Bize Amerika'nın Bir Oyunu Mu Bu?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bize Amerika'nın Bir Oyunu Mu Bu?

Ne ‘Angry Birds’, ne ‘Farmville’, ne de ‘Texas Hold’em Poker’… Facebook, Facebook olalı böyle çılgınlık görmedi. Candy Crush Saga kısa sürede tüm zamanların en çok indirilen oyunu oldu. (Aksam.com.tr)

Ne ‘Angry Birds’, ne ‘Farmville’, ne de ‘Texas Hold’em Poker’… Facebook, Facebook olalı böyle çılgınlık görmedi. Candy Crush Saga kısa sürede tüm zamanların en çok indirilen oyunu oldu.

Rüyanızda artık çizgili ve paketli şekerleri yan yana getirip patlattığınızı mı görüyorsunuz? “Peki, ya diğerleri 147. bölümü nasıl geçti?” saplantısıyla işinizden kovulma noktasına mı geldiniz? Yalnız değilsiniz! 1 değil, 10 değil, 55 milyonu aşkın kişi aynı dertlerle boğuşuyor. Candy Crush Saga adlı oyun görülmemiş bir hızla dünyayı ele geçiriyor.

Candy Crush Saga , King.com’un en popüler oyunu. Tüm dünyayı kasıp kavuran bu illetin arkasında, topu topu 20 kişi var. Tüm oyunları onlar tasarlıyorlar. Bazısı kolay lokma, bazısı çetin ceviz; şimdilik 350 bölüm var. Giderek de zorlaşıyor. Oyunun hastaları 350 aşamanın tamamını bitirdi. Yeni bölümlerin ne zaman geleceğini açıklamıyorlar.

Bu noktada İngiltere’nin ünlü oyun dergisi Retro Gamer’ın tezinin altını çizmek gerekiyor. Çünkü onlara göre Candy Crush Saga’nın yayılma biçimi, Amerikan emperyalizmininkine çok benziyor. İlk bakışta uçuk bir komplo teorisi gibi dursa da; benzerlikleri inceleyince “Neden olmasın?” sorusu geliyor akla.

Sistem, seni ‘kolay anlaşılırlığı’yla yakalıyor. Başlarda oyunu topu topu aynı renkte 3 şekeri bir araya getirmekten ibaret sanıyoruz.

Renkler canlı, göz alıcı. Müzik, rahatlatıcı… Ama her yeni bölümde, başka bir engel çıkarıyor. ABD’nin uluslararası ilişkilerinde izlediği yol gibi; zor kazandığın bir bölümden sonra, motivasyonunu düşürmemek için kolay bölüm çıkıyor karşımıza. Tam özgüveni full’lemişken, zor bir bölümde bir hafta can çekiştirip seni alaşağı ediyor. En büyük benzerlikse, kendine tam olarak bağlamaması! Canlar bittiğinde, yarım saat yeni can için beklemek ya da yardım istemek zorundayız!

OYNAMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

  • En zor bölümler; 65, 147 ve 275 olarak biliniyor. İstatistiklere göre kullanıcıların büyük bir kısmı bu level’larda ya tamamen oyundan soğuyor ya da daha çok bağlanıyor.

  • Oyun ücretsiz. Ama elbette sistem, size para harcatmayı başarabiliyor. Çok zorlandığınız oyunlar için, ‘ek hamle’, ‘can’ gibi birçok şey satın alabilirsiniz. “Başta 1-2 liradan ne olur yahu?” diye düşünüp, ay sonu fatura şoku yaşayabilirsiniz.

  • Elbette her popüler kültür ürünü gibi Candy Crush için de ‘şehir efsaneleri’ başladı. İddialara göre 147. bölüm bir türlü geçilemediği ve bu aşamada oyunu terk edenler çoğaldığı için, bölüm biraz kolaylaştırıldı.

  • Hileleri de var. Bilgisayar ayarlarınızda yapacağınız değişikliklerle sınırsız can elde edebilirsiniz.

  • Zamanlı bölümleri oynayan adama yılan bile dokunmaz. 60 saniyelik oyun sırasında o kişiye ısrarla bir şeyler sormaktan vazgeçin.

  • Candy Crush Saga bir yardımlaşma oyunu. Ama dakika başı gelen talepleri karşılamakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda can taleplerine değil, bir sonraki bölüme geçmek için ‘ kilit açma’ taleplerine öncelik verin.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAngry BirdsFacebookİngilteremüzikoyun
Görüş Bildir