Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bitmiyor: Görme Engelli Vatandaşın Kendisine 'Rehber' Olan Köpeğini Zehirlediler...

 > -
Abone ol

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan görme engelli 51 yaşındaki Mustafa Demirtaş'a yıllardır hem rehberlik hem de arkadaşlık yapan köpeği kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tarım ilaçlı salam verilerek zehirlendi. Marmaris Belediyesi, olayın takipçisi olduklarını ve Mustafa Demirtaş'a yeni bir rehber köpek verileceğini açıkladı.

'Doddi' 9 yıldır Mustafa Demirtaş'ın yanındaydı.

DHA'nın haberine göre Muğla'nın Marmaris ilçesinde tek başına yaşayan görme engelli Mustafa Demirtaş'a rehberlik eden 'Doddi' isimli köpeği, 10 Kasım akşamı kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tarım ilaçlı salam verilerek zehirlendi.

Mustafa Demirtaş, 16 yaşındayken köylerinde çıkan orman yangınına müdahale ettiği sırada sol gözünü, 2003'te ise ormanda odun parçası kaçtığı için sağ gözünü kaybetmiş...

13 yıldır hiç görmüyor.

İşi, sosyal güvencesi yok.

Kardeşlerinin yardımıyla tek başına bir evde yaşıyor.

Yemeğini yapıyor ve ilgileniyorlar ama kendisinin belirttiğine göre her zaman yanında olamıyorlar.

Doddi'yi 9 yıl önce daha yavruyken sahiplenmiş ve "Her şeyimdi" diyor.

"Rehber köpek olarak eğitim aldı. Köpeğim sayesinde dışarı çıkabiliyor, gezebiliyordum. Benim her şeyim oldu. O benim için hayvan değil insandı sanki. Ben onsuz ne yapacağım?" diyor ve ekliyor:

"Bana göz olan köpeğimi zehirleyenler bulunup cezalandırılsın..."

Mustafa Demirtaş, ayrıca daha önce de başka bir kılavuz köpeğinin de aynı şekilde zehirlenerek telef edildiğini söyledi.

Marmaris Belediyesi'nden açıklama

Marmaris Belediyesi yetkilileri, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak olayın takipçisi olduklarını duyurdu. 

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"İlçemize bağlı Osmaniye Mahallesi’nde yalnız yaşamakta olan görme engelli vatandaşımız Mustafa Demirtaş’ın rehber köpeğinin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce zehirlenerek öldürülmesi üzerine, Belediyemiz zabıta ekipleri tarafından başlatılan araştırma sürmektedir.

Gerek bir rehber, gerekse bir dost olarak yaşamında büyük yer kaplayan köpeğini kaybeden vatandaşımıza destek çalışmaları kapsamında; Marmaris Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan, daha önce eğitim almış, ortam şartlarına uyum sağlayabilecek bir köpeğin, Marmaris Hayvanları Koruma Derneği ile işbirliği içerisinde hızlı bir rehberlik eğitiminden geçirilerek vatandaşımıza yardımcı olarak verilmesi için çalışma yapılacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’yla görüşülerek vatandaşımızın ’evde bakım hizmeti’ alması ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışma yapılacak. Mustafa Demirtaş’ın talebi durumunda ise Muğla’da Sosyal Hizmetler’e bağlı bir bakımevinde hayatını sürdürmesi yönünde girişimlerde bulunulacaktır. Ayrıca araştırma sonucuna göre, Osmaniye ve benzer diğer kırsal mahallelerimizde başka bir zehirleme olayının yaşanmaması için ilgili kurumlarla birlikte gerekli önlemler alınacaktır."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir