Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bitmeyen Komplo Teorisi: Beatles'ın Bassçısı Paul McCartney Aslında Yıllar Önce mi Öldü?

470PAYLAŞIM

1. Beatles grubunun üyelerinden Paul McCartney hakkında yıllardır çarpıcı bir komplo teorisi mevcut!

wordstobumble.wordpress.com

Beatles grubunun basçısı, grubun en popüler şarkılarından olan "Yesterday"in bestecisi, ünlü modacı Stella McCartney'nin babası Paul McCartney'nin ölümü ile ilgili ilk haber 1969'un Eylül ayında, Beatles'ın çalkantılı günler yaşadığı dönemde, bir üniversite dergisi tarafından yayınlandı. 

Haber McCartney'nin aslında 1966'da trafik kazasında öldüğü ve yerine ona çok benzeyen birinin geçirildiğiydi.

2. Olaydan bir ay sonra ortalık karışır

1969 Ekim'inde Detroit'deki bir radyo yayınını arayan "Tom" adlı bir dinleyici Paul'un ölümüyle ilgili kanıtları olduğunu söyledi. Tom, "Revolution 9" isimli şarkının tersten dinlenildiğinde "Turn me on, dead man" dendiğini anlatır ve bahsi geçen "dead man" yani ölü adamın Paul McCartney olduğundan bahseder.

3. DJ Gibbs konu üzerine program yapar

Bütün Beatles hayranları artık fotoğraflardan, albüm kapaklarına kadar her şeyi inceleyerek komplo teorileri üretmeye başlar.

4. McCartney'nin ölüm hikayesi

Paul, 9 Kasım 1966'da bir stüdyo çalışmasından diğer Beatles üyeleriyle büyük bir tartışma yaşayarak çıkmıştı. Hayranlarının "She's Leaving Home" ve "A Day İn Life" şarkılarının sözlerinden yaptıkları çıkarımlara göre olay, çarşamba sabahı 5'te gerçekleşmişti ve Paul'un trafik ışıklarının değiştiğini fark etmemesi sonucu olmuştu.

5. O günlerde anlaşmazlık yaşayan grubun geleceği için olay, basından saklandı.

Tabii bu da "Lady Madonna" şarkısında gizliydi.

6. Peki o zaman, günümüze kadar yaşayan, bir çok esere imza atan, şövalyelik makamına erişen kim?

www.popdust.com

Sanatçının ölümünden önce Paul'e benzeyenler arasından yapılan bir yarışmada 1. gelen William Shears Campbell, küçük estetik ameliyatlarla gruptaki yerini alır. (Fotoğrafta çene ve burun farkına dikkat çekiliyor).

7. Daha sonrasında grubun büyük kavgalar geçirdiğini ve 1970'de ise gruptan tamamen ayrılma kararı aldığını biliyoruz.

8. Birçok fotoğrafta fiziksel farklıların belirgin olduğu görülüyor

plasticmacca.blogspot.com.tr

Fotoğraflarda kulak memesinden, burnuna kadar gerçek Paul McCartney'e ait olduğu iddia edilen ilk fotoğraf ile Campbell olduğu söylenen ikinci fotoğraf arasındaki farklılıklar göze çarpıyor.

9. Komplo teorisinin nedenleri

Bu komplo teorisinin en ilginç nedenleri arasında Beatles'ın devlet tarafından "Çiçek çocuklar" olarak bilinen 68 kuşağını kontrol etmek amacıyla kullanıldığı ve bu yüzden grubun bir ölümle dağılmasını engellemek olduğu tartışması da mevcut. Çünkü 68 kuşağının devrim yaparak komünizmi getireceklerine inanıyorlardı. 

En büyük delilin Paul McCartney'nin canlı performansları olduğu söylense de eleştirmenler tarafından bir kanıt sunulamamış durumda.

10. Ringo Starr itiraf mı etti?

Geçtiğimiz yıl Beatles davulcusu Ringo Starr'ın verdiği sanılan bir röportajla ortalık sarsıldı. Ringo Starr'ın ağzından yayınlanan röportajda Starr bütün bu teorileri kabul ederek "Evet, Paul öldü ve onun yerine başkasını geçirdiler" diyordu.

11. Müzik dünyası bu yalan haberle sarsıldı

s108.photobucket.com

Hatta İngiliz Güvenlik Servisi MI5'de, 48 yıldır Kraliçe II. Elizabeth'in katıldığı törenlerde Şövalye unvanıyla McCartney kılığında dolaşan bir düzenbaz olması ihtimaline karşı soruşturma başlattığını duyurdu ancak kısa zamanda Daily Mirror gazetesi işin aslını ortaya çıkardı. Röportajın yayınlandığı gazete aslında yoktu ve hiçbir zaman da var olmamıştı.

12. Bu olay bilerek mi yaratıldı?

Olay öylesine dallanıp budaklanıyor ki insan neye inanacağını şaşırıyor. Bir diğer iddia ise bu teorinin, John Lennon'ın "Beatles, İsa Mesih'ten daha büyük ve ünlüdür" açıklamasıyla birden hayranlarının nefretine maruz kalan grubu, tekrar popüler hale getirmek için gündeme getirildiği.

13. Grubun menajeri Brian Epstein'ın kurnazca geri dönüş hikayesi "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Heart Band" albümünün çıkmasıyla başladı.

Epstein albüm kapağına, kliplere ve şarkılara küçük detaylar koyarak Paul'ün ölümüyle ilgili öyle inandırıcı ipuçları koydu ki Beatles'ın gündeme tekrar oturmasına neden oldu. 

Bu da tabii ki bir iddia olarak yer almakta çünkü bu konuyla ilgili hiçbir resmi açıklama mevcut değil. Grubun Paul'un ölü olduğu konusunda en çok kanıt olarak gösterildiği albüm ise "Abbey Road." Paul'ün ayaklarının çıplak olması hayranlarınca Paul'un ölümüne işaret etmekte.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert-erem-tubay

Buraya biraz beatles sevenler bakacaktır diye tahmin ediyorum. Birkaç şarkı bırakıyorum 1)I'll be on my way 2)The fool on the hill 3)Soldier of Love 4)To know Her is to love her Extra ; The Quarrymen (eski gruplarının ismi) - İn spite of all the danger

kanlikontesdiyin

Bence inanılası.Şarkılarında ve o ünlü albüm kapağında da görebilirsiniz.

evrim-official

40 yıllık otçuyum, böyle kafa görmedim... :)

kurumi-kumamakura

aynı yossi kohen teorisi gibi komik

mrs.patates

O kadar da farklı değil bence. İnsanlar yıldan yıla değişebilir

Görüş Bildir