Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilmemek Ayıp Değil! Biyoloji Konuşulan Ortamlarda Edebileceğiniz 13 Kelam

-

Yaşam bilimi biyoloji hakkında tek enteresan şey evrim veya endoplazmik retikulum değil. Artık biraz daha bakış açımızı genişletme zamanı. Şu enterasan bilgilere hep beraber göz gezdirelim ve ortamlarda biyolojiyle ilgili iki kelam edebilecek durumumuz olsun.

İyi okumalar…

1. Böcekleri kullanarak cinayete kurban giden bir kişi hakkında tahminler yapmak mümkün.

Literatürde ''Adli entomoloji'' olarak geçen bu dal sayesinde, olası bir cinayet durumunda eğer ceset taşındıysa, hangi bölgeden geldiği ve cinayet saati gibi bilgilere oldukça rahat bir şekilde ulaşılabiliyor.

2. Yaşadığınız sürece vücudunuzda bulunarak organizmanıza arkadaşlık eden bakteriler, öldüğünüzde size tamamen düşman olacaklar.

Vücudumuzda, organizmamızın yaşantısını düzenleyen birçok bakteri mevcut. Siz bu bakterilere yaşayacak ortamı sağlarsınız, onlar ise sizin yaşamanıza yardımcı olurlar. Biz buna simbiyotik yaşam diyoruz. Oldukça sevimli görünüyor değil mi? Durun bir dakika. Öldüğünüzde işler tamamen değişti. Artık onları engelleyecek hiçbir şey kalmadı. Vücudunuzdan faydalanmaları gerekiyor. Var güçleriyle üremeye başladılar. Ürediklerinde kendi metabolizmalarından dışarıya gazlar gönderdiler. İşte ölülerden gelen pis koku bu yüzden ortaya çıkar. Sizin esas katilleriniz içinizde yaşıyor. Umarız onlara iyi davranırsınız.

3. Apandis sandığımız kadar işe yaramaz değil!

Oldukça kötü bir ünü olan apandisin vücudumuzdaki tek işlevi iltihaplanıp apandiste neden olması değil. Evet, söylentilere göre vücudumuzdaki işlevini tamamen yitirmiş durumda olarak biliniyor. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre sindirim sistemini düzenleyici bakterilere ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı. Bu bakterilerin üreyip barınması için gerekli ortamı sağlıyor ki sindirim yapmanız kolaylaşabilsin. Apandistinize artık daha saygılı davranabilirsiniz!

4. Virüs genleri DNA'mızda bulunuyor!

Şaşırtıcı bir şekilde DNA’larınızın bir kısmı atalarınızdan kalmayken bir kısmını ise tahmin etmeyeceğiniz varlıklardan ödünç almış durumdasınız. DNA’nız en az 8 retrovirus geni içeriyor. Retrovirüsler, kendi DNA’ları kodlamak için başka hücrelerin mekanizmalarına ihtiyaç duyarlar. İnsan tarihi incelendiğinde, DNA’larını kodlamaya çalışırken kendi genlerini insan genleriyle birleştiriyor. DNA’daki bu viral genler artık insan üremesinde önemli bir yer işgal ediyor fakat yine de bizim genetik kökenimize oldukça yabancılar.

5. Astronot kıyafetlerinin ortaya çıkmasında zürafalar önemli rol oynadı.

Biyolojiyi biraz da fizikle harmanlayalım. Zürafaların kalplerinden beyinlerine giden kanın oldukça büyük bir basınçla boynu aşması gerekiyor. Bu durumu inceleyen bilim insanları bir canlı vücudunun yüksek basınç altında kan dolaşımını nasıl düzenlediğini öğreniyorlar. Bunu uzaydaki yüksek basınca uyarlayıp ilk astronot kıyafetlerini tasarlıyorlar.

6. Sabahları akşama göre daha uzun olursunuz.

Araştırmalara göre sabah uyandığınızda omurganızdaki spinal disklerin arasında gece boyu kaslar gevşediğinden dolayı sıvı artışı olacaktır. Bu artıştan dolayı uyandığınızda boyunuz ortalama 3 cm daha uzun olacaktır. Fakat gün boyunca maruz kaldığınız stres sayesinde vücudunuz kendini korumak amaçlı diskler sıkışır ve sıvı disklerin arasından sızar. Bunun sonucunda sabah edindiğiniz ekstra uzunluğu kaybedersiniz.

7. Son 500 yılda insanlar yüzünden 322 hayvan türünün soyu tükendi.

Bunun yanında öngörülere göre 2100 yılında dünyada yaklaşık 27 milyar insan yaşıyor olacak. Yeterli kontrol sağlanmazsa daha fazla tür soyunun tükenmesine sebep olacağız.

8. Hücreler de intihar eder!

Bu zararlı bir durum olarak görülebilir ama yararı çok daha fazladır. Bir hücre, zararlı veya enfeksiyona uğramış durumdaysa intihar edebilir. Buna biyolojide ''apoptozis'' adı verilir. Apoptozis, düzgün gelişimi sağlamak ve bir hücre bölünmesi türü olan mitozu kontrol altında tutmayı da amaçlar. Bir hücrenin apoptozis yetersizliği, kontrolsüz hücre bölünmesi olarak bilinen kansere yol açar.

9. Bir ağacın ortalama olarak %99'u ölü hücrelerden oluşur.

Bitkide canlı olan kısımlar; kabuğun altında besin iletimini sağlayan bir boru olan floem, emilimi sağlayan kök uçları ve besin üreten yapraklardır.

10. Şempanzelerle yaklaşık aynı sayıda kılı vücudumuzda barındırmaktayız.

Aramızdaki tek fark: Bizimkiler artık kullanışlı değil ve incelip görünmeyecek durumdalar. Buna nasıl adapte olduğumuzla ilgili çok emin olmasak da birkaç teori var: Kıllarımızı incelterek atalarımızın daha kolay ter atması amaçlanmış olabilir. Ya da yoğun kılın arasında rahat bir şekilde yaşayan parazit ve bitlerin yaşamını zorlaştırarak hayatımızı uzatmış olabiliriz.

11. Günümüzde yumurtlayan sadece iki memeli türü var: Ornitorenk ve ekidna

Günümüzde yumurtlayan sadece iki memeli türü var: Ornitorenk ve ekidna
Günümüzde yumurtlayan sadece iki memeli türü var: Ornitorenk ve ekidna

Modern memelilerde yavru, plasenta aracılığıyla anne rahmine bağlıdır ve doğum yaptıktan sonra dişi birey göğüslerinden süt vermeye başlar. Sürüngenler ve memeliler arasında geçiş örneği olan bu iki memeli türü ise yavrularını sürüngenlere benzer şekilde yumurtlayarak meydana getirir. Fakat memeliler gibi yavrularını süt vererek beslerler.

12. Üreme sistemimiz en büyük ve en küçük insan hücrelerini içinde barındırır.

İnsan vücudundaki hücrelerin şekli ve büyüklüğü değişiklik gösterir fakat bunun en bariz olduğu yer üreme hücreleridir. Spermin boy uzunluğu ortalama  5 mikrometre ve eni 3 mikrometre iken , yumurtanın çapı 120 mikrometreye kadar çıkabilmektedir.

13. Kuş sesleri ve insan konuşması birçok benzer özelliğe sahip.

Kuşlar insanlar gibi genç yaşta karmaşık sesleri öğrenmeye ve bu becerileri kazanmak için yetişkinlerini taklit etmeye oldukça eğilimlidir. Bu iki tür de davranışsal ve işitsel zekayı ayrıntılı bir şekilde işlemek için sürekli bir etkileşime uyarlanmış özel beyin alanlarında bir hiyerarşi geliştirmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akinaton

'Kıllarımızı incelterek atalarımızın daha kolay ter atması amaçlanmış olabilir.' şıçtım buda kanıtı tarzında kurulu cümle.

masterss

27 milyar çok değil mi?

Gizli Kullanıcı

#10 Da ki bilgiye bakarak evrimin binlerce kanıtından birine ulaşabilirsiniz.. Hayır anlamıyorum gerçekten neden zorunuza gidiyor evrim geçirdiğimiz gerçeği,Acaba kendinize mi yediremiyorsunuz bilmiyorum ki

sciencesoldier

ahmet mithatı yanlış anlayan bir halk olunca yılların ceremesini biz çekiyoruz işte

Gizli Kullanıcı

''#10 Da ki bilgiye bakarak evrimin binlerce kanıtından birine ulaşabilirsiniz'' Okuduğunu anlama becerisi olmayan insanları muhatap almıyorum..

Gizli Kullanıcı

Hahahaa madem muhattap almıyon o zaman neden cvp yazıyon gafil mendebur :D

Gizli Kullanıcı

Çok zekice cvplar yazıyorsun IQ'nu merak ettim doğrusu

taylan-okur

Nokta koymaktan aciz arkadaşımız bunu söylemiş.(Yorumlardan örnek veremiyorum bir gülme geliyor.)

taylan-okur

Laflarını evrene sokup sonra bumerang misali insanlara geri döndüren birisinden bunu duyunca insanda küfür etkisi bırakıyor. Ve konuşmayı dahi bilmiyorsun sadece sen anlayabilesin diye noktayı örnek gösterdim. (Ama onda bile olmadı.)

sciencesoldier

#5 #13 ü bilmiyordum hakikaten teşekkürler galeri için

pehlevi

Hocam saat gecenin yarısı ama içimde sana sebepsizce bir sevgi oluştu çünkü seni aşağı yukarı her bilim, felsefe vb. galerilerinde görünce adını gururla tekrarlıyorum "science soldier" ülkede o kadar çomar olacağına senin gibi bilinçli insanlar olsaydı şu an bu durumda olmazdık neyse kısacası parti kur oy verelim başkan gece gece nedense söyleyesim geldi bunu işsizlikten muhtemelen

pehlevi

Bu çok saçma bi yorum oldu ya neyse silmiycem salla

sciencesoldier

:))) teşekkür ederim ama öğreneceğim çok şey var daha ki yolun çok başındayım henüz. sadece bilmediğim konuda konuşmayı sevmiyorum ve bilen varsa öğreniyorum diyelim. sağolasın tekrardan.

pehlevi

Önemli değil hocam, bu dediğin ot gibi yaşamaya her türlü tercih ettiğim bir yaşam biçimidir.

pehlevi

Neyse iyi geceler

sciencesoldier

iyi geceler

Gizli Kullanıcı

Kısa bir bilgide ben vereyim genlerle alakalı. Epigenetik diye bir dal oluştu ve bu dal şunu kapsıyor şu an yaşadığınız stres,travma,üzüntü gibi yoğun duygular sizin genlerinize nakış gibi işleniyor ve çocuğunuza da genleriniz yardımıyla geçiyor. Kısacası eğer evladınıza huzurlu ve mutlu bir hayat bırakmak istiyorsanız siz de öyle yaşayın!

Gizli Kullanıcı

Vay, yeni bir bilgi ipucu hemen araştırıyorum teşekkür ediyorum.

Görüş Bildir