Bloglar Bir Sosyal Medya Aracı mıdır?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bloglar Bir Sosyal Medya Aracı mıdır?

Bloglar Bir Sosyal Medya Aracı mıdır?

Son zamanlarda internet kullanıcıları arasında sosyal medya ile sosyal ağları aynı gören bir olgu oluşmuş durumda. Bunun yanı sıra bu düşünceye sahip kullanıcılar, blogları sosyal medyanın bir aracı olarak görmemekte. Sosyal medya denince akıllara sadece en yaygın sosyal ağlar geliyor ne yazık ki. Bunda sıkça dile getirilen blogların artık yok olduğu, sosyal medyanın blogların yerini aldığı söyleminin büyük etkisi var.

Wikipedia’da yer alan sosyal medya tanımına baktığımızda “Web 2.0′ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir” açıklamasını görmekteyiz. Aslına bakarsak blogları internet dünyasının ilk sosyal medya aracı olarak tanımlayabiliriz. Halen hem kişisel alan adı altında hem de ücretsiz sunulan servisler aracılığıyla birçok kişi blog yazarak düşüncelerini dünyaya anlatabilmekte. Facebook ve Twitter gibi dünyada yaygın kullanılan mecraların hem sosyal ağ hem de düşünce paylaşımına imkân sağlayan bir sosyal medya aracı olması ve başta da belirttiğim gibi kullanıcıların da sosyal ağ ile sosyal medya olgularını birbirine karıştırmalarından dolayı birçok kişinin sosyal medyanın içerisinde blogların yer almıyormuş gibi bir düşünceye kapılmış olması normal bir durum.

Ülkemizde blogların sosyal medya aracı olarak görülmemesinin bir başka nedeni ise internet iletişim mecralarında tek taraflı yerine çift taraflı iletişime olan yatkınlığımızdır. Biraz daha açmak gerekirse, büyük sosyal ağlar yolu ile tanımadığımız birçok insan ile farklı konular hakkında fikir paylaşımı ve tartışma içine girmek artık neredeyse bu sosyal ağları kullanma nedenimiz haline gelmiştir. Bloglar aracılığıyla bu imkânın kısıtlı olmasından dolayı ülkemizdeki internet kullanıcıları blog yolu ile iletişim kurmadığından sosyal medya olarak aracı görmemekte.

Etkisi her ne kadar azalmış olsa da bence blog bir kişinin kendisini en rahat ifade edebileceği bir alandır. Bloglar sosyal medyanın temel bir aracıdır hatta alternatif medyadır. Peki, sizce blog yeni medya düzeni olarak adlandırılan sosyal medyanın neresindedir?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookSosyal MedyaTwitterweb
Görüş Bildir