Bira Pazarında Devleşiyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bira Pazarında Devleşiyor

Bira Pazarında Devleşiyor

Hollandalı bira üreticisi Heineken, Asya’nın en büyük üreticilerinden Asia Pacific Breweries Ltd. şirketinin yüzde 39.7’sini 4.5 milyar dolara satın alarak, Fraser & Neave Ltd. firmasını bünyesine geçiriyor. Heineken bu satın almayla birlikte Asya’daki bira pazarının yüzde 50’sine hakim olacak.

Tiger markalı biraları üreten Fraser şirketinin hissedarları 28 Eylül’de Heineken’in teklifini oylamak için bir araya gelecek.

Uzun süredir devam eden birleşme süreci, Taili milyarder Charoen Sirivadhanabhakdi, Asyalı şirkete teklif sunmasıyla sekteye uğramış ve belirsizlik yaratmıştı.

Heineken, F&N’nin en gözde birimi Asia Pacific Breweries’in kontrolünü ele alarak, hızla büyüyen Asya bira piyasasında uzun zamandır ihtiyaç duyduğu paya kavuşmuş olacak.

Hollandalı şirket şu anda APB’nin yüzde 46.75’lik hissesini elinde bulunduruyor.

ASYA’NIN YARISINA HİTAP EDECEK

Asia Pacific Breweries’ın tam kontrolünü ele geçirmek, Heineken’in Tiger ve Bintag APB gibi bira markalarına sahip olması anlamına gelecek ve Endonezya, Malezya ve Singapur’u içine alan bira pazarında payını yüzde 50’ye çıkaracak.

Asia Pacific Breweries’in bünyesinde 30 farklı içecek ve 40’dan fazla marka yer alıyor. Bu markalar Asya’da 14 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket aynı zamanda bölgedeki bazı pazarlar için Heineken de üretiyor.

F&N ve Heineken’in 81 yıllık ortaklığı olan Asia Pacific Breweries, ilk olarak Temmuz ayında Taylandlı ThaiBev şirketinin, F&N’nin yüzde 22’lik hissesini satın almasıyla oyuna girdi. Bu satın alım Heineken’i F&N’nin Asia Pacific Breweries birimi için 4.1 milyar dolar teklif sunmaya zorladı.

TEKLİFİNİ YÜKSELTMİŞTİ

Rekabet içine girmek istemeyen Heineken, şirket için teklifini geçen ay 4.5 milyar dolara çıkardı.

Bu teklif, kendi evinde güç kaybeden Hollandalı bira üreticisinin büyümekte olan bir pazara girmek istediğinin açık bir göstergesi olarak kabul edildi.

Heineken’in son teklifi, araya girerek anlaşmayı sekteye vuran Thaili şirketten de destek gördü.

Thai Beverage, Salı günü Heineken’in APB için sunduğu teklifi desteklediğini açıkladı. Heineken bu anlaşmayla sadece APB’nin kontrolünü ele geçirirken, F&N’nin tamamı satın almıyor.

EN BÜYÜK SATIN ALMASI OLACAK

APB’nin Hollandalı bira üreticisinin 2010’dan bu yana yaptığı en büyük satın alması olacağı ifade edildi.

Heineken en son iki yıl önce Meksikalı bira üreticisi Fomento Economico Mexicano S.A.B’ın bira şirketini satın almıştı.

Hollandalı banka ING’nin analistlerinden Gerard Rijk, anlaşmanın Heineken hisseleri için oldukça olumlu bir etki yaratacağını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Endonezya
Görüş Bildir