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir