Bireysel Silahlanmanın Ağır Sonuçları: Türkiye'de Silahlı Şiddette Son 4 Yılda Yüzde 69 Artış Yaşandı

 > -
Abone ol

Türkiye'de silahlı şiddet her geçen gün artıyor. Okullara, üniversitelere kadar sokulan tabancalarla cinayetler işleniyor, hayatlara kastediliyor. Bu durumla ilgili olarak bireysel silahlanmaya karşı olan Umut Vakfı bir rapor yayınladı. Rapora göre sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış dikkat çekiyor.

Umut Vakfı, 2015 yılından bu yana Türkiye’nin yerel ve ulusal düzeyde yayın yapan gazetelerdeki bireysel silahlı olayların taranması ve değerlendirmesi ile hazırlanan ‘Türkiye’nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporu’nu açıkladı.

Rapordan öne çıkan başlıkları şöyle derledik:

📌 2018 yılında basına 3 bin 679 olay basına yansıdı.

📌 Basına yansıyan olayda insanlar tüfeklerle, tabancalarla, kesici aletlerle acımasızca 2 bin 279 kişiyi öldürdü, 3 bin 762 kişiyi de yaraladı.

📌 Ateşli ve kesici aletlerle işlenen cinayetlerin bin 478’inde tüfekler, bin 429’unda (100’ün üzerinde beylik silahı olmak üzere) tabancalar, 772’sinde ise kesici aletler kullanıldı.

📌 2018 yılında en çok olay Marmara bölgesinde yaşandı ve 2015’e kıyasla bu bölgede silahlı şiddet olayları yüzde 88 arttı. Bireysel şiddet olaylarının en çok artış gösterdiği bölge ise Orta Anadolu oldu.

📌 Bireysel silahlı şiddet olayının görülmediği tek yer Şırnak olarak belirlendi.

Bu kentte basına herhangi bir olay yansımadığı için raporda bu şekilde belirtilmiştir.

📌 En çok olayın yaşandığı 10 şehir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir