Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birinci Dereceden Yakını Hacca Gitmiş Kişilerin Yakından Tanıdığı 15 Ürün

102PAYLAŞIM

Bildiğiniz üzere Türkiye toplumunun en kutsadığı ibadetlerden biri de Hac. Hepimizin illa Hacca giden bir dedesi, halası, anası, babası olduğundan, bu sefer de Hac'dan gelen ve hepimizin aşina olduğu hediyeleri derleyelim dedik. Burnunuzda esans kokularıyla okuyun inşallah :)

1. Egzotik meyve, hem de lezzetli mi lezzetli: Hurma

Hac hurması bir başka güzel olur. Kuru olduğundan insanı tıkamaz, bir oturuşta 20 tane yedirtir mazallah. Bir de koli koli gelir zaten o hurmalar, git gel at ağzına bir tane. Ay anlatırken bile canım çekti...

2. Kız çocuklarının rüyalarını süsleyen aksesuvar: Boncuklu çanta

Kız çocuklarının rüyalarını süsleyen aksesuvar: Boncuklu çanta
Kız çocuklarının rüyalarını süsleyen aksesuvar: Boncuklu çanta
Kız çocuklarının rüyalarını süsleyen aksesuvar: Boncuklu çanta

Küçük bir kız çocuğu ne ister; yeteri kadar harçlık, oyuncak fincan takımı ve boncuklu çanta! Şaka bir yana tabii başka şeyler de ister ama boncuklu çantanın ayrı bir yeri vardı. Hangimiz Hac'dan gelen çantamızı şıkırdata şıkırdata mahallede hava atmadık ki? Hey gidi.

3. Arap Yarımadası ile özdeşleşmiş marka: Rado

Arap Yarımadası ile özdeşleşmiş marka: Rado
Arap Yarımadası ile özdeşleşmiş marka: Rado

Nedendir bilinmez Hacca giden eğer saat getirecekse o hep Rado marka olurdu. Swatch filan hak getire, varsa yoksa Rado! Genelde altın rengi dokunuşlar ya da saf altınla bezenmiş bu saatler bir dönem prestij ve zenginliğin de sembolüydü hani.

4. Dev tesbih olarak da bilinen 500'lük tesbih

Bu tesbih genelde ailenin en kıdemli üyelerine hediye olarak getirilir. Sanılanın aksine 3333'lük ya da 9999'luk değil de 500'lüktür. Şansınıza küsün, bu sefer de tutturamadınız canlar :)

5. Ezan okuyan saat

Hangimizin evine girmedi ki? İyi hoş saatlerdir ama maalesef çok çabuk bozulduklarından ezan saatini bir türlü tutturamazlar. Bundandır ki bu saatler evimizde olduğu sürece, günde 5 vakit değil de 10 vakit ezan okundu bir süre. Sağlık olsun, ezan sonuçta kötü bir şey değil.

6. Kimsenin kullanmayı beceremediği toz sürmeler

Bu sürmeleri dünya üzerinde kullanabilen bir tek Arap kadınları herhalde! O nasıl şey arkadaş, kil gibi kül gibi sürmesi imkansız bir madde. Zaten gelince herkes bir sevinmiş gibi yapsa da, sonradan makyaj çekmecesinde unutulmaya mahkum olurlar.

7. Zemzem suyu ve seti

Zemzem suyu ve seti
Zemzem suyu ve seti

Tadının farkını bir türlü çözemediğimiz, çoğunlukla da psikolojik olarak "Evet evet çok değişik, yağlı gibi ama biraz da tatlı sanki" gibi yorumlarla özel kılmak için beynimizin bize türlü türlü oyunlar oynadığı kutsal su.

8. Oraları gösteren dürbün

Bir Arap teknoloji harikasıdır bence. Yani hem fotoğraf ve sinema sanatlarının temelini öğretiyor, hem de bunu Kabe'yi, Şeytan Taşlama'yı filan göstererek yapıyor. Çok nostaljik be, olsa da baksaydık bir şöyle uzun uzun...

9. Birbirinden ağır kokuları ile esans!

Uçaklardaki küçük likör şişelerini andıran tatlış şişeler gibi görünseler de, aynı onlar gibi tüketilmemeye mahkumdurlar. Bir kere çok ağır kokuyor, yani erkek bizonu mu etkilemeye çalışıyoruz, ne yapıcaz o kadar ağır kokup?!

10. Minik Kur'an-ı Kerim'ler...

Bu Kur'an'lar ilk gördüğümüzde hepimizi hayrete düşürdü; nasıl yani koskoca kitap nasıl sığdı filan diye. Ama sığmış işte. Genelde bebeklerin yakalarına, yastık altlarına konarak değerlendirildi sonra. Bir nesile de ne kadar küçük kopya yazılabileceği konusunda ilham vermişliği vardır.

11. Kabe şeklinde abajur

Kabe şeklinde abajur
Kabe şeklinde abajur

Kabe şeklinde olduğu için genelde yatak odalarına değil de salona konması lazım gelen lambadır. Işığı pek yakılmaz, salondaki fiskosun üzerinde öylece durur. Anne- babalarımızın gözdesidir.

12. Dandik, daha dandik, en dandik: Hac yüzükleri!

Dandik, daha dandik, en dandik: Hac yüzükleri!
Dandik, daha dandik, en dandik: Hac yüzükleri!
Dandik, daha dandik, en dandik: Hac yüzükleri!

Bu yüzükler de alsan atılmaz satsan satılmaz kategorisinde ele alınabilecek ürünlerdendir. Yaşlı amcaların dolma gibi serçe parmakları dışında pek bir yerde göremeyiz. Ama hediye işte, kimbilir evin hangi çekmecesinde duruyorlar...

13. O bir fenomen: Zikirmatik!

O bir fenomen: Zikirmatik!
O bir fenomen: Zikirmatik!

Eski ve yeni; manuel ve digital versiyonları ile bildiğimiz zikirmatik, aslında her türlü sayı sayma işi için kullanılabilecek bir deha ürünü. En son bir serginin girişinde güvenliğin elinde görmüştüm; günlük ziyaretçi sayısını belirlemek için kullanıyorlarmış. Helal olsun!

14. Sahte olmadığının altı ısrarla çizilen inci ziynetler!

Nedense sanki hediyeyi alan kişi "Ay sahte bu, vallahi almam!" demiş gibi hediyeyi veren taze hacı sürekli incinin gerçek olduğuna ikna etmeye çalışır. Yok gerçek inci yakınca belli olurmuş da, yok dişinle üstünü biraz kazıyacakmışsın da, satan adam gözlerinin önünde yapmış da... Tamam ya anladık gerçek, vallahi inandık.

15. Akıllı namaz onla başlar; kıbleyi gösteren seccade!

Pusulalı seccade olarak da bilinir ve yine Hac'dan gelen birçok şey gibi çabuk bozulması ya da hiç çalışmaması ile ün yapmıştır. Ama bir heves alınıyor işte...

Bonus: Ateş çıkaran tabanca ve karnına bastığında ağlayan oyuncak bebek

Bonus: Ateş çıkaran tabanca ve karnına bastığında ağlayan oyuncak bebek
Bonus: Ateş çıkaran tabanca ve karnına bastığında ağlayan oyuncak bebek

Hac ibadetini daha da anlamlı hale getiren, çoluğu cocuğu Hak yoluna yönlendirmenin en etkili yolu; Hac'tan gelen oyuncaklar! Konseptle uyumunu hala çözemedik ama tabii ki çılgınlar gibi sevindik. Bu vesileyle de tüm Hacı amcalarımızın teyzelerimizin ellerinden öpelim, bizi de unutmadıkları, hediyesiz bırakmadıkları için teşekkür edelim...

Ve inciten gerçek: Tahtakale!

Evet arkadaşlar... Yukarıda saydığımız, sizin zamanında takıp takıştırdığınız, sürüp sürüştürdüğünüz tüm o şeyler... Onlar... Ay söyleyemeyeceğim sanırım... Hepsi Tahtakale'den geliyor! Hacılar Hacca gitmeden önce ya Eyüp ya da Tahtakale'ye gidip tüm bu malzemeleri edinir, sonra da bir güzel size Hac'dan geldi diye yuttururlar. Size de aldatılmışlığın burukluğu ve bir bardak soğuk su içmek kalır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ecem-sinemis-uke

zemzemin tadı kaynayıp soğumuş suya benziyor -.- çok merak edilesi bir şey değil.

anne_rose

#12 O yüzüklerle ben Yüzüklerin Efendisi'ni izlerim amk.

inci-receli

öönceliklee akik yüzük candır buna ek olarak da toz sürme badem yağıyla mı zemzemle mi ne karıştırılıp sürülebilir

Gizli Kullanıcı

O yüzükler o kadar dandiktir ki ufak zorladın mı kırılıyorlar.

Gizli Kullanıcı

Hac sürmesinden anneannem teyzeme getirmişti. Böyle değişik, demirden mi bakırdan mı, işlemeli bi şişedeydi. İnce uçlu bi kapağı vardı. Bizim teyze gayet güzel sürüyodu yani. Onu gözüne sürme çekerken izlemek ayrı bi güzeldi. Böyle bi sanat eserinin doğuşuna şahitlik ediyomuş gibi olurdunuz.

Görüş Bildir