'Mısır Uzun Süre Demokrasi Dışı Tutulamaz'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Bir Ülkeyle Daha Vize Kalktı

Bir Ülkeyle Daha Vize Kalktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovakya’ya vize muafiyeti kararını onayladığını açıkladı.

İşte Gül'ün Çankaya Köşkü’nde yaptığı konuşmadan satırbaşlar:

Mısır’ın acısını hepimizin hissetmesi gerekir.

Gerçekten tahammül edilemez bir acı yaşanmaktadır.

Bir daha bu olmasın diye neler yapılır? Herkesin bunu düşünmesi gerekir.

Mısır uzun bir dönemden sonra demokrasiyi tanımıştır. Böyle bir ülkeyi uzun süre demokrasi dışı tutamazsınız.

Tekrar seçimlere girilecek ortamı kısa süre içinde sağlamak lazım.

Bu ölüm olayları yaşanmadan önce de bu kalabalıklar da sokaklardayken de kontrol elden çıkar ve acılar yaşanır diye bu çağrıları hep yaptım maalesef.

Bu acılara dayanılması da zordur gördüğümüz fotoğraflar, takip ettiğimiz olaylar kabul edilebilir şeyler değildir.

Bu kadar dünyaya açık olan ülkede bunların yaşanması acı vermektedir.

Haberin Tamamı İçin:

'Mısır Uzun Süre Demokrasi Dışı Tutulamaz'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, Mısır'daki gelişmeler hatırlatılarak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun tutumuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Üzülerek ifade etmek isterim ki İslam dünyası Mısır konusunda çok derin bir ayrışma içerisine girmiştir. Bunu öncelikle görmek gerekir, bu çok üzüntü vericidir" dedi.

Mısır'ın içine girdiği bu kaos ve girdaptan bir an önce çıkmasını temin etmenin önemli olduğuna işaret işaret eden Gül, gün geçtikçe can kaybının arttığını, bu kadar çok sayıda ölümün ancak savaşlarda görülebileceğini ifade etti. Bugün savaşlarda bile bu kadar büyük can kaybı olmadığını, akıllı savaşlar yapıldığını vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerçekten tahammül edilemez bir acı yaşanmaktadır. Hayatını kaybeden her Mısırlının acısını hepimizin hissetmesi gerekir ve bu gidişatın durması, bir can kaybı daha olmasın diye neler yapılır, şu anda herkesin bu seferberlik içerisine girmesi gerekir. Şu da bir gerçek ki Mısır bir kere demokrasiyi tanımıştır. Uzun bir otoriter yönetimden sonra çok partili bir siteme geçmiştir, seçimler yapılmıştır, insanlar oy vermiştir. Böyle bir ülkeyi uzun süre demokrasi dışı tutamazsınız. Yapılması gereken şey çok süratli bir şekilde herkesin, hiç kimsenin dışlanmadan tekrar seçimlere girebileceği bir ortamı kısa süre içeresinde sağlayıp Mısır halkının özgür iradesiyle temsilcilerinin seçilmesini temin etmek ve Mısır'daki kanlı ortamı sona erdirmek. Bu tutuklamalar, bunları hemen sona erdirmek, bu çıkmazdan çıkmanın yolu olduğu kanatindeyim. Başından beri de söyledim. Bu büyük ölüm olayları yaşanmadan önce de bu kadar kalabalıklar bu şekilde sokaklardayken ve bu kadar büyük bir tansiyon varken kontrol daima elden çıkar ve hiç altından kalkılamayacak acılar yaşanır bunu önlemek gerekir diye bu çağrıları doğrusu hep yaptım. Maalesef bugün karşı karşıya kaldığımız durum budur. Gerçekten bu acılara dayanılması da zordur. Gördüğümüz fotoğraflar, takip ettiğimiz olaylar bunların hiçbiri kabul edilebilir şeyler değildir. Bugünkü dünyada bu kadar dünyaya açık olan bir ülkede bunların yaşanması gerçekten çok acı vermekdedir."

Slovakya'ya vize muafiyeti

Slovak bir gazetecinin, iki ülke arasındaki vize muafiyetinin ne zaman gerçekleşebileceğine ilişkin sorusu üzerine Gül, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Slovakya'ya vize muafiyeti kararının alındığını hatırlattı. Bu kararın Gasparoviç ile görüşmesi sırasında kendisine ulaştığını söyleyen Gül, kararı imzalayarak, yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderdiğini bildirdi.

Gül, "Dolayısıyla artık Slovak vatandaşlar da Türkiye'de vize muafiyetine tabi olacaklardır. Ümit ediyoruz ki Slovakya da Türk vatandaşları için özellikle iş adamları, bilim adamları, sporcular, öğrenciler için her türlü kolaylaştırıcı adımı atacaklardır" dedi.

"Türkiye ve Slovakya'nın ekonomisi sağlam"

Gül ve Gasparoviç, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Heyetler arası ve baş başa görüşmelerde ikili ilişkilerin gözden geçirildiğini aktaran Gül, "İkili ilişkilerimizin çok daha ileri taşınması için, ekonomik işbirliğimizin çok daha güçlenmesi, ticaretin artması, karşılıklı yatırımların, enerji sektörü başta olmak üzere diğer alanlarda da gelişmesi için karşılıklı fikir birliğinde olduk" diye konuştu.

Uluslararası kuruluşlarda Türkiye ve Slovakya'nın birbirini desteklediğini vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölgesel konularda da gerek yakın çevremiz olan Balkanlarla ilgili konuları, enerji konularını görüştük. AB ile ilgili geniş müzakereler yaptık, ikili ve heyetler arasında. Slovakya daima Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin değerini AB bünyesi içerisinde hep söylemiştir ve daima destek vermişlerdir. Bundan dolayı kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Türkiye'nin çevresi, Ortadoğu'da olup bitenlerle ilgili de karşılıklı görüşmelerimizi paylaştık."

Gasparoviç: "Slovakya, Türkiye'nin AB üyeliğini her zaman desteklemiştir"

Gasparoviç de Türkiye'nin kendileri için hem ekonomik hem de siyasi anlamda önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, "Türkiye'yi, Slovakya'nın çok büyük ve önemli bir ortağı olarak görüyoruz. Gerek bölgesel gerek küresel anlamda Türkiye'yi çok önemli görmekteyiz" diye konuştu.

Türkiye'nin AB üyeliğinin de görüşmeler sırasında gündeme geldiğini belirten Gasparoviç, şöyle devam etti:

"Slovakya, her zaman için Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemiş ve Türkiye'yi müstakbel AB üyesi olarak görmüştür. Bu sürecin üzerinden çok uzun zaman geçti. İki tarafın da açık bir şekilde, "bunu yapmak istiyoruz" demesinin vakti geldi. Türkiye'nin yeni koşullar ortaya konulmadan yola devam etmesine izin verilmeli. Türkiye, başka fasılların da açılmasına hazır durumdadır."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAvrupa BirliğiBakanlar KuruluBilimMısır
Görüş Bildir