Bisikletli 3. Köprü Eylemine Toma'lı Önlem

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bisikletliler 3. Köprü'ye Karşı Garipçe Yolunda

İstanbul’da 3. Köprü İnşaatı ve bağlantı yollarının yarattığı doğa katliamını protesto etmek ve basın açıklaması yapmak isteyen yüzlerce bisikletli Beşiktas İskele meydanında buluşup gruplar halinde üçüncü köprünün yapılacağı doğa harikası Garipçe köyüne doğru yola çıktı.

Sırtlarında ve çantalarında “Diren Doğa”, “3. Köprüye Hayır” yazılı flamalar taşıyan bisikletlilere yol boyunca yanlarından geçen otomobillerden ve motosikletlilerden de alkış ve kornalarla destek veriliyor.

Garipçe köyüne ulaşıldığında Taksim Platformu’nun çağrısı ile yola çıkan bisikletlilerin 3. Köprü İnşaatı ve bağlantı yollarının yarattığı doğa katliamını protesto ettikten sonra slogan atmadan basın açıklaması okuyacak ve sessiz bir şekilde dağılacakları belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul 3. Köprü eylemi yapan bisikletli protestocular Sarıyer'e ulaştı.

@efebay_

Fotoğraf: Savaş Çömlek

İstanbul, Sarıyer'de emniyet, bisikletli 3. köprü eylemine izin vermedi. Eylemciler devam ediyor.

@efebay_

Koç Üniversitesi'nde bazı öğrenciler 3. köprü için yapılan bisikletli eyleme destek veriyor.

@efebay_

İstanbul, Koç Üniversitesi önünde 3. köprü protestosu devam ediyor.

@efebay_

Koç Üniversitesi'nde eylemcilerle Jandarma Komutanı arasındaki diyalog sürüyor.

@eseginkulagi

İstanbul. 3. Köprü karşıtı bisikletli eylemcilerin Garipçe'ye gitmelerine izin verilmiyor.

@ozgeo

İstanbul. Jandarma, 3. Köprü protestocularının ormana girmelerine izin verdi.

@kuzeyormanlari

Bisikletli 3. Köprü Eylemine Toma'lı Önlem

İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim’i protesto etmek isteyen 70 bisikletli, önce polis ardından da jandarma engeline takıldı

T24

Üçüncü köprüyü protesto etmek için, pedal çeviren bir grup önce polis, sonra jandarma engeline takıldı. Hürriyet'ten Özge Eğrikar'ın haberine göre, Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı’nda dün saat 09.30’da toplanan Büyükdere Çelik Gülersoy Forumu ve Yeniköy Forumu üyesi 70 bisikletli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü nedeniyle kesilen ağaçlara dikkat çekmek için Sarıyer’in Garipçe Köyü’ne gitmek için yola çıktı. Sarıyer’e geldiklerinde grubun önünü polis ekipleri kesti.

Sarıyer Deniz Otobüsü Terminali önünde “Köprü değil orman insanca yaşam” ve “Buralar hep dutluktu” yazan pankartlar açan bisikletliler adına konuşan Ali Yıldırım şunları söyledi: “Nüfusu 14 milyona dayanan bu şehirde biraz olsun temiz hava soluyabilmemiz için doğal kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız. 3. Köprüye karşı doğayı savunmalıyız. Ses verelim ki ileride daha fazla orman için ‘Buralar hep dutluktu’ denmesin. Garipçe köyüne gidip bu katliam için temel atma töreni yapılan yerde toplanacağız.”

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü yaklaşık 1 saatlik bekleyişin ardından bisikletli grubun geçişine izin verdi. Garipçe Köyü girişine kadar gelen bisikletliler burada ise TOMA destekli Jandarma ekipleri tarafından durduruldu. TOMA’lı jandarmalar ve bisikletliler bir süre karşılıklı bekledi. Daha sonra açıklama yapan grup dağıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşiktaş Jimnastik Kulübüİstanbulİstanbul BoğazıPolisSavaş
Görüş Bildir