Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biyoloji Bilgisine Güvenenleri Şöyle Alalım: Bu Organın Adı Ne?

-

Fransız öğrenciler, bu aydan itibaren okullarında cinsellik eğitimi almaya başladılar. Öğretmenleri, cinsel hayatımızda görev alan organları tanıtırken üç boyutlu yazıcıdan da faydalanıyorlar.

Eh haliyle oldukça küçük görülen bazı organları büyütülmüş ve üç boyutlu olarak görmek bizi de oldukça şaşırtıyor.

Peki önünüze bu üç boyutlu yazıcıdan çıkmış bu organ konulsa ve ne olduğu konusunda tahmin yürütmeniz söylense ne derdiniz?

Genel bir şekilde baktığımızda ilk hali bir penisi andırmıyor değil.

İki testisiyle birlikte düşünürseniz.

Ama aslında bu bir klitoris!

Klitoris nedir diyenler için kısa bir cevabımız olsun: Kadının ilişkiden cinsel haz almasını sağlayan, vajina girişinin hemen üstüne bulunan bir organ kendisi.

Peki klitoris neden bu kadar çok erkek cinsel organını andırıyor?

Anne karnındaki fetüs, 12. haftaya kadar cinsiyetleri çift cinsiyet olarak görünüyor, çünkü henüz cinsel organı tam olarak gelişmiş değil.

Kısacası cinsel bölgede tomurcuklanmış şekilde bulunan bir yapı mevcut.

Erkek fetüslerde 3. aydan itibaren bu küçük yapı penis haline dönüşürken dişi fetüslerde klitoris kısmen oluşmaya başlıyor.

Aynı tomurcuk farklı organları oluşturuyor, fakat aynı kökenden geliyor. Kısacası penis ve klitoris ''homolog'' organlar.

İki organ aynı embriyolojik kökenden gelip farklı işlevler mevdana getiriyorsa bu ''homolog'' oluyor. Gelişim aşamasında birbirine benziyorlar. Fakat bu bazı işlevsel özelliklerinin aynı olamayacağı anlamına gelmiyor.

Klitoris de aynen penis gibi oldukça fazla kan damarı içeren bir yapıya sahip ve cinsel uyarılma söz konusu olduğunda aynen penis gibi sertleşip uzayabiliyor.

Kısacası ''erekte'' oluyor. Ancak bunu göremiyoruz. Çünkü klitoris iç kısımda yerleşmiş durumda.

Klitoris, oldukça hassas; 8 bin sinir klitoris üzerinde sonlanıyor ki bu bir penis başında bulunan sinir sonlanmasında iki kat daha fazla.

Klitoral uyarmanın neden önemli olduğunu burada vurguladığımızı düşünüyorum. Bir kadın orgazm olduğunda bir erkeğe göre 2 kat daha fazla haz alıyor.

Erkekleri rahatsız edebilecek başka bir faktör daha var: Klitoris kadınlarda büyümesine devam ediyor ve özellikle yumurtlama döneminde 2.5 kat daha büyük görünüyor.

Fransız eğitimcilerin, bu dersleri vermesinin en önemli sebebi öğrencilerin kadın ve erkek arasında temelde bir fark olmadığını göstermek.

Embriyolojik olarak kadın ve erkek benzerliğinin daha birçok örneği bulunuyor. Fakat bazı toplumlarda iki cinsiyetten birinin ''üstün'' olarak tanımlanmaya çalışılması aslında bilimden gelen bu bilgiler doğrultusunda kendimizi tekrar düşünmeye itebiliyor.

Bilgiyle kalın efendim...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hadiordan

En başta test sandım, klitoris olduğunu biliyordum da acaba cevaplarda "lades kemiği" var mıdır diye görmeye geldim.

hadiordan

Bir de kızlık zarının bakire turnusolu olmaktan öte bir şey olduğunu kavrayabilirsek bu iş tamamdır. ;)

kpsb

test sanıp da girdim

bcb54

vay be. bilmiyordum.

hasan_isildak

Son resimde klitoris nasıl uyarılır adlı çalışma sanırsam..

Görüş Bildir