Bitmeyen Nefret Yine Öldürdü: Önyargılar Nedeniyle İntihar Eden, Yakılan ve Öldürülen Gökkuşağının Solan Renkleri

15bPAYLAŞIM

Türkiye’de yaşayan pek çok LGBTİ birey toplumun önyargılarına dayanamayarak intihar ediyor, ailesi tarafından öldürülüyor ya da sokak ortasında yakılıyor. Beslenen nefret nedeniyle hayatları çalınan ve ayrımcılığın yoğunluğuyla hayatlarına son veren bu genç insanları analım ve her türlü şiddete “Dur!” diyelim…

Kaynak: http://kaosgl.org/

1. İstanbul Beyoğlu’nda yaşayan trans kadın Esra Ateş, oturduğu apartmanın girişinde bıçaklı saldırıya uğradı ve yaşamını yitirdi.

25 Ağustos'ta meydana gelen olayın ardından gözaltına alınan katil zanlısı, ifadesinde “Kadın mı erkek mi anlamadım. İlişki sırasında onun erkek olduğunu anladım” dedi. Nakka LGBTİ+’nın çağrısıyla Esra Ateş’in evinin önünde toplanan arkadaşları ve hak savunucuları yaptıkları açıklamada katili tanıdıklarını söylediler: “Esra’nın katilinin daha birkaç gün önce Bursa’da işkence edilerek öldürülen Begüm’ün katiliyle; Hande Kader’i yakarak katledenlerle; Eylül Cansın’ı intihara sürükleyenlerle; Muhammed Wisam Sankari’yi kafasını keserek öldürenlerle aynı olduğunu biliyoruz! Trans cinayetlerinin faillerinin erkek egemen, LGBTİ+fobik, militarist sistemden doğduğunu, beslendiğini, güçlendiğini biliyoruz; bu sisteme karşı mücadele ediyoruz.”

2. İzmir’in Kınık ilçesinde, 17 yaşındaki trans erkek Okyanus Efe Özyavuz babasının "Kendi kendini öldür, bize iş çıkarma" demesi üzerine daha fazla dayanamayarak kendini balkon demirine astı.

3. Balıkesir’in Edremit ilçesinde, 22 yaşındaki trans erkek Ayaz Utku Karakulak oturduğu binanın çatısından atlayarak yaşamına son verdi.

4. İstanbul’da yaşayan 22 yaşındaki trans kadın Hande Kader yakılarak öldürüldü.

👇

Bir Trans Kadın Daha Katledildi: Yakılarak Öldürülen Hande Kader İçin Susma! - onedio.com
Bir Trans Kadın Daha Katledildi: Yakılarak Öldürülen Hande Kader İçin Susma! - onedio.com

5. Ailesinden şiddet gördüğü ve ölüm tehdidi aldığı için Almanya’ya taşınan, Boğaziçi ve ODTÜ mezunu eşcinsel kadın Nalan Bayar intihar etti.

6. Neşe Dilşeker, Antalya’nın Altındağ ilçesinde yaşadığı evinde boğazı kesilerek öldürüldü.

7. Ankara Etlik’te yaşayan Dilek İnce, arabasının içinde pompalı tüfekle saldırıya uğradı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

8. İstanbul'da yaşayan Eylül Cansın, bir video çekerek "Yapamadım, izin vermediler" dedi ve köprüden atlayarak intihar etti.

9. İstanbul’da yaşayan ve cinsel yönelimi nedeniyle ailesinden tehditler alan üniversite öğrencisi Ahmet Yıldız öz babası tarafından sokak ortasında öldürüldü. Ailesi cenazesini teslim almadı, katilleri hala yakalanmadı, Ahmet’in hayatı ise Zenne filmine ilham kaynağı oldu.

10. 31 yaşındaki trans birey Buse, yaşadığı evde yedi yerinden bıçaklandı ve boğularak öldürüldü.

11. Diyarbakır’da yaşayan, cinsel yönelimi nedeniyle ailesinden şiddet gördükten sonra evden kaçan 18 yaşındaki Roşin Çiçek, babası ve amcası tarafından 14 kurşunla öldürülerek yola atıldı.

12. Van’da yaşayan 24 yaşındaki Sinan Akyüz, cinsel yönelimi nedeniyle ailesinden ve çevresinden gördüğü şiddete dayanamadı ve “Mutlu günlerin geleceği yok; artık gitmeliyim” diyerek intihar etti.

13. Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yaşayan 24 yaşındaki Dora Özer bıçaklanarak öldürüldü.

14. İzmir’de yaşayan ve arkadaşları tarafından hayat dolu olarak tanımlanan Timuçin, intihar ederek yaşamına son verdi.

15. Adıyaman'da yaşayan Ege Tanyürek intihar etti.

16. 36 yaşındaki gazeteci Baki Koşar, İstanbul Feriköy’deki evinde internetten tanıştığı biri tarafından 27 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

17. 27 yaşındaki Ferhat İlken, cinsel yönelimi nedeniyle elleri ve ayakları bağlandıktan ve kafasına poşet geçirildikten sonra kafası ezilerek öldürüldü.

18. İstanbul Beyoğlu’nda yaşayan 25 yaşındaki trans kadın Çağla Joker evinde silahlı saldırıya uğradı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ece-nur-acis

Insanlara yaşam hakkı tanımayan insan müsveddeleriyle aynı dünyada yaşadığım için kendimden nefret ediyorum. 😭 Kim bilir ne hayalleri vardı diyeceğim ama bu ülkede bu insanların çalışmasına dahi izin vermiyoruz. Nasıl hayal kurabilir ve mutlu olabilirler ki?

catlak-ama-duyarli

toplumumuzun sorunu saygısızlık hiçbir durum ve düşünceye saygıları yok hep bir nefret söylemi hep bir ötekileştirme lanet olsun bu düzene ve bu düzene çanak tutana

asu-lcy

Böyle aşşağılık insanlar olmasa lgbt bireyleri bu gibi durumlarda kalmazdı. Nefret ediyorum onları bu duruma sokanlardan. Aşşağılık katiller. Biraz saygı Onların kat kat çekeceği azabı rabbim bilir. Tek duam yaptıklarınızın mislini yaşamanız her iki tarafta da.

asu-lcy

Bende o ünlem ne diyorum 😞

lil_ery

Bir heteroseksüel olarak normal sayılan bir ilişkide sex görmezden geliniyor aşktan bahsediliyor da neden bu diğer tercihlerde sex, sapkınlık oluyor. Lgbt li bireylerin mitinglerde sex objelerini kaldırıp pankartlarla yürümeleri bizim salaklarında hoşgörülü olmaları şart. Bu iş anca böyle düzelir.

mystical.02.06-822

Porno izlemeye gelince her telden çalıp Escinsel videoları izleyip boşalan insanların! Ki insan olduklarını düşünmüyorum! Dışarıda escinsel görse keşke bir kere benle ilişkiye girse diye düşünen insanların! LGBT+ ÜYESİ BİR BİREYİ kendisi kadar aşağılık sanip canice öldürmesi mi? Boka batmış kalbinizi aşağılık beyinlerinizi aklı fikri sadece s... Nin keyfi olan bir yaratıklar alın eşyalarınızi kendi olmayan beyniniz için bir dünya yaratın kendi toplumumuzu oluşturun.bir başkasının günahını sizin tasimayacaginizi bilin. Kendi günahlrinizda boğulun!

Görüş Bildir