Biz Survivor'la Yatıp Şeyma Subaşı'nın Aşk Hayatıyla Kalkarken Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

2.2bPAYLAŞIM

Malumunuz, her ülkenin, coğrafyanın kendine özgü dertleri var.  Dolayısıyla bizim gündemimiz Şeyma Subaşı'nın yeni aşkı ve Survivor Türkiye-Yunanistan arasında mekik dokurken teknoloji dünyasını şekillendiren ülkelerin dertleri bizimkilerle bir değil.

Teknoloji dünyasında geçtiğimiz ay neler yaşandı, bir bakalım mı?

Bundan yirmi yıl önce ilk cep telefonunuz muhtemelen bu kalınlıktaydı, şimdi yine bu boyuta döndük.

Fakat bu sefer farklı bir amaçla. 3 ayrı kamera, çerçevesiz bir ekran ve 18000 mAh kapasiteli bir bataryayla! Bu batarya telefonu dünyanın en büyük kapasiteli telefonu haline getiriyor.

Büyük bir bataryaya sahip telefondan ziyade ekrana sahip powerbank de diyebiliriz...

Yine de bir haftayı geçen kullanım süresiyle görüntüden ziyade işleve önem verenler için hayli iyi bir seçenek olacağa benziyor.

Yine telefonlardan ilerleyelim fakat rotayı ceplerden bileklere doğru biraz kıralım.

4 inçlik ekranıyla bir saat-telefon bu ve bu küçük ekranında ihtiyacınız olan hemen her şeyi yapabilmeniz için özel olarak tasarlandı. Mesajlaşmak, fotoğraf çekmek ya da maillerinizi kontrol etmek isterseniz hepsi için bu ekran boyutlarına özel bir uygulamaları var.

Ekranının tüm bileğinizi kaplamasından da anlayacağınız üzere bu ekran şekil değiştirebiliyor.

Üreticinin iddiasına göre tam 100.000 kez takıp çıkarılabilir, eğilip bükülebilir. Ekranların günden güne büyüdüğü ve akıllı saatlerin sadece basit işlevler için kullanılmaya başlandığı bu dönemde ne kadar talep göreceğini bilmiyoruz, aslına bakarsanız fiyatı da pek makul değil.

Türkiye'de (şayet satışa çıkarsa) ortalama dört bin lira civarına satılacak.

HoloLens 2 ile karma gerçeklikte zirveyi yaşamaya hazırlanıyoruz.

Tıpkı bir bilgisayar donanımına sahip HoloLens 2'de Holografik İşleme Ünitesi  ve tam 5 kanallı bir mikrofon girişi var. Bu detaylar bize ne anlatıyor? Bu setle birlikte hem görsel hem de işitsel olarak bize eksiksiz bir 3 boyutlu bir mekan deneyimi sunuyor.

Çözünürlüğü 720p'den 2K'ya yükselirken fiyatı da 'ufak' bir güncellemeyle 20 bin lira civarına yükseldi.

Bu cihazın belki de en önemli özelliği rakiplerine ve daha önceki sürümlere göre daha hafif yapısıyla çok daha rahat bir kullanım sunması. İyileştirmeler sonucunda yukarıda da gördüğünüz üzere nesnelere dokunma, onları hareket ettirme gibi görevler artık neredeyse gerçek gibi.

Biliyorsunuz artık eğilip bükülebilir ekranları geçtik, katlanabilir ekranlar çağına geçiş yaptık.

Hem Huaweii hem de Samsung katlanabilir ekrana sahip telefonlarını tanıttılar, artık diğer markaların ne yapacağını bekler olduk. Huaweii'nin modeli dışarı doğru katlanabilen tek bir ekrana sahip, açık formda iken 8 inç katlandığında ise 6,6 inç iki ekrana sahip oluyor.

Bu da rakibi Samsung'un kozu.

Benzer özellikler, benzer fiyatlar. Bakalım neler olacak.

Bu maddede bir teknolojinin doğuşundan bahsetmiyoruz fakat yapay zekanın ortaya çıkardığı sanatı anıyoruz.

Bilim insanı Ahmed Elgammal, kendi tasarladığı otonom sanal sanatçı AICAN'ın ürettiği tablolardan bir sergi ortaya çıkardı. Artık insan yaratıcılığının sınırlarında da robotları görebileceğiz, hem de 'sanat piyasası'nda da rekabet edecek şekilde!

3 boyutlu yazıcıda üretilen bu robotun özelliği hoplayıp zıplaması değil, buz üzerinde bir insan gibi kayabilmesi.

Zürih'te araştırmacılar, kendi kendine nasıl kayacağını programlayan bu robotu tasarladılar ve onu buzun üzerinde özgür bıraktılar. Herhangi bir kontrole ihtiyaç duymadığı için alanında ilk olarak geçiyor.

Araştırmacılar bu çalışmaların robotların buz üzerinde hareket kabiliyetinin başlangıcını işaret ettiğini söylese de Davos'ta yaptıkları gösteri epey ilginçti. 👇

Robotun geliştirilme süreci saece buz üzerinde hareket etmenin iyileştirilmesi değil, genel olarak robotların yüzey şartlarına uyum sağlayıp kendilerini herhangi bir güncellemeye gerek duymadan güncelleyebilmesi. Yakında çok daha farklı gelişmeler görmemiz yakındır.

Partnerinizle uyurken bir anda kendinizi yatağın ucunda, düşmek üzere bulduğunuz oldu mu?

Muhtemelen olmuştur. Bu ilginç teknolojiye sahip yatak otomobillerde kullanılan şerit takip sistemini yataklarda alan işgalini önlemek için kullanıyor. Herkes kendine ayrılan kısımda uyuyor, 'şerit ihlali' yapan kişiyi yatak eğimiyle hemen diğer tarafa doğru yönlendiriyor. Şimdilik sadece proje aşamasında, üretildiğinde hepimiz birer tane isteyebiliriz.

Sörf yapanlara özenerek içinizde beslediğiniz sörf tutkusunu dev dalgalardan çekindiğiniz için bastırıyorsanız...

Artık sörf yapmak için dalgalardan korkmanıza gerek yok zira onlara ihtiyacınız da yok.

Bu sörf tahtası dalganın olmadığı sakin sularda çılgınca sörf yapmanıza olanak sağlayacak.

Tek yapmanız gereken kumandasıyla gitmek istediğiniz yönü tayin ederek hızınızı belirlemek. Sürat tekneleriyle yarışmak mı istiyorsunuz? O da olur fakat dengenize dikkat etmeniz gerekebilir.

İleride bir gün almayı planlayacak olursanız, maksimum 50 km/h hıza çıkabiliyor ve dolu bir batarya sizi bu hızda yarım saate yakın sörf yaptırıyor.

Otuz santimetrelik bu robot, masanızın üzerinde bir mini-öğretmen olarak size nasıl kodlama yapacağınızın dersini vermek için tasarlandı.

Tüm dünyayı gezip robotluğun harikalığını anlatan Suudi Arabistan vatandaşı meşhur robot Sophia'yı hatırlıyorsunuz, bu da onun kız kardeşi olarak üretilen Little Sophia.

Temel üretim amacı 7-13 yaş arasındaki çocuklara yapay zeka ve kodlama öğretmesi ve bunu eğlenceyle harmanlaması.

Biraz korkutucu gözüktüğü için eğlenceyi ikinci planda bıraktığını söyleyebiliriz. Birçok özelliğiyle üreticileri tarafından istenilen hemen her konuda programlanabileceği de belirtiliyor, bu da robotların eğitime girişinin ilk sinyali olabilir.

Bilim ve teknoloji dünyası bunları konuşuyor, bizim gündemimiz bunun gibi daha hayati konularla meşgul.

Size soralım: Dünyanın ritmini yakalamak için hep birlikte daha fazla mı çalışmalı yoksa biraz daha Survivor mı izleyip bu gelişmeler yaşanmamış gibi mi davranalım? 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maca_as

Şeymaya laf atıyorlar ama aşağıda 7 tane şeymayla ilgili "İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER" var. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu Onedio?

logicaldoor

Onedio da muktedir gibi davranmaya başladı. Hadi o bahaneyi chp'ye atıyor, siz şeyma mevzusunu kime yıkıyorsunuz?

serkan-guler

gerizekalılığa

birilerikonusur

e siz isitip isitip survivor'i seyma'yi onumuze koyuyosunuz. Teknoloji haberi koydunuz da okumadik mi?

speedkills

aq robotlar dünyayı ele geçirdiğinde bi con kanırımız olmayacak terminatörler sikcek ebemizi.

apollonia-corleone

yalnız her gün en az 1 şeyma subaşılı içerik veren sizsiniz.Bu günde başlıkla şeyma subaşının adını geçirmişsiniz tebrik ederim kendinizle çelişiyorsunuz Ya da editörleriniz birbirine bilendi biri şeyma subaşı haberi veriyor diğeri ona karşı başlık atıyor şirketi bir değerlendiriverin.

Görüş Bildir