Bloomberg Yazarı: Erdoğan Aklının Yarısını Yitirmiş Bir Bağnaz

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bloomberg Yazarı: Erdoğan Aklının Yarısını Yitirmiş Bir Bağnaz

Bloomberg Yazarı: Erdoğan Aklının Yarısını Yitirmiş Bir Bağnaz

Bloomberg editörü Jeffrey Goldberg'ten Recep Tayyip Erdoğan tanımlaması: Aklının yarısını yitirmiş bir bağnaz.

Amerikan yayın kuruluşu Bloomberg’in editörlerinden Jeffrey Goldberg, “Türkiye’nin Erdoğan’ı: Beyninde Yahudiler olan akıllı bir adam” başlıklı yazısında Başbakan Erdoğan’la ilgili ilginç cümleler kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun kendisini telefonla arayıp özür dilemesine rağmen Erdoğan’ın İsrail’i sıklıkla günah keçisi haline getirdiğini yazan Goldberg, şu ifadeleri kullandı:

“Optimistler, son birkaç yıldır Erdoğan’ın İsrail’e yönelik kızgınlığının temelinde 2010’da yaşanan Mavi Marmara saldırısından kaynaklanan kinin yattığını savunuyor. Hatırlanacağı üzere, Mavi Marmara gemisinde bulunan Hamas yanlısı Türk aktivistler, ‘İsrail ablukası’ tabir ettikleri Gaza Şeridini aşmayı amaçlıyordu. İsrail’in gemiyi durdurma girişimi sonucu 8 Türk ve 1 Türk asıllı Amerikalı yaşamını yitirmişti.

Türkler pek çok şeyin yanında İsrail’in bu olayı ele alış biçimi sebebiyle özür dilemesini de istemişlerdi. İsrail bu isteğe 3 yıl boyunca karşı çıktı. Onlara göre askerleri gemiye indiği anda, Türk aktivistler askerlere saldırmıştı. İsrail’in yasal olarak gemiyi durdurma ve sularına girmesini engelleme hakkı vardı. Daha sonra İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bu konuda, Obama da yanındayken Erdoğan’a telefon açarak ölümler için özür diledi. Bu özürden sonra Türkiye-İsrail ilişkilerinin daha sakin bir döneme girmesi gerekirdi.”

ERDOĞAN’IN BEYNİNDEN YAHUDİLERİ ÇIKARTMAK ZOR

Erdoğan’ın Yahudiler’e takık olduğunu söyleyen Goldberg, başbakanın en son Mısır’daki olaylar için de İsrail’i suçladığını belirterek şöyle yazdı:

“Erdoğan’ın beyninde Yahudiler var ve onları buradan çıkartmak çok zor. Bu yüzden geçtiğimiz gün Mısır’daki olaylardan bahsederken şöyle söyledi: Mısır hakkında ne dendi? Demokrasinin sandık demek olmadığını… Bunun arkasında kim var? İsrail var. Elimizde bunun kanıtları var.

Müslüman Kardeşler’in şiddetle bastırılmasının ardında İsrail’in olduğuna dair kanıt mı? Erdoğan bu konuda şahsen bir kanıt sunmadı. Ancak bir yardımcısı daha sonra başbakanın internetteki bir videoya atıfta bulunduğunu söyledi. 2011’de çekilen söz konusu videoda şu anki İsrail Adalet Bakanı, Tzipi Livni ve Fransız Yahudi felsefeci Bernard-Henri Levy bir konferansta konuşurken görülüyor. Bernard-Henri Levy videoda Müslüman Kardeşlerin Mısır’ı yönetmesine karşı olduğunu belirtiyor.

Hepsi bu. Soruşturma sona erdi. Fransa’da yaşayan Yahudi bir felsefeci televizyonda Müslüman Kardeşler’i sevmediğini söylüyor ve bu Erdoğan için yeterli bir kanıt teşkil ediyor.”

BEN YATIRIMCI OLSAM... Erdoğan’ın anti-semisit tavrının onu ‘aptallaştırdığını’ belirten Goldberg, yazısının son bölümünde şöyle diyor:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBaşbakanFransaİsrailMısırRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir