Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bm 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır'dan Doğu Akdeniz'deki Gerilimin Diyalog İle Çözülmesi Çağrısı

0PAYLAŞIM

Bm 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır'dan Doğu Akdeniz'deki Gerilimin Diyalog İle Çözülmesi Çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Anadolu Ajansı - Birleşmiş Milletler BM 75. Genel Heyet Başkanı Volkan Bozkır, Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilime ait, ''BM Genel Heyet Başkanı, tarafsız olmak zorunda. Bu cins vaziyetlere ülkemin değil BM'nin bakış açısıyla bakacağım. Büyümeleri takip ediyorum ve ilkede bu cins meseleler diyalog ve diplomasi ile barışçıl yollarla çözülmeli. Türkiye ve Yunanistan NATO azası iki bağlaşık ve eforlu kültürel ve ekonomik bağları var. Benim seçimim natürel ki dünyada ve bölgede sulh ve karar görmek.'' dedi.

Bozkır, BM Genel Heyeti'nda yapılan merasimle misyonunu devraldıktan sonra tertip ettiği basın buluşmasında, gelecek hafta başlayacak BM doruğu ve gündemi değerlendirdi.

Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginliğe ait bir suali cevaplayan Bozkır, ''BM Genel Heyet Başkanı, tarafsız olmak zorunda. Bu cins vaziyetlere ülkemin değil BM'nin bakış açısıyla bakacağım. Büyümeleri takip ediyorum ve ilkede bu cins meseleler diyalog ve diplomasi ile barışçıl yollarla çözülmeli. Türkiye ve Yunanistan NATO azası iki bağlaşık ve eforlu kültürel ve ekonomik bağları var. Benim seçimim natürel ki dünyada ve bölgede sulh ve karar görmek.'' değerlendirmesinde bulundu.

  • Kovid-19 aşısı ''adaletli'' dağıtılmalı

Yeni tip koronarivüs Kovid-19 salgının ise küresel bir mesele olduğunu ve küresel bir çözüm gerektiğini belirten Bozkır, koronavirüs aşısı çalışmalarının süratle devam ettiğini ve aşının ''adaletli'' bir biçimde dağıtılması gerektiğini vurguladı.

  • BM Güvenlik Konseyi, 21. asrın reellerini yansıtlamalı

BM Güvenlik Konseyi'nde reformun son derece ehemmiyetli olduğunu da değinen Bozkır, '' BM Güvenlik Konseyi azalığı ve çalışma metodunun 21. asrın reellerini yansıtması gerektiğini söyledi ve abone ülkelerin reform görüşmeleri sürecinde etkin ve pragmatik yaklaşım ve katılımlarıyla anlamlı bir ilerleme kaydolunmasını beklenti etti.

22 Eylül'de başlayacak BM 75. Genel Heyet Görüşmeleri için bazı ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının New York'a gelmeyi düşündüğünü ancak New York'un 14 günlük karantina kaideyi sebebiyle tasarıların değiştini belirten Bozkır, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da 14 günlük karantina sebebiyle New York'a gelmesinin olanaksızlaştığını söyledi.

  • ''BM'nin geleceğinden evham dinlemiyorum''

Bozkır, Anadolu Ajansı muhabirinin BM'nin reformsuz ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'a karşın ayakta kalıp kalamayacağı ve çok taraflı sistemin geleceğinden evham dinleyip dinlemediği sualine ise, ''BM, dünyaya eforlu bir biçimde işini yaptığını gösterir ve rüzgarı arda alırsa, hiç kimsenin ya da hiçbir ülkenin bu müesseseyi kaldıracağını ya da eforunu eksilteceğini düşünmüyorum... BM'nin geleceğinden evham dinlemiyorum, yerinin doldurulamaz olduğuna ve bir 75 sene daha bizimle olacağına güvenim bütün.'' cevabını verdi.

  • BM Genel Heyeti Kovid-19 özel seansı tertip edecek

Volkan Bozkır, BM 75. Genel Heyeti seansları sırasında Kovid-19 mevzulu özel bir seans da tertip edileceğini ve buluşma tarihinin henüz kesinleşmediğine sözlerine ilave etti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir