Bitmez Bu Diyarın Efsaneleri: 14 Muhteşem Ağrı Türküsü

56PAYLAŞIM

Ağrı önemli bir tarihe sahip olan ve gezilecek birçok yeri bulunan nadide şehirlerimiz arasında yer alıyor. Adı Tevrat'ta Nuh Tufanı ile başlayan ve efsanelere göre insan neslinin, dağa oturan gemiden inerek, dünyaya yayıldığı için Ararat Dağı ve Ülkesi olarak geçen Ağrı...Tarihi Paleotik çağlara kadar uzanan, Hititler, Urartular, Persler gibi birçok medeniyetin hüküm sürdüğü Ağrı'yı, tarihi ve turistik yerleriyle bir kez daha sizler için hazırladığımız liste eşliğinde tanıyalım.

1. Tarama Yar Tarama

Ağrı konumu dolayısıyla tarih boyunca birçok uygarlığın eline geçmiştir. Ağrının bulunduğu bölge dikkate alındığında Asya’dan yapılan seferlerin giriş noktası olduğu görülmektedir.

2. Eleşkirt (Kız Gelinler Yaylalarda)

Bölgede birçok doğal ve tarihi güzellik bulunmaktadır. Özellikle Ağrı Dağı hakkındaki rivayetler ve bu dağın kutsal kitaplarda yer alması bölgeye farklı bir kimlik kazandırmıştır.

3. Güle Uyan Sabahtır Güle

Bölgede hakimiyeti elinde bulunduran ilk topluluk İlkçağ Uygarlıklarından Hititler olmuştur.

4. Köyüne hasret kalanlar için - İbrahim Güzelses

Daha sonra Ağrı ve çevresinde Hurriler egemenlik kurmuşlardır. Ardından bölgeye sırasıyla Urartular, Türk Topluluğu olan Sakalar, Arsaklılar, Artaksıyaslı Krallığı, Araplar, Bagratlılar, Bizans ve Türkler hakim olmuşlardır.Ağrı’nın asırlarca çeşitli medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılması yani bölgenin mazisinin birçok değişiklik göstermesi tarihi eserlere de yansımıştır.

5. Al Şalım Yeşil Şalım

Ağrı’nın asırlarca çeşitli medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılması yani bölgenin mazisinin birçok değişiklik göstermesi tarihi eserlere de yansımıştır.

6. Evlerinin Önü Yonca

Ağrı’nın eski isimleri ‘Karaköse’ ve ‘Karakilise’ olmuştur.

7. Gule Uyan Sabahtır

Ağrı Sultan Selim zamanında Osmanlı’ya 1514 yılındaki Çaldıran Seferi’nden bağlanmıştır.

8. Sine Sine

1927 yılında ise Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin il statüsüne dahil olan merkezlerinden biri olmuştur.

9. Altını Sarraf Bilir

Ağrı’da insanların ekonomik geliri Doğu’daki birçok ilimizde olduğu gibi tarım ve hayvancılık merkezlidir.

10. Ağrı Dağın Eteğinde

Bölgede buğday, arpa, şeker pancarı, pirinç, mısır ve pamuk üretimi yapılmaktadır.

11. Ağrı Dağından Uçtum

Ağrı’nın lokomotif ekonomik kaynağı ise hayvancılıktır. Özellikle koyun, keçi, sığır yetiştiriciliği yaygındır. Bu bağlamda et ve et ürünleri üretiminde ilerleme kaydedilmiştir.

12. Ağrı Dağı

Ağrı’da kükürt, pozantaşı, linyit ve mermer çıkarılmaktadır.

13. Gule

Bölgede şeker, un fabrikalarının yanı sıra et ve et ürünlerinin işlendiği kurumlar bulunmaktadır. Ayrıca halı-kilim dokuma işlemlerinin yapıldığı atölyeler de mevcuttur.

14. Merdivenden Aşağı

2019 yılı ADNKS'ye göre merkez ilçenin nüfusu; şehir merkezinde 118.928, bağlı köylerde 32.155 olmak üzere toplam 151.083 kişiden oluşmaktadır.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir