Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Black Metal'e Giriş!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Black Metal'e Giriş!

Black Metal'e Giriş!

Zeynep Çolakoğlu, müziğin en aykırı evlatlarından “black metal”i Büyülü Sözlük ile aydınlatıyor.

Dinleyicisiyle, gruplarıyla ve kendine has kültürü ile black metal, diğer metal türleri ile kıyasla kendini çok daha farklı bir yere koyar. Müzikal açıdan belli kalıplar barındıran bu tarzın en vurucu noktası ise hiç kuşkusuz etkilendiği kültür ve nereden baksan tarzın temelini oluşturan ‘mizantropik’ atmosfer.

Etkilendiği kültür ifadesini açmak gerekirse; Kuzey Avrupa’da inanılmaz derecede yaygın olan bu müzik türünün sözlerinde ve albüm konseptlerinde, İskandinav, Yunan, Sümer, Babil, Mısır mitolojilerinin etkisine sıkça rastlanmakta. Kökeni en temelinde insan olduğundan mitolojilerin pek çok ortak özellik taşımaları da bu tarzın dünya çapında da tanınır ve icra edilir olmasını anlamlı kılıyor.

Mizantropinin bu müzik türüyle ilişkisi iseblack metalin neredeyse bir amaç uğruna yapıldığı Kuzey Avrupa’dan geliyor. Müziğin bu topraklarda, Hıristiyanlık öncesi hakim olan Pagan kültürü ve bu kültürün çoktanrılı dinine sahip çıkma gibi bir misyonu var. Hıristiyanlık ile beraber (özellikle orta çağda) kilisenin baskıları ve çalışmalarıyla Kuzey Avrupa ve Mezopotamya’nın tanrıları birer “şeytan” olunca, doğal olarak, bu çok tanrılı kültürü temel alan söz konusu türün temsilcileri de muhafazakar toplumlarda “Şeytan’ın avukatı” olarak görülmeye başlandı. Kilise kundaklama olayları ile adı geçen ve açıkça Satanist propaganda yapan grupların varlığı da bu itici avukatlığın bu tarza yaftalanmasına neden oldu.

Odin’den Melek Tavus’a

Bu arkaplanı vermemek, Zeynep Çolakoğlu’nun kitabı Büyülü Sözlük ’e haksızlık etmek olurdu. Bu tarzın kara sevdalısı 1984 doğumlu genç yazar Çolakoğlu, ‘black metal’in temelini oluşturan ve bu tarz içinde sıklıkla kullanılan konuları 99 maddede derleyip okuyucular ve black metal dinleyicileri ile buluşturmuş. İçinde Odin’den, Beelzebub’a, Melek Tavus’tan, Leviathan’a birbirinden farklı kültürlerin izlerini barındıran kitapta, bilgi akışı okuru yeterince tatmin ediyor. Yazının başında değindiğim konulardan black metalin vazgeçemediği mizantropik ruh hali ise, kitabın içinde mümkün olduğu kadar aza indirgenmiş. Dolayısıyla, mizantropinin getirdiği soyutlanma ve toplumdan uzaklaşma halinin etkisi ile doğan tarzın, gözü kara savunuculuğuna kısmen rastlansa da, asıl amacın bilgilendirmek olduğu aşikar. Son altı maddeyi kitabın karanlık ve büyülü havasını bozduğu için gereksiz bulmakla beraber bu bilgilendirmeler içinde en çok dikkatimi çeken nokta Lilith başlığı oldu.

Radikal Kitap

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

KitapMısırYunanistanmüzik
Görüş Bildir