Bitcoin Nedir?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bitcoin Nedir?

Yılbaşından bu yana değeri 60 kat artan ve bir anda tüm dünyanın odak noktası haline gelen sanal para birimi Bitcoin, yeni yatırımcılar çekmeye devam ediyor. Peki Bitcoin nedir? Nasıl ve neden ortaya çıktı? İşte yanıtları...

Kaynak: http://www.cnbce.com/foto-galeri/bitcoin...

Bitcoin internete endeksli sanal bir para birimi. Hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmadan dolaşıma giren Bitcoin ile yatırım yapılabiliyor, mal ve hizmet alımı gerçekleştiriliyor. Bitcoin kelimesi bilgisayar terimi 'bit' ile bozuk para anlamına gelen 'coin' kelimelerinden oluşuyor.

Kim icat etti?

Bitcoin’in mucidinin Satoshi Nakamoto olduğu tahmin ediliyor. Ancak Nakamoto’nun gerçek isminin bu olup olmadığı dahi bilinmiyor. Nakamoto 2009’da Bitcoin sistemini geliştirdi ve 2010’da da izini kaybettirdi.

Bitcoin’i farklı kılan ne?

Kişilere kimliklerini açıklamadan para transferi yapma imkanı sunuyor. Ayrıca mal ve hizmet alımlarında da kimliklerin açıklanması gerekmiyor.

Nasıl kullanılıyor?

Kişiler internet üzerinde oluşturdukları sanal cüzdanlarda Bitcoin paralarını saklayabiliyor. Açılan bu hesaplarda kişinin bilgilerine ihtiyaç duyulmuyor.

Bitcoin nasıl basılıyor?

Yeni Bitcoinlerin dolaşıma girmesi sistemin kullanıcılarına bağlı. ‘Sanal madencilik’ yoluyla 16 haneli bir şifreyi çözen kişilere 25 Bitcoin hediye ediliyor. Böylece dolaşımdaki Bitcoin sayısı artıyor.

Sanal madencilik nedir?

Bitcoin sistemine giren herkesin bilgisayarı otomatik olarak sanal madencilik de yapıyor ve bilgisayar 16 haneli kodu bulmaya çalışıyor. Kodu bulan bilgisayar Bitcoin kazanıyor.

Gerçek hayatta neden değeri var?

Gerçek paraların tersine Bitcoin sınırlı. Sistem ilk kurulduğunda sadece 21 milyon adet Bitcoin’in dolaşıma gireceği açıklandı (Şu an bunun 8,5 milyonu dolaşımda). Dolaşıma girmeyen sayı azaldıkça sınırlı Bitcoin'lerin dolar gibi paralar karşısındaki değeri artıyor.

Neden Bitcoin yatırımı yapılıyor?

Çünkü sistem ‘internetin altını’ gibi çalışıyor. Para birimlerinin değeri olduğu sürece Bitcoin’in de bir değer taşıyacağı algısı var.

Avantajları neler?

Herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığı için herhangi bir ülkenin ekonomisinden de etkilenmiyor. Ayrıca hesabı dondurabilecek bir merkezi otorite de bulunmuyor.

Dezavantajları neler?

Bitcoin transferlerinde kimlik bilgilerinin gizli tutulması her türlü yasa dışı finansal transfer için de kapıları açmış oluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

transfer
Görüş Bildir